vladan
15.03.06,20:36
V prípade, ak sa skončí pracovný pomer výpoveďou zo strany ZAMESTNÁVATEĽA podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c), teda v týchto troch prípadoch:

- ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
- ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
- ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu, alebo ak dosiahol napracovsku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia

MÔŽE zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi odstupné. Podmienka „môže“ dáva možnosť zamestnávateľovi odstupné NEPOSKYTNÚŤ. Toto platí v prípade, ak je dodržaná výpovedná doba (najmenej dvojmesačná alebo najmenej trojmesačná), teda zamestnanec ostáva v pracovnom pomere v období plynutia výpovednej doby.

Iný prípad je, ak zamestnanec súhlasí so skončením pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) pred začatím plynutia výpovednej doby. V tomto prípade odstupné takémuto zamestnancovi PATRÍ, teda zamestnávateľ ho je POVINNÝ poskytnúť. Zároveň, ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.

O ODSTUPNOM možno uvažovať iba v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a), b), c) – v iných prípadoch výpovede alebo skončenia pracovného pomeru, či už zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa o odstupnom neuvažujeme.


VÝŠKA ODSTUPNÉHO
Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najviac päť rokov patrí odstupné v sume najmenej* dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu.
Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej* trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu.

Priemerný mesačný zárobok sa určí podľa § 134 ods. 4 ZP nasledovne:

priemerný hodinový zárobok (platný v čase ukončenia pracovného pomeru) sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca

Priemerný počet pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac
rok = 365,25 dňa
počet týždňov = 365,25 dňa v roku : 7 dní v týždni = 52,18 týždňov v roku
počet týždňov v mesiaci = 52,18 : 12 mesiac v roku = 4,348 týždňov v mesiaci
5-dňový pracovný týždeň = 4,348 x 5 dní = 21,74 dní v mesiaci

- pri 8-hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 8, teda výsledok je 173,92 hodín v mesiaci
- pri 7,75 hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 7,75, teda výsledok je 168,49 hodín v mesiaci
- pri 7,5 hodinovom pracovnom dni sa priemerný počet pracovných dní v mesiaci vynásobí číslom 7,5, teda výsledok je 163,05 hodín v mesiaci

*Podmienka o najmenšej výške odstupného dáva zamestnávateľovi možnosť voliť výšku odstupného, teda aký násobok priemerného mesačného zárobku prizná zamestnancovi, pričom najmenší možný násobok, uvedený v Zákonníku práce, musí byť dodržaný.


V prípade, ak by zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpil opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

Odstupné NEPATRÍ zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancovm na výplate odstupného inak.
Chobot
01.02.10,09:28
Tému som dostal ako nahlásenú, preto som ju otvoril. Z dôvodu zmeny zákonníka práce je už príspevok neaktuálny. Aj preto upozorňujem prípadných čitateľov, že uvedené bolo podľa starého ZP, teraz platia iné pravidlá.
31Jankal
05.02.10,08:49
Škoda že to už nieje aktuálne, Ak by mal niekto čas mohol by to tu znova naťukať tak lopatisticky. Veľa ľudom to pomôže, kedže sa s tým nestretávame každý den. Dakujem
restept
27.03.11,09:35
Priatelka je zamestnana ako zastup na materskej, ak ju zamestnavatel prepusti z dovodu znizovania stavou, s tym ze zrusia poziciu na ktorej robi zastup. Ma v tomto pripade narok na ostupne?

Dakujem
Tweety
27.03.11,09:36
Priatelka je zamestnana ako zastup na materskej, ak ju zamestnavatel prepusti z dovodu znizovania stavou, s tym ze zrusia poziciu na ktorej robi zastup. Ma v tomto pripade narok na ostupne?

Dakujem
ÁNo, nárok jej vznikne.
veronikasad
27.03.11,09:36
Priatelka je zamestnana ako zastup na materskej, ak ju zamestnavatel prepusti z dovodu znizovania stavou, s tym ze zrusia poziciu na ktorej robi zastup. Ma v tomto pripade narok na ostupne?

Dakujem
Pracovnú zmluvu má zrejme na dobu určitú. Ako má v nej definovaný koniec prac.pomeru ?
terezamaria
27.03.11,10:59
Priatelka je zamestnana ako zastup na materskej, ak ju zamestnavatel prepusti z dovodu znizovania stavou, s tym ze zrusia poziciu na ktorej robi zastup. Ma v tomto pripade narok na ostupne?

Dakujem

Ak je prijatá na zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovoleky napr. Aleny Novákovej a prepustia ju pred termínom skončenia rodičovskej dovolenky Aleny Novákovej, patrí jej odstupné. Tým ale zrušia pracovné miesto aj Aleny Novákovej a do 3 mesiacov by ho nemali obnoviť.
mima66@post.sk
27.03.11,17:02
Ahoj,

som mamicka, ktorej 4.6.2011 konci rodicovska dovolenka. Zamestnavatel so mnou ide ukoncit pomer po ukonceni RD (zmluva na dobu neurcitu, §63 1a, narok na 2 odstupne platy.) Na porade som sa dozvedela, ze sa odstupne nezapocitava do VZ pre vypocet podpory. Ale ekonomka mi vravela, ze od 1.1.2011 sa odstupne do VZ pre podporu zapocitava.

Viete mi to prosim potvrdit? Ak sa nezapocitava, budem mat minimalnu podporu.

Ď.
veronikasad
27.03.11,17:04
Ahoj,

som mamicka, ktorej 4.6.2011 konci rodicovska dovolenka. Zamestnavatel so mnou ide ukoncit pomer po ukonceni RD (zmluva na dobu neurcitu, §63 1a, narok na 2 odstupne platy.) Na porade som sa dozvedela, ze sa odstupne nezapocitava do VZ pre vypocet podpory. Ale ekonomka mi vravela, ze od 1.1.2011 sa odstupne do VZ pre podporu zapocitava.

Viete mi to prosim potvrdit? Ak sa nezapocitava, budem mat minimalnu podporu.

Ď.
Čítala si asi staršie príspevky, ekonomka má pravdu. Od 1.1.2011 sa z odstupného pltia odvody do SP, teda aj poistenie v nezamestnanosti.
restept
05.05.11,17:27
Dakujem za vyjadrenia, vsetko sa objasnilo :)
Boglarka
08.09.11,12:18
Dna 12.09.2011 pravdepodobne prerusia so mnou pracovny pomer s dohodou - z organizacnych dovodov, uzatvoreny dna 22.12.2005. Chcela by som sa informovat podla § 76 Zakonnika prace na kolko mesacne odstupne mam narok po odpravocanych 5 rokov a 8 mesiacov. Ostatny moji kolegovia, ktory mali menej rokov odpracovanych dostali odstupne vo vyske dvojnasobkom ich priemerneho mesacneho zarobku, navyse odstupne v sume jednomesacneho priemerneho zarobku nad ramec stanoveny v § 76 Zakonnika prace.

D.
drobeceva
08.09.11,12:21
Dna 12.09.2011 pravdepodobne prerusia so mnou pracovny pomer s dohodou - z organizacnych dovodov, uzatvoreny dna 22.12.2005. Chcela by som sa informovat podla § 76 Zakonnika prace na kolko mesacne odstupne mam narok po odpravocanych 5 rokov a 8 mesiacov. Ostatny moji kolegovia, ktory mali menej rokov odpracovanych dostali odstupne vo vyske dvojnasobkom ich priemerneho mesacneho zarobku, navyse odstupne v sume jednomesacneho priemerneho zarobku nad ramec stanoveny v § 76 Zakonnika prace.

D.
ak pôjdeš dohodou - nárok na trojmesačné odstupné. Ak by si VD odrobila, nevznikne nárok na odstupné . Možná je aj kombinácia.
PS: čo máte dohodnuté nad rámec ZP - neviem

Ale aj tak, dohode predchádza výpoveď. Ak by Ti ju doručili v septembri, VD by plynula do 30.11.2011. Do konca septembra máš možnosť požiadať o dohodu.
Tweety
08.09.11,12:22
[QUOTE=Boglarka;1845352]Dna 12.09.2011 pravdepodobne prerusia so mnou pracovny pomer s dohodou - z organizacnych dovodov, uzatvoreny dna 22.12.2005. Chcela by som sa informovat podla § 76 Zakonnika prace na kolko mesacne odstupne mam narok po odpravocanych 5 rokov a 8 mesiacov. Ostatny moji kolegovia, ktory mali menej rokov odpracovanych dostali odstupne vo vyske dvojnasobkom ich priemerneho mesacneho zarobku, navyse odstupne v sume jednomesacneho priemerneho zarobku nad ramec stanoveny v § 76 Zakonnika prace.

§76 ZP
]Odstupné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.

(4) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.[/COLOR]
Boglarka
08.09.11,12:23
Dna 12.09.2011 pravdepodobne prerusia so mnou pracovny pomer s dohodou - z organizacnych dovodov, uzatvoreny dna 22.12.2005. Chcela by som sa informovat podla § 76 Zakonnika prace na kolko mesacne odstupne mam narok po odpravocanych 5 rokov a 8 mesiacov. Ostatny moji kolegovia, ktory mali menej rokov odpracovanych dostali odstupne vo vyske dvojnasobkom ich priemerneho mesacneho zarobku, navyse odstupne v sume jednomesacneho priemerneho zarobku nad ramec stanoveny v § 76 Zakonnika prace.

Dakujem
KEJKA
08.09.11,12:28
od 1.9. je zmena v ZP, takže je otázne, či dostaneš to isté, čo tvoji kolegovia............kedy odchádzali, resp. kedy dostali výpoveď?
máš nárok na výpovednú dobu alebo na odstupné za rovnaký počet mesiacov ako je VD.
Boglarka
08.09.11,12:31
dakujem za vasu promptnu odpoved. chcela by som sa informovat, ci mam narok na trojmesacne odstupne na zaklade niž.:
„Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c), zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.“
Tweety
08.09.11,12:32
dakujem za vasu promptnu odpoved. chcela by som sa informovat, ci mam narok na trojmesacne odstupne na zaklade niž.:
„Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c), zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.“
ÁNo, ak tvoj PP skončí pred začiatkom VD, tak áno, nárok na trojmesačné odstupné Ti vznikne.
Boglarka
08.09.11,12:33
vypoved dostali dna 31.08.2011
veronikasad
08.09.11,12:36
vypoved dostali dna 31.08.2011
To si mala napísať na začiatku. Vzťahuje sa na nich starý Zákonník práce.
V priebehu plynutia výpovednej doby môžeš ukončiť pracovný pomer dohodou (ale zamestnávatel s tou dohodou nemusí súhlasiť.) Zmena platí až pri výpovediach doručených zamestnávatelom po 1.9.2011
Tweety
08.09.11,12:36
vypoved dostali dna 31.08.2011
Boli posudzovaní podľa starého znenia ZP, tu bol ešte možný súbeh VD aj odstupného.
KEJKA
08.09.11,12:38
dakujem za vasu promptnu odpoved. chcela by som sa informovat, ci mam narok na trojmesacne odstupne na zaklade niž.:
„Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c), zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.“


vypoved dostali dna 31.08.2011
dostali výpoved a postupovali podľa pôvodného znenia ZP.
Ty dostaneš výpoved a postupuješ podľa nového znenia. Tu treba dať pozor - najskôr dostaneš výpoved a ty musíš reagovať žiadosťou o ukončenie PP a výplatu odstupného. Zam-eľ ti musí vyhovieť a vyplatiť 3 mesiace /kedže si odpracovala viac ako 5 rokov.
Ty však v pôvodnom zadaní píšeš o dohode - tak práve na to by som si dala pozor. Ešte to celkom nemám prelúskané ani prax ešte nie je zabehnutá, takže radšej opatrne. pri dohode sa môže stať, že sa povie - skončili ste dohodou a tým pádom nie je nárok na nič.
drobeceva
08.09.11,12:43
pri dohode sa môže stať, že sa povie - skončili ste dohodou a tým pádom nie je nárok na nič.[/QUOTE]

Práve preto musí byť v dohode uvedené, že z oganizačných dôvodov podľa par. 63,odst. 1 písm b/ZP
zue21
24.10.11,13:26
Ako sa vypocita odstupne v pripade, ze bol zamestnanec na PN od augusta 2010 do septembra 2011. Ako priemerný zárobok sa bude zamestnancovi pocitat PN, ktora mu bola vyplacana???
ivka70
24.10.11,13:54
Ako sa vypocita odstupne v pripade, ze bol zamestnanec na PN od augusta 2010 do septembra 2011. Ako priemerný zárobok sa bude zamestnancovi pocitat PN, ktora mu bola vyplacana???

PN su nemocenske davky, ktore z priemernou mzdou na pracovno-pravne ucely nemaju nic spolocne.
Ak pracovnik v poslednom stvrtroku pred vyplacanim odstupneho neodpracoval aspon 170 hodin, primerna mzda sa vypocita z pravdepodobneho zarobku.
heretic124
30.11.11,14:58
zdravím, otec robí kuchára v reštaurácii, ktorá končí a zaujímalo by ma či má nárok na nejaké odstupné. robí tam už 5,5 roka, takže podľa starého zákonníka by mal dostať trojnásobok platu. platí to ešte? prosím odpíšte čo najrýchlejšie.
Tweety
30.11.11,15:03
ň
zdravím, otec robí kuchára v reštaurácii, ktorá končí a zaujímalo by ma či má nárok na nejaké odstupné. robí tam už 5,5 roka, takže podľa starého zákonníka by mal dostať trojnásobok platu. platí to ešte? prosím odpíšte čo najrýchlejšie.§ 76
Odstupné
(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
§62 VD
(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.
kejtlinka
06.04.12,09:50
Dobrý deň,

ma nárok na odstupné zamestnanec, ktorý ide do dôchodku?
Jeho pracovné miesto sa neruší, ukončenie pracovno-právneho vzťahu bude ukončené dohodou.
ďakujem vopred. :)
Mila123
06.04.12,10:02
do akého ?
ak do SD, či PSD alebo ID (nad 70 %) má nárok na odchodné podľa ZP, § 76a
kejtlinka
06.04.12,10:23
pôjde do starobylého. (chce si podať žiadosť o predčasný odchod do dôchodku)
Tweety
06.04.12,10:33
pôjde do starobylého. (chce si podať žiadosť o predčasný odchod do dôchodku)

§ 76a
Odchodné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.