Nandrolon
15.08.13,16:15
Zdravím.

veľa rokov si každý mesiac vypisujem cestovný príkaz, nakoľko používam svoje súkromné auto na "niekoľko" služobných ciest.
K cesťáku neprikladám v podstate okrem správy služobnej cesty /preukázateľnosť nákladov/ nič.
Ani doklad od paliva, pretože to nie je potrebné, lebo je to náhrada a nie "preplatenie paliva".

Momentálne mám nové auto, kde čapujem vysokooktánové palivo.
Môžem si do cesťáku zahrnúť túto zvýšenú cenu za palivo? bez dokladu, pretože ten ani neexistuje, nakoľko to auto je súkromné, takže čapujem "kade-tade" v okolitých štátoch ??

Podľa mňa áno, ale skôr ako to tam napíšem /so schválením nemám najmenší problém/ chcem mať istotu, aby audítor ani DÚ nemal žiadne pripomienky...
???
ďakujem za odpovede a názory.
avalik
15.08.13,16:31
ZoCN

§ 7
(5) Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).
Rozalka
15.08.13,17:25
"Cesťák" predkladáš ako zamestnanec?
Stefan2005
15.08.13,17:58
... no a aká je odpoveď na tvoju otázku?
Pokiaľ preukazuješ nákup PHL dokladom, tak ak máš v TP uvedené PHL Natural95, kľudne si môžeš vyúčtovať aj 98 oktánový (paralela na WC papier - môžem si kúpiť iba jednovrstvový, alebo trojvrstvový?).
Ak sa však použijú priemerné ceny publikované ŠÚ, tak mám zato, že sa môže použiť iba cena za to palivo, ktoré je uvedené v TP auta....
Nandrolon
16.08.13,03:05
áno, ako zamestnanec.
Nandrolon
16.08.13,03:09
práveže ja som mal za to, že to nie je priamo "preplatenie paliva" ako keď si napr. kúpim sám lepiacu pásku, ale proste "náhrada".
Takže do CP dávam reálnu cenu paliva, napr. idem okolo pumpy a pozriem koľko stojí, ale NIKDY som k CP neprikladal žiadne bločky, a za tých 8 rokov to každý rok prešlo auditom bez pripomienok.
Nandrolon
16.08.13,03:24
veľmi užitočná citácia, díky.
Nandrolon
16.08.13,03:25
Takže budem vlastne používať tú cenu štatistického úradu, lebo mesačne mávam 4 x služobku a predsa nebudem čapovať presne podľa nich, ale čapujem 1 - 2 x do mesiaca úplne plnú nádrž.
veronikasad
16.08.13,05:27
Zamestnávatelovi odovzdáš nový technický preukaz, kde je uvedená spotreba aj druh paliva. Náhrady si vypočítavaš sám, alebo ti ich ráta účtovníčka ?

Cena paliva ovplyvní celkovú výšku náhrady, aj keď sa samotný bloček neprepláca.
Nandrolon
18.08.13,05:21
Zamestnávateľovi nič neodovzdávam, cenu paliva aj komplet všetko si účtujem a vypočítavam sám, používam z techn. preukazu "kombinovanú spotrebu". Zamestnávateľ za mňa platí daň z motorového vozidla, po novom je to iba za dni, kedy mám cestu, po starom platil za celý rok /keďže každý mesiac som mal aspoň 1 "cestu".
Náhradu účtujem palivo + 0,183 eur/km podľa zákona č. 283/02, opatrenie 632/08 /píšem to z hlavy tak dúfam že som to nepoplietol/...
Ale fakt budem musieť vzhľadom na horný príspevok /už som prečítal aj zákon o cestovných náhradách používať tú priemernú cenu, alebo jednoducho ak budem čapovať na SK tak si nechám bloček. Nebudem ho prikladať k cesťáku, ale do osobitného šanónika, nikto nemusí vedieť koľko a ako často čapujem a aké palivo, akurát ak kontrola bude požadovať "doloženie" tak to pekne doložím.
Myslím ale že kontroly sa týmito vecami nezaoberajú, pretože to nie je žiadne krátenie dane ani nič podobné.
Dopad na hosp. výsledok firmy nulový, ale ide mi o "správny postup"...
Ps: ak niekto potrebuje vo firme pomoc s cesťákom, lebo ho nie je schopný vypísať, vždy sa informujú u mňa...