nisa
15.03.06,18:18
Potrebujem poradiť....Som SZČO, manžel je taktiež SZČO. Mne vychádza, že daň platiť nemusím, manželovi vychádza zaplatiť veľmi veľa...Chcela by som sa opýtať, či časť jeho zisku (20%) môže rozdeliť na mňa. Je to uvedené v pragrafe 10 v zákone o účtovníctve, len nie som si istá , či som ho správne pochopila...
Vpored ďakujem..........
Milan Benka
15.03.06,17:23
Zákon o účt.:
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


Zákon o dani z príjmu:
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.


Ste s manželom účastníkmi jedného združenia ???
Johanka
15.03.06,17:31
Potrebujem poradiť....Som SZČO, manžel je taktiež SZČO. Mne vychádza, že daň platiť nemusím, manželovi vychádza zaplatiť veľmi veľa...Chcela by som sa opýtať, či časť jeho zisku (20%) môže rozdeliť na mňa. Je to uvedené v pragrafe 10 v zákone o účtovníctve, len nie som si istá , či som ho správne pochopila...
Vpored ďakujem..........
Neviem aký predpis to čítaš, ale zákon o účtovníctve to nebude. Keď pozrieme do histórie , 20 % bola suma, ktorá sa dala rozdeliť na spolupracujúce osoby.To však už neplatí.
Pohľadaj na Porade témy "príkazná zmluva"... alebo nazri do predmetu Tvojej činnosti - mohla by si mu niečo vyfaktúrovať ...
nisa
15.03.06,17:32
To nie sme. Tak potom to sai nepripadá do úvahy ?
nisa
15.03.06,17:35
Môžem mu vyfaktúrovať, že som mu robila účtovníctvo ? Mám to vo svojej živnosti...
Milan Benka
15.03.06,17:37
..... a spôsob sa vždy nájde........
nisa
15.03.06,17:40
Veľmi, veľmi pekne ďakujem...
comodo
15.03.06,18:20
V cesku funguje tzv. spolocne zdanenie manzelov. U nas ale asi nie ( ??? )
Ja s tym starosti nemam , som sam :-(
Samozrejme ze by som si to prefakturoval.
nisa
15.03.06,18:31
ďakujem...