karol.benko
16.08.13,03:04
Jeden z dedicov zaplatil pohreb. Naklady na pohreb boli zapisane do pasiv. V dohode o vysporiadani dedicstva ktoru uzavreli dedici sa uz tieto pasiva - teda suma za pohreb nespomina. O pasiva bola znizeny aktivny majetok.Dedicka bola niekolko nasobne financne zvyhodnena a ostatni zdedili minimalne ciastky {20 tiny z celkoveho majetku dedicky} tak sa dohodli. V dohode nebola zmienka o pohrebe . Dedici su zodpovedni za naklady na pohreb v pomeroch zdedeneho tak ci tak? Dedicka zacala chciet naklady za pohreb. Ma na to pravo uz po pravoplatne ukoncenom konani odrazu, len tak cisto zo zakona?Je to automaticke ze dedic plati zo zakona v pomeroch zdedeneho majetku za pohreb aj ked to nebolo v dohode? Konkretne v 20 tine sumy pohrebu? myslim § 470

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva
nadobudli, k celému dedičstvu.

V dohode medzi dedicmi sa to nespomina. Dedicka zacala vydierat atd. Plati Pragraf vytrhuty s kontextu ?ci dohoda medzi dedicmi> Podla mojho nazoru paragraf plati ak sa dedici nedohodnu a dedia v pomeroch zakonnych a podielovo. Tento pripad je ale ze bolo dedenie vysporiadavane dohodou a financnym vyrovnavanim sa......a dedicka v dohode priamo nespominala ze chce preplatiti trovy za pohreb len odrazu sa jej zazdalo ze ma malo.