aantonia
16.08.13,00:26
Prosím o pomoc pri výpočte materskej:
Predpokladaný termín pôrodu Apríl 2014

Pracujem v jednej práci od 01.09.2011 - dodnes a zmluva je na dobu neurčitú... v hrubom 683 €
ďalej
V druhej práci pracujem na polovičný úväzok od 01.09.2012 do 31.08.2013 ... v hrubom 350 €
Ak tomu dobre rozumiem, tak som splnila podmienku, že z oboch zamestaní som platila odvody viac ako 270 dní... len mi nie je jasné, či sa započítava aj zamestnanie, kde skončí zmluva ešte pred materskou...
Zmluva bude pravdepodobne predĺžená a úväzok bude zvýšený, len neviem, či sa mi oplatí podpísať, či sa bude zaratávať a ako vzhľadom na plánovanú materskú, keďže pôjde teda asi o novú zmluvu...

Veľmi potrebujem aj vedieť, lebo mám v tom riadny chaos, či sa môže pracovať na materskej, alebo nie, na rodičovskej, alebo nie a za akých podmienok (tu mi stačí len "ten správny paragraf"...skúsim riadne naštudovať, len ich je toľko a s toľkými úpravami, že sa v tom strácam...)
Prosím veľmi pekne o radu a vopred ďakujem za odpovede
.....
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
ďakujem ešte raz za všetky rady
Mila123
16.08.13,05:14
ktoré ti končí pred MD? jedna je na trvalo a druhá teraz končí, alebo?
aantonia
16.08.13,06:09
tak ako som napísala...jedna končí teraz v auguste a druhú mám na trvalo
Katy a R
16.08.13,06:53
podľa súčasného zákona bude nárok na materské z obidvoch poistení ... ak aj teraz skončíš ten 2. PP ... platí pre teba 8mesačná OL .. a ak bude pokračovať ďalej, alebo to bude nový PP s vyšším VZ - tak to by bolo ešte lepšie:)
doplním aj sem .. hlave pozri RO a DVZ - §§ 54, 55 ... zák o SP
Najlepšia možnosť by bola podpísať celkom novú zmluvu .. čiže ten terajší ukončiť PP. - týmto smerom pôsobiť na zamestnávateľa - ak to ide .
brčko
16.08.13,07:20
Ako je písané, z oboch nem.poistení v období dva roky pred skutočným pôrodom splnaš 270dní nem.poistenia. Ak v aug. skončí tento prac.pomer a nevznikne ti žiadne nové nem.poistenie po jeho ukončení, tak z tohto nem.poistenia bude rozhodujúce obdobie 1.9.-31.12.2012 (akoby nástup na md bol v posledný den trvania tohto poistenia) a pozor treba na md žiadať presne!!! 6týž. pred termínom, lebo ide o uplatnenie v ochrannej lehote. Z trvalého prac.pomeru bude rozhod. obdobie rok 2013.
Ak by predlžili prac.pomer, je podstatné či ide o predlženie (tj. nebude odhásenie a prihlásenie na soc.poistovni) alebo o novú zmluvu, (tj. predpokladám v atakom prípade ta odhlásia a nanovo prihlásia). Ak nebude odhláška a prac.pomer bude trvať až do nástupu na md, resp. skoční neskôr ako v r.2013, tak bude rozhod. obdobie rok 2013. Ak by bola odhláška, tak je podstatné, či bude v tomto prac.pomere platené nem.poistenie aspon 90dní do nástupu na md (dni pn, očr sa do toho nerátajú)
Mila123
16.08.13,08:17
ak v druhom zamestnaní, to čo ti končí si mala VZ cca 350€ , pomohlo by ti, aby si si jeden deň pred nástupom na MD prihlásila na celý balík poistenia, na druhý deň pôjdeš na MD, budeš mať vyšší VZ, v roku 2013 by bol 393
a v roku 2014 bude 402,50€, budeš mať vyššiu MD
Katy a R
16.08.13,08:32
píše, že možno jej dajú nový PP s vyšším úväzkom, hádam aj vyšší VZ bude. .. a mala by stihnúť aj 90 dní do marca ;) .. antonia - kuk § 54,55 zák o SP.
ak nedajú - tak si trošku s tým dobrovoľným poistením môže polepšiť (stačí balík DP+ NP)
Mila123
16.08.13,10:25
ale i tak sa jej oplatí DP....pretože nedostane VZ 1179-350 €, resp. budúci rok 1207,50-350 €
a ešte jedna záležitosť...pri predlžení PPV ja osobne neodhlasujem a neprihlasujem ZC, veĎ PPV neskončil, iba sa predlžil......
aantonia
17.08.13,06:12
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
ďakujem ešte raz za všetky rady
aantonia
17.08.13,08:24
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
ďakujem ešte raz za všetky rady
brčko
30.08.13,12:24
A súhlasím, ak ukončený pp mal vym.základ 350eur a v súčte s druhým poistením nedosiahne maximum, tak po ukončení pp na dobu určitú sa oplatí prihlásiť na pár dní na dobr.poistenie (viac dní by bolo drahé, bo sa platí 33,15% z vym.základu pri dôch.+nem.poistení) a bude vym.základ 393eur, resp. viac, ak bude nástup na md v r.2014. Len potom pozor, zaplatiť v splatnosti, ani o den neskôr a ani o cent menej a so správnym variabil. a špecifickým symbolom, inak nárok nevznikne.