egyptanka
15.08.13,17:42
Dobrý deň vie mi niekto poradiť a zároveň pomôcť s problémom? Zdedila som dom kde mám podiel 3/9.Neskoršie mi dali svoje podieli aj tri sesternice ktoré mali tiež nejaké malé podieli tým som nadobudla 4/45 podla všetkého by som mala mať viac ako polovicu. Momentalne na výpise vlastnícta vediem ja s najvýšším podielom a jedna sesternica v podieli 1/18, bratranec v podieli 1/3 A ešte pravdepodobne nebohý (sesternicin brat) 1/45. Jedná sa o to že bratrane s 1/3 chce odomna môj celý podiel... A však primeranú sumu mi nechce vyplatíť ani sa s ním nedá rozumne dohodnúť. S predajom nesúhlasí. A pri finančnej hotovosti 2000eur nesúhlasím ja lebo ešte musím vyplatiť sesternice ktoré mi dali previesť svoje časti domu na mna (aby nás bolo čo najmenej spoluvlastníkov) a on nechce vyplatiť sesternice keby som aj súhlasila s 2000 eurami za môj podiel.. Prosím Vás čo mám robiť s mojim podielom by mal skoro celý dom a zadarmo.. Ja tam nechodím neužívam len platím dane a nič s toho nemám.. On to využíva chodí tam robí akcie atd. Vyhráža sa mi že ked mu to nedám tak mu je to jedno nech to spadne že on si tam svoje opraví a ostane ho nezaujíma... Jedná sa o dom ktorý leží na samote... ktorý už časom dosť schátral kedže sa nikto o to nestará.. Prosím Vás ako ho mám donútiť o vačšiu finančnú hotovosť?? Môžem dať svoj podiel do prenájmu niekomu??? Môžem svoj podiel predať niekomu aj bez jeho súhlasu a aj sesterniciného?? Som už s toho zúfalá.Dakujem..
Aya01
15.08.13,16:43
Zdravim, no ja si myslim, ze bez suhlasu vsetkych zucastnenych nebude ani jeden z vas moct dom predat, resp. s nim vobec nieco robit...resp. aj keby si to chcela niekomu predat, kto by to bral, ked su tam dalsi vlastnici...a donutit prihodit peniaze? to sa asi tazko bude dat. Najlepsim a najjednoduchsim riesenim by asi bolo naozaj sa dohodnut, predat ho niekomu inemu a peniaze si rozdelit podla danych vlastnickych podielov. a preco platis dane ty, ked na dom ani nechodis? ci to platite vsetci podla podielov? tazka situacia....podiel do prenajmu - to sa mi tiez nezda realne, lebo zase je tu otazka - kto by to bral? dotycny by sa dostal iba do tej istej situacie v akej si ty....mozno este keby ste sa dohodli viaceri vlastnici - ty so sesternicami....skus sa opytat nejakeho notara, tieto veci by mohli vediet poriesit - teda poradit.
Dáša_
15.08.13,18:06
Aha, takže takto to vychádza na spoločný menovateľ
ty máš ................19/45
sesternica ..........10/45
bratranec ............15/45
sesternicin brat ... 1/45

z toho vychádza, že nemáš viac ako polovicu. Sú tie podiely takto správne?
buchač
15.08.13,18:18
Zlatý to človek ....
Mám na mysli toho , po ktorom je takéto dedičstvo ...

Na mašľu ... rodinu , čiže spoluvlastníkov ani radšej nespomínam .
marjankaj
15.08.13,18:30
Daj to na súd.
Katy a R
15.08.13,21:20
Nuž, keď sa neviete dohodnúť - veruže len súd ..
Predať by si mohla svoj podiel aj ty - ale najskôr musíš ponúknuť spoluvlastníkom - a len ak oni nebudú chcieť, tak potom cudziemu (ťažko nájdeš)
- ale tie podiely si nesprávne uviedla (chýba ti tam ešte 1/6.. ;) )
Mária27
16.08.13,15:37
Ak nájdeš niekoho, kto ti je za tvoj podiel ochotný zaplatiť viac, môžeš to predať aj bez ich súhlasu - len predtým urob ponuku im, ak nebudú súhlasiť napr. s cenou, predaj to inému. Tomu inému to však nemôžeš predať lacnejšie ako bola ponuka pre spoluvlastníkov.