krukky
16.08.13,08:09
Ak máte niekto informácie o tom, na aké dávky majú nárok vdova (42r.) a študenti polosiroty (15 r. a 22r. ) samozrejme okrem sirotského, prosím Vás poradte.
Nakoľko tento štát si myslí, že rodina, ktorá prišla o mladého otca, ktorý sa snažil a pracoval od rána do večera, bude vedieť vyžiť z vdovského dôchodku 130 € !!!!! a sirotského 50€!!! mesačne + jeden plat.
Takto sa naozaj nedá, prosím Vás preto o rady, kde sa dá ,,využiť" tento náš systém...
Vopred za všetky cenné informácie ďakujem
Xanti
16.08.13,06:12
No bohužial ale plat+ vdovský + sirotské je viac ako prípadná dávka v hmotnej núdzi, takže žiadne dalšie peniaze od štátu sa nedá dostať.
krukky
16.08.13,06:20
Počula som o nejakých príspevkoch na stravu, o tom neviete nič? lebo na nete je málo informácií.
Nie je to jednoduché ,,vyžiť" zo 130+100+327=557€ mesačne, keď náklady na bývanie a s tým spojené poplatky sú 520€ (bez stravy ) :((
ivka70
16.08.13,06:30
Jednoduche to skutocne nie je, ale s podobnym problemom bojuje kopec rodin, aj kompletnych aj viacclennych.
Student moze skusit poziadat o socialne stipendium, podmienky sa dozvie na studijnom oddeleni svojej skoly. Ak mui to vyjde, bude to opat prispevok do spolocnej kasy.

A zaroven sa popozerat po nejakej stabilnej brigade, aby mamu odlahcil od nakladov.
Dalsia moznost je finacovat si studium pomocou studentskej pozicky, co je ale zadlzenie do buducnosti.

Kazdopadne, netusim, kde byvate, ale 557 EUR je prilis vysoky naklad na byvanie - energie, poplatky a pod. (pokial nebyvate v podnajme kdesi v centre velkeho mesta). Co ratas do tej sumy?
kopretinka
16.08.13,06:33
to bývaš v hoteli?
krukky
16.08.13,06:37
Nebývame v žiadnom veľkom meste (teda ja áno - v Bratislave), máme rodinný dom, na ktorom sa stále musí pracovať, rátala som tam údržbu, elektrinu, plyn, tv, mobil a moj internát v ba + cestovanie (Kysuce-BA) a cestovanie brata do školy, mamy do práce (denne 50km tam aj späť)
Čo sa týka brigády, pracujem už od 15 lebo som chcela našich odľahčiť, ale nič sa z toho nedá v týchto časoch odložiť a to si nekupujem pre seba nič....
krukky
16.08.13,06:40
nemám záujem o žiadne moralizovanie ani vysmievanie, nie nebývam v hoteli, bývam na starom hnusnom intráku, z ktorého sa každý piatok ponáhľam domov!! ešte niečo??
kopretinka
16.08.13,06:41
tak budete musieť prehodnotiť bývanie..........ten dom neudržíte
krukky
16.08.13,06:44
predala by si dom, ktorý rodičia pred 15 rokmi svojpomocne stavali z malých platov a tešili sa z každej maličkosti, ktorú si doň kúpili?
dom kde si vyrastala a makala?
kopretinka
16.08.13,06:48
je to smutné,ale....polož si otázku inak-má ti platiť štát(čiže my ostatní) na tento dom?
krukky
16.08.13,06:50
Nie!! ale preco môžu cigáni dostávať invalidné dochodky+opatrovnícke v hdnote min. 400€ (poznám 3 také prípady) a my dostaneme za to ze otec robil od rána do vecera, mama tiež a ja od 15 makam a moji rovesnici zatial chodievaju na diskoteky, dovolenky a neviem este kde.... To ti nevadi???
kopretinka
16.08.13,06:51
vadí......a čo ja s tým spravím......ja tiež makám a hovno z toho mám......
Xanti
16.08.13,06:53
Prestaň reagovať podráždene, nič ti to nepomôže. Si zranená, je ti ublížené, otec Ti chýba ... ako sme napísali štát nezaručí nikomu život v luxuse , ani neviem aké vysoké dávky ... štát zabezpečí prežitie to je všetko .

Ako ti bolo spomenuté, žiadaj o sociálne štipko na škole to zvykne byť aj vo výške 200 eur mesačne.

A nikto sa ani nevysmieva ani nemoralizuje , snažíme sa ti vysvetliť, že nebude to ľahké bohužial. :(
veronikasad
16.08.13,06:53
Príspevok na stravovanie dostávajú iba poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Vám ako rodine nárok na dávku v hmotnej núdzi nevznikne.

Informuj sa v škole na sociálne štipendium.
krukky
16.08.13,06:54
Ked to vies, ako to nahovno funguje - kto sa snaži nic nema ( tí čo nič nerobia maju a sedia na riti), tak preco sa do mna navážaš, ked chcem len radu, ktorá naozaj pomoze...
kopretinka
16.08.13,06:54
nikto sa ti nevysmieva,nie si sama v zlej situácii...
Leske
16.08.13,06:59
Krukky chápeme tvoju situáciu, ale ti nepomôže, keď budeš rozčúlená a podráždeným tónom odpisovať odpovede. Naozaj je to nespravodlivé, že jedna rodina musí makať aby malo aspoň na stravu keď druhá rodina nevie si vážiť peniaze a vyhadzuje fifty fifty von oknom.... Tak v tvojom prípade by som ti dala radu, že by si mohla požiadať od školy štipendium, keď splnaš podmienku dochádzky a máš dobrý prospech... Tvoj súrodenec nerobí tiež brigádu?
krukky
16.08.13,07:03
Nebola som podráždená, kým sa do mňa nezačala kolegyňa kopretinka navážať, môj brat mal len tento mesiac 15 rokov, takže ho ešte nikto na brigádu nevezme a nie nespĺňam podmienky na štipendium, keďže makám aby som vobec do skoly mala za čo chodiť a nezostáva mi čas na ,,A", čiže som študent s ,,C" , čo je síce dvojkár, ale na štipko to nestačí..:(
kopretinka
16.08.13,07:04
ja sa do teba nenavážam,vyčítam ti snáď niečo alebo ti nadávam? sa ukľudni,nemôžeš sem nabehnúť a čakať,že všetci budú okolo teba lietať,nejaké rady si už dostala,veď cho´d aj osobne sa popýtať na sociálku.
krukky
16.08.13,07:05
ok
veronikasad
16.08.13,07:07
krukky
16.08.13,07:09
áno sú, len kým neskončí dedičské konanie a nebudeme mať rozhodnutia zo všetkých úradov, nemám kompletné podklady pre štipko, takže možno o pol roka...
kopretinka
16.08.13,07:10
Žiaci stredných škôl môžu získať sociálne štipendium v prípade, že príjem ich rodiny nepresahuje životné minimum.
Xanti
16.08.13,07:10
http://studentskefinancie.sk/stipendium#.Ug3eQlfr3OI čítaj tu o soc. štipendiu ... určite na to nemá vplyv prospech, na to je prospechové štipendium .. a brat by tiež mohol skúsiť na škole pozisťovať podmienky štipendia pre neho
veronikasad
16.08.13,07:13
Potom bohužial, iná forma pomoci nie je možná. Na dávku v HN nárok pri príjme ktorý si uviedla, nemáte. Do príjmu sa započíta ešte aj tvoj príjem z brigády. Zatajiť sa nedá, lebo zamestnávatel ťa nahlásil do SP.
krukky
16.08.13,07:14
ďakujem..
Katy a R
16.08.13,07:18
úplne zbytočne sa rozčuľuješ ... nič iné ti neostáva, len zľaviť so svojich nárkov a veľmi dobre hospodáriť. Uvedom si, že veľa rodín je na tom podstatne horšie!
Pozri tu - že ako je to s príspevkami od štátu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
- pri takom príjem ťažko... presnejšie - doplním: Pri takom príjme vôbec neprichádza do úvahy.

Nuž a s tým bývaním - fakt by som to zvážila pri takých nákladoch :confused:... lebo ak sa zadĺžite - tak môžte aj o ten dom prísť (a nebudete mať kde bývať)
krukky
16.08.13,07:23
neviem z akých nárokov mám zľaviť, keďže som už písala, že si nič nedovolíme momentálne.
poznámka : ,,pri takom príjme tažko" sa mi zdá dosť od veci.. minimálna mzda (mama) + vodvské + sirotské (sa ti zdá horibilná suma?
kopretinka
16.08.13,07:24
"nám" sa to nezdá,my sme tú sumu neurčili......
veronikasad
16.08.13,07:26
krukky, určite to nie je horibilná suma, ale dávka v hmotnej núdzi je oveľa nižšia ako životné minimum 3-člennej rodiny. Do príjmu sa započítava 75 % príjmu matky + 75 % tvojho príjmu z bridády+dôchodky., daňový bonus, prídavky na dieťa.
UPSVaR vypláca len rozdiel medzi dávkou v HN a príjmom rodiny - v tvojom prípade žiadny rozdiel nevznikne. Príjem rodiny bude vyšší ako dávka v HN.

Takže v mojom prípade - rada bez navážania - ak to inak nepôjde. Nájsť si zamestnanie na plný úväzok, príp. na nejaký čas štúdium prerušiť. Veľa rodín má finančné problémy, ktoré musia riešiť po strate zamestnania, rozvode či strate blízkeho človeka.
krukky
16.08.13,07:27
napísala som to na margo toho, že napísala komantár ,,pri takom príjme ťažko" ako keby mala pocit, že je to strasne vela...
veronikasad
16.08.13,07:31
To nie sú pocity, to sú limity stanovené zákonom (ktoré ovládame). Nájdeš ich na stránke UPSVaR

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225
Katy a R
16.08.13,07:31
Takže napíšem to presnejšie - pri takom príjme ani len náhodou dávka v HN neprichádza do úvahy. - to som ti pripla - len aby si sa presvečila na vlastné oči!
- a predstav si, že ja mám oveľa menší príjem - a nevýjde (ani nežiadam)
krukky
16.08.13,07:32
máš oveľa menší príjem?
uviedla som , že mama má príjem 327€ - tzn minimálna mzda (ty máš menší??!) alebo ako si to myslela
veronikasad
16.08.13,07:36
Na dávku v HN je aj minimálna mzda+vdovský dôchodok+tvoj príjem = vysoký príjem.
krukky
16.08.13,07:37
pre veronikusad :
môj príjem sa nezapočítava nikde, pracujem 10-11 hodín denne a medzitým odbieham do školy.. svoj príjem však štátu priznávať nebudem (radšej si tú časť, ktorú by som dala darmožráčom budem odkladať), kedze clovek ktorý pracoval dopadne na dochodku tak, že bude rád ak si kupi chleba a maslo...
Dáša_
16.08.13,07:41
Ak je dom postavený svojpomocne, bez úverov, podľa mňa by bolo škoda sa ho zbavovať. Možno treba zredukovať výdavky. Aj ke´d to znie strašne, ale asi iná cesta nebude. Ak je dom na dedine, tak tam zvyčajne vedia ľudia vyžiť aj z menšieho príjmu - treba samozrejme vyriešiť také veľké položky ako je kúrenie, zvlášť, ke´d sa jedná o kysuce. Veľa rodín kúri drevom napríklad. Aj keď je to zložitejšie a ťažšie.
Helik3
16.08.13,07:46
som potešená ľudským prístupom :)
veronikasad
16.08.13,07:53
Budeš sa diviť, započítava. Priznať ho musíš, úrad práce, ktorý dávku vypláca, je prepojený so sociálnou poisťovňou. A zamestnávatel príjem nahlasuje v mesačnom výkaze.
krukky
16.08.13,07:54
Ďakujem za skutočne milý prístup, samozrejme, že sa snažíme vymyslieť ako výdavky zredukovať na minimum (samozrejme aj to drevo a podobne, ale chlapská ruka veľmi chýba aj ke´d mladší brat sa veľmi snaží, nebude hneď vedieť prebrať na seba toľko povinností, hlavne ke´d ide na gymnázium, kde bude veľa času musieť venovať aj škole)..
kn-alka
16.08.13,07:55
veronikasad, podľa mňa sa teraz priznala, že pracuje načierno :D
krukky
16.08.13,07:57
pochopila si to veľmi správne..čiže sa nebudem diviť :)
veronikasad
16.08.13,07:59
Len aby si sa nedivila niekedy ty, keď ťa pri čiernej práci načapne inšpektor práce a zaplatíš mastnú pokutu (ty aj zamestnávatel), alebo sa ti stane nejaký pracovný úraz (čo ti samozrejme neprajem, len poukazujem na riziká čiernej práce).
krukky
16.08.13,08:01
Rozumiem tvojej poznámke, ale všetky tieto veci sú vyriešené vopred.
Dáša_
16.08.13,08:04
Musí to byť pre vás naozaj ťažké, lebo len sa vysporiadať s odchodom blízkeho človeka, naviac v mladom veku je problém. A do toho tie existenčné problémy. Myslím ale že fakt je pre vás výborné, že nemusíte aspoň riešiť to bývanie. To je základ. A keď budete držať spolu, tak sa časom mnohé vyrieši. A keď hovoríš, že brat sa snaží, tak je to skvelé. Taký 15 ročný dokážš neskutočne veľa. Mám švagra z Kysúc a sú to naozaj tvrdí chlapi, ale aj veľmi šikovní :)
krukky
16.08.13,08:10
Hej presne je to tak, tá strata je horzná (ocino mal len 45 rokov) a zrazu tu nie je, ani jeho príjem a všade chcú od nás len peniaze pri každej vybavovačke.. nejde o to, že by som chcela nahrabať peniaze od štátu, len ma naozaj zaujímalo, či sa nie sú nejaké príspevky na stravu aspoň pre brata a podobne...
veronikasad
16.08.13,08:15
krukky
16.08.13,08:16
aj tak ďakujem, skúsime ešte hľadať ´dalej..
meha
16.08.13,10:11
Momentálny príjem Vašej rodiny je pre ľudí ,ktorí rozhodujú o životných minimách,príspevkoch a pod.fakt postačujúci.Neviem ako dlho ste bez ocina,no myslím si,že ak je to krátko tak momentálne Vám dosť financií ťahajú úrady.Len samotný pohreb ,dedičské konanie a pod. si žiada kopu výdavkov.No,nemáte to ľahké,ale ako už písali mnohí predo mnou podľa terajších zákonov tohto štátu máte dosť.Vo Vašom prípade ak sa to len trochu dá,skúste prenajať nejakú izbu v dome na prilepšenie.Druhé riešenie aj keď pre Vás omnoho bolestivejšie,predaj domu,kúpa bytu -ušetrenie na výdavkoch za cestovanie.Tretia rada,zaprieť sa,poplakať si ,povedať si všetko zvládneme.Možno mal ocino dobrý príjem a možno ste si zvykli na vyšší štantdart a ten terajší je teraz bolestivý.No so zákonmi neurobíme nič,ak nechcete prísť o domček,musíte skresať výdavky.Bude to ťažké,ale zvládnete to.Máte strechu nad hlavou a už aj to je v dnešnom svete prepych.Držím Vám palce ,hlavne nech ste zdraví a mamina ma naďalej prácu.
krukky
16.08.13,10:38
Pekne napísané, je to necelé 3 mesiace, je to presne tak že všade od nás pýtajú peniaze(a nie málo), v dnešnej dobe je to tak, ak chce človek zomrieť tak na to musí mať! (teda jeho rodina), už rozumiem, prečo si babky a dedkoia stále šetria na pohreb ale v 40rokoch to asi nikoho ešte nenapadne riešiť :(
misoft
16.08.13,15:24
>krukky: Dievča, je to ťažké, to sa pochopiť dá, ale ruku na srdce: prečítala si si poriadne, či ti predtým odkazovali? Príjem tvojej mamy + tvoj príjem + sirotské - to všetko sa spočítava a na základe toho sa určuje, či máš, alebo nemáš nárok na dávku v HN.
Toto si predo mnou z prsta nevycucali - to sú zákony. A tie vytvorili tam hore, takže sťažuj sa, nadávaj a krič na tých HORE, nie na nás!
Poradili ti, ako znížiť výdavky - tiež riešenie (i keď bolestné, keď sa takto možno príde o rodinný majetok).
A že všade pýtajú peniaze? Veď je trhová ekonomika a predstav si, i dôchodcovia niekedy musia platiť nehorázne sumy za rôzne veci.
A táto poznámka:
"môj príjem sa nezapočítava nikde, pracujem 10-11 hodín denne a medzitým odbieham do školy.. svoj príjem však štátu priznávať nebudem"
- si si istá? Pokiaľ zamestnávateľ nechce mať problémy so zákonom a štátom - to si píš, že to nahlásil a odvádza za teba (len ty asi nevidíš, čo) - a poriadne sumy.
Pokiaľ by to tak neurobil - ajajajaj - až by na to prišli, prvá poletíš, pokutu mastnú dostaneš a zamestnávateľ ťa prekľaje (lebo pokuta pre neho by mohla byť i likvidačná) a ďalších pár ľudí by boli nezamestnaní a možno v ešte horšej situácii ako ty, čo tu nariekaš.
meha
16.08.13,15:47
Táto rodina momentálne prežíva bolesť,nevie sa zmieriť s odchodom ocina a povedzme si pravdu,každý z nás vie prežívať smútok ináč.Niekto potichu,iný nahlas.V svojej otázke hľadala pomoc,je mladá a doposiaľ neriešila životné minimá a pod.Zrazu sa stala súčasťou niečoho čo doposiaľ neriešila.Myslím,že aj jej mama a brat momentálne vidia iba bolesť.Kto prežil niečo podobné nesúdi.Oni si nakoniec tú svoju "rozpadnutú skladačku"poskladajú,no zatiaľ smútia.Oni určite chápu,že je to tak ako píšeme hore ,no dúfajú v malý zázrak.Sú zaslepení smútkom.Ani s tou prácou to nebude tak ako písala.Milá rodinka hlavu hore-nepomôže Vám nikto,dnes je totiž každý tak obklopený svojimi problémami,že iným pomaly začína závidieť aj t o zlé.Ako som už písala,to čo teraz nezvládate,zvládnete ,bude to chcieť síce veľa síl.Keď bude najhoršie,poplačte si,no nikdy neukážte bolesť a bezradnosť nikomu cudziemu,nepomôže-ublíži.
misoft
16.08.13,17:09
Tu jej môžeme jedine pomôcť radami, ktoré sú v danej situácii asi najvhodnejšie, môžeme jej dať návody, cesty. Ale vyriešiť si to musia sami - toto urobiť nevieme.
krukky
17.08.13,17:12
Len zopar ludi pochopilo preco som sem prisla hladat radu,tym dakujem. Ostatnym zelam,aby sa v inej teme vyjadrili viac k veci a okrem mudrovania aj skutocne poradili, nakolko je tato web stranka s nazvom porada.sk (nie mudruj.sk, sudime.sk a podobne)....
Mila123
17.08.13,17:13
môžem sa ťa opýtať komu si niečo už poradil?
poraďáci to robia za pánboh zaplať......