qkx
16.08.13,12:07
Dobry den. Som zacinajuci SZCO, a som konzultantom v SK firme - ktorej kazdy mesiac vystavujem faktury. Kedze som neprekrocil min. obrat, tak nie som platca DPH.

A teraz mam otazku - planujem poskytovat sluzby do zahranicia (EU, obcas aj mimo EU) a teda to zo mna platcu DPH spravi. Uz mam aj prvych zakaznikov. A teraz, ako to budem riesit? Mam (budem mat) totiz 2 zdroje prijmov:

a) tuzemsky prijem - konzultant v SK firme
b) zahranicny prijem - od zakznikov v EU (obcas aj mimo EU)

A otazka je teraz, ci musim odteraz vystavovat faktury aj SK firme z bodu a) s DPH? Alebo sa moje platcovstvo DPH bude tykat iba prijmov z bodu b)?

Dakujem za ujasnenie
tictac7
16.08.13,10:18
nie si platiteľom dane, stále ostávaš neplatcom, len sa stávaš osobou registrovanou pre daň a budeš mať určité povinnosti pri nadobudnutí služieb alebo tovaru zo zahraničia, resp. pri ich poskytnutí do zahraničia. Samozrejme, že sa musíš zaregistrovať na DÚ ešte pred tým, než toto začneš realizovať.
qkx
16.08.13,10:26
preco nie som platitel dane? a aky je rozdiel medzi "platitelom DPH" a "osobou registrovanou pre platbu DPH"?
tictac7
16.08.13,10:33
pozri si zákon o DPH
marjankaj
16.08.13,12:22
No možno budeš osobou povinnou platiť daň. Ak nadobudneš tovar zo zahraničia.
marjankaj
16.08.13,12:25
Faktúru s DPH je v tuzemsku povinný vystavovať iba platiteľ.
Ak by si však vystavil faktúru aj s DPH, tak tú DPH musíš odviesť správcovi dane.