povmonika
15.08.13,09:04
Kamarátka má takýto problém a osobne jej neviem dobre poradiť, tak prosím vás:
Je učiteľkou na škole, prešla adaptačným vzdelávaním a je kvalifikovaná ako samostatný pedagogický zamestnanec. Vyučuje biológiu, ktorú vyštudovala na filozofickej fakulte v Trnave (čiže nemá učiteľský smer štúdia) + je študentkou DPŠ, tento rok (2014) bude DPŠ končiť v Trnave. Riaditeľ však vraj nevie, alebo možno vie, že nie je absolventkou filozofickej fakulty a bojí sa, že ak by riaditeľovi povedala (čo podľa bude musieť, kvôli štátniciam a voľnu v týchto dnoch), že si robí DPŠ, že by s ňou mohol riaditeľ rozviazať pracovný pomer (má už TPP na dobu neurčitú), alebo jej znížiť plat - myslí si (kamarátka), že nie je kvalifikovaná. Podľa mňa je kvalifikovaná, má vyštudovanú biológiu a doplna si len potrebné študium. Čo vy na to? Ako by mala postupovať? Moze riaditel v tychto podmienkach a stave prehodnotit jej plat?jej miesto? Dakujem za vaše podnety.
alaya1
15.08.13,07:19
Kamarátka má takýto problém a osobne jej neviem dobre poradiť, tak prosím vás:
Je učiteľkou na škole, prešla adaptačným vzdelávaním a je kvalifikovaná ako samostatný pedagogický zamestnanec. Vyučuje biológiu, ktorú vyštudovala na filozofickej fakulte v Trnave (čiže nemá učiteľský smer štúdia) + je študentkou DPŠ, tento rok (2014) bude DPŠ končiť v Trnave. Riaditeľ však vraj nevie, alebo možno vie, že nie je absolventkou filozofickej fakulty a bojí sa, že ak by riaditeľovi povedala (čo podľa bude musieť, kvôli štátniciam a voľnu v týchto dnoch), že si robí DPŠ, že by s ňou mohol riaditeľ rozviazať pracovný pomer (má už TPP na dobu neurčitú), alebo jej znížiť plat - myslí si (kamarátka), že nie je kvalifikovaná. Podľa mňa je kvalifikovaná, má vyštudovanú biológiu a doplna si len potrebné študium. Čo vy na to? Ako by mala postupovať? Moze riaditel v tychto podmienkach a stave prehodnotit jej plat?jej miesto? Dakujem za vaše podnety.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tak je absolvenstka FF, ci nie je, raz pises tak, potom onak.A na FF sa studuju aj vedecke, neucitelske odbory.

Inak, pri nastupe do zamestnania musela predsa odovzdat diplom- kopiu, kde je presne uvedene, co vystudovala.
Ak ma biologiu,neucitelsky- vedecky smer, nie je kvalifikovana ucitelka, lebo nie je ucitelkou vobec. Ak ju zamestnali, mala dostat do zmluvy podmienku, dokedy si ma doplnit vzdelanie,. Ked skonci DPS- a v osveceni bude mat napisane, ze ma Pd sposobilost vyucovat predmet biologia, az potom bude kvalifikovana. Urcite nech to riesi v vedenim, co si vsak myslim, ze riaditel o tomto musi vediet.


Doplnenie odpovede,
Mohla si sa opytat tu, taker veci sa podla etikety porady riesia v teme.
Citujem tvoju spravu
"Ahoj, reagovala si na môj príspevok. Zrejme sa vyznáš v problematike, alebo len triafaš odpovede. Môžem sa opýtať, aku funkci v skolstve zastávas (si učitelka, riaditelka,...)?
Pýtala som sa na kamarátku,ktorá má BIO na FF 2.stupeň vyštudovanú a učí na škole. Prešla adaptačným, je klasifikovaná ako samostatná. Nemá pedagogickú školu, DPŠ teraz robí.
Chcela som jej poradiť, čo by mala urobiť, no zrejme nenájdem pre ňu odpoveď, lebo len urážky si na ňu napísala a postrašila s vrátením platov za snaživu a namahavu prácu. Mala by si aj inú ,,pedagogicku,, radu pre nu? Do CV napísala aké má studium, aj diplom a všetky veci odovzdala, takze riaditelka to isto citala, no aj tak ju prijala, bez nejakej dolozky v zmluve. teraz ma na dobu neurcitu. Co jej ako kolekgyna,ucitelka poradiš? Nechce prist o miesto. Co by si robila v jej kozi? Porad. Dakujem."

Vsetko, co si sa pytala, som odpovedala, a ako ma postupovat ona? To sa musi rozhodnut sama.
Ale v poslednom komentari sis si vlastne odpovedala ty, takze riesenie nepotrebujes.
povmonika
15.08.13,07:46
oprava: nie je absolventkou PEDAGOGICKEJ fakulty.
alaya1
15.08.13,07:46
aj tak plati to, co som napisala v odpovedi.
povmonika
15.08.13,07:47
Do zmluvy nič také nedostala. Nemá tam žiadne podmienky a dokonca doklady o vzdelaní s ostatnými dokladmi vraj odovzdala osobne.
povmonika
15.08.13,07:50
Ale podľa mna, ked si DPŠ robí a riaditeľ si to asi nevšimol -alebo to od nej predpoklada sam, tak je to vlastne jedno, lebo si to robi a o necelý rok má papier. Pýta sa však (kamarátka),či jej riaditeľ nezníži plat, alebo ju už musí nechať v platovej triede v ktorej je? Može ju za jeho nevšimnutosť vyhodiť,ked si v zákonnej lehote robí potrebné vzdelanie?alebo nie?
Podľa mňa má odbornú sposobilost a tu pedagogickú si robí.takže by to nemal byt problem. A podla mna riaditelka tiez nejako o tom musi vediet,len sa na tu temu zrejme nerozpravali.... na diplome,prvý riadok je hned uvedené, nátzov školy a katedra.a to nepustí. Zvláštny prípad. Poradte co s tým. Je fakt zúfala a nevie si poradit.
alaya1
15.08.13,07:50
je to na nej, co urobi, pride kontrola a bude mat problem ona a aj zamestnavatel.Len, aby potom nemusela vracat vsetky vyplaty. A to ani neuviedla do ziadosti a CV, ze nema uc. smer? tak to je sila.
Ako moze ucit deti, ked to nevie.
povmonika
15.08.13,08:39
do CV uviedla,ze ma FF, inspekciu mali a dokonca ju ispektorka vychvalila,aka je profesionalna, ze tak ma plnit ulohy dalej. Podla mna ju len riaditel na to neupozornil. To je cele. Urcite mu to pripomenie a malo by to byt v pohode. Ved predsa DPS si robi tak,ako zákon prikazuje - max. po 2 rokoch od nástupu musí zacat a do 4 rokov potom skoncit DPS.
Nie je dovod preco by mala vyplaty vracat. Splnila podmienky vsetky.