mmaatt
15.08.13,10:13
Dobrý deň, spoločnosť si prenajala priestory a robila v nich nejaké stavebné úpravy, priečky a pod. Zakúpila 20 dverí z nejakého lisovaného materiálu+zárubne z laminátu (neviem ako to presne zaradiť) Cena jedných dverí so zárubnou a montážou je cca 300eur. Do akej odpisovej skupiny to treba zaradiť? Lebo ked pozerám KP, tak jedine 16.23.11, ale neviem do akej skupiny to patrí - či to mám dať akosúčasť nejakej stavebnej úpravy priestorov do odp.sk.4. Ďakujem za názor.
Dav
15.08.13,08:16
Stavebné úpravy boli dohodnuté s prenajímateľom?
mmaatt
15.08.13,12:51
ano, stavebné úpravy sú v zmysle zmluvy
a_je_to
17.08.13,22:53
Tebe stačí 4-1 1 Budovy, lebo rekonštrukcia, ako technické zhodnotenie odpisované nájomcom sa posudzuje podľa hlavnej stavby. U Teba bude zaradené pod účtom 021 a bude sa samostatne odpisovať 20 rokov. Stavby a ich časti nemajú kód KP, ale KS - klasifikácie stavieb a ten už stavba má, v kolaudačnom rozhodnutí, netreba vymýšľať nový. Viac - pozri § 41 PÚP.
julysak
18.08.13,07:13
Ak sa priečkami zmenila ôžitková hodnota budovy (napr zo skladov sa urobili kancelárie), tak TZ
ak sa iba veľká kancelária rozdelila na menšie, tak IBA opravy
všetko v súlade so zmluvou
Antonia Jendrišáková
18.08.13,11:03
Ak bolo potrebné stavebné povolenie, odpisuješ ako píše a_je_to. Môžeš odpisovať počas doby nájmu, vlastník nesmie zvýšiť vstupnú cenu o TZ a musíte mať jeho súhlas.
mmaatt
18.08.13,17:03
Ja som to aj dala ako TZ budovy v nájme (máme to umožnené podľa zmluvy), len som to ešte overovala, či aj tie dvere tam patria, lebo úprav (stavanie priečok, buranie a príprava šachty pre výťah a pod.) bolo viacero. Ďakujem za názor.
a_je_to
18.08.13,21:41
... no ... oprava je definovaná ako uvedenie veci do pôvodného stavu, aký mala pred poškodením, alebo pred opotrebením. A rozdelenie veľkej kancelárie na menšie nie je uvedenie do pôvodného stavu.