Jozef Mihál
15.03.06,20:33
Prečo ročné zúčtovanie
Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení zákona č. 718/2004 Z. z., zákona č. 305/2005 Z. z., zákona č. 352/2005 Z. z. a zákona č.660/2005 Z.z. (ďalej len „zákon“) zavádza do systému zdravotného poistenia pojem ročné zúčtovanie poistného.
Podľa zákona sa poistné platí na báze celoročných príjmov poistenca. Počas jednotlivých kalendárnych mesiacov sa platia preddavky na poistné, úlohou ročného zúčtovania je vypočítať poistné za celý kalendárny rok. V ročnom zúčtovaní sa vypočítané (celoročné) poistné porovná s preddavkami, ktoré platiteľ zaplatil počas roka. Ak poistné je vyššie ako úhrn preddavkov, platiteľ poistného má nedoplatok, ktorý musí uhradiť zdravotnej poisťovni. Naopak, aj poistné vypočítané v ročnom zúčtovaní je nižšie ako úhrn preddavkov, platiteľ poistného má preplatok, ktorý mu zdravotná poisťovňa musí vrátiť.
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
SZČO platia v priebehu roka preddavky, výška ktorých je buď odvodená z ich minuloročných príjmov alebo – ak v minulosti nepodnikali – si SZČO určia výšku preddavkov sami.
Zmyslom ročného zúčtovania SZČO je vypočítať poistné z príjmov, ktoré SZČO dosiahla za rok, ktorý sa zúčtováva. Spravodlivo sa tak vypočíta poistné z príjmov za zúčtovávaný rok, výška poistného nie je ovplyvnená bývalými príjmami. Je to porovnateľné s daňovým systémom a daňovými priznaniami.
Všetky SZČO musia povinne vykonať ročné zúčtovanie. Nie je podstatné, či činnosť skutočne vykonávajú, nie je podstatné, či dosahujú príjmy, nie je podstatné, či dosahujú zisk alebo majú stratu.
SZČO, ktorý podniká popri zamestnaní, musí takisto vykonať ročné zúčtovanie – a to sám, nemôže o vykonanie ročného zúčtovania požiadať zamestnávateľa.
Poistenci podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatitelia)
Samoplatitelia platia počnúc septembrom 2005 preddavky, výšku ktorých si určujú sami, obvykle v zákonom stanovenej minimálnej výške 575 Sk.
Podľa § 13 ods.7 zákona s prihliadnutím na § 31 ods.9 zákona, je vymeriavací základ samoplatiteľa za rok 2005 určený ako úhrn príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou (v praxi pôjde najmä o príjem z dohôd o vykonaní práce). Sledujú sa príjmy dosiahnuté v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 v čase, kedy bol poistenec považovaný za samoplatiteľa.
Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 2. zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.
Podľa § 31a ods. 2 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý bol v roku 2005 od 1.januára 2005 do 31.augusta 2005 poistencom štátu a v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 bol samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (typický príklad – dobrovoľne nezamestnaná osoba, rozhodujúca je výška jej príjmu od septembra do decembra 2005).
Naopak ročné zúčtovanie musí podať poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Príklad
Pani Alžbeta je „domáca“. Do 31.augusta 2005 za ňu platil poistné štát. Od 1.septembra 2005 je považovaná za samoplatiteľa. Od septembra do decembra 2005 platila mesačné preddavky 575 Sk.
Pani Alžbeta si zarába formou dohôd o vykonaní práce. Ak jej príjem z dohôd, vyplatený a zúčtovaný za mesiace september až december 2005 bude maximálne suma 13000 Sk, ročné zúčtovanie podať nemusí. Ak ale jej príjem bude 13001 Sk a viac, ročné zúčtovanie musí vykonať.
Príklad



Príklad
Pán Albert bol zamestnancom do 10.septembra 2005. Od 11.septembra 2005 je „dobrovoľne nezamestnaná osoba“, od tohto dňa si platí preddavky ako samoplatiteľ.
Pán Albert má po celý rok 2005 príjmy z dohôd o vykonaní práce a to pravidelne každý mesiac vo výške 5000 Sk.
Do vymeriavacieho základu pána Alberta ako samoplatiteľa sa započíta príjem z dohôd za mesiace október až december 2005. Na príjem z dohôd do septembra 2005 sa neprihliada, pretože ide o príjmy dosahované za mesiace, kedy bol súčasne i zamestnancom (viď § 14 vyhlášky MZ SR). Výsledkom je suma 3 x 5000 Sk = 15000 Sk.
Vypočítajme limit príjmov, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie.
V septembri bol samoplatiteľom 20 kalendárnych dní. Sumu minimálnej mzdy 6500 vydelíme počtom kalendárnych dní za mesiac september a násobíme počtom kalendárnych dní, počas ktorých bol samoplatiteľom:
(6500 / 30) x 20 = 4334 Sk (zaokrúhľujeme na celé Sk nahor)
Za mesiace október až december započítame sumy 6500 Sk:
4334 + 6500 + 6500 + 6500 = 23834 Sk
Polovica z toho a teda limit príjmov je suma 11917 Sk.
Pán Albert za mesiace október až december zarobil na dohody 15000 Sk. Keďže je to viac, ako 11917 Sk, musí podať ročné zúčtovanie.
Pozor, keďže bol do 10.septembra 2005 zamestnancom, od zamestnávateľa si musí vyžiadať doklad podľa § 19 ods.5 zákona a v ročnom zúčtovaní zohľadniť a vypočítať poistné i z príjmov zamestnanca (podáva ročné zúčtovanie na tlačive typu S).
Poistenci štátu
Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona a § 31a ods.1 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý v roku 2005 nebol SZČO a súčasne v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 kedy bol poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) a nebol zamestnancom, úhrn jeho príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.
Ročné zúčtovanie nemusí vykonať ani poistenec, ktorý bol počas celého roku 2005 poistencom štátu ak v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods.1 až 8 (tj. úhrn vymeriavacieho základu z činnosti zamestnanca, vymeriavacieho základu SZČO a príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou), nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Naopak ročné zúčtovanie musí podať poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 nebol SZČO, nebol zamestnancom a bol poistencom štátu, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Príklad
Pán Bohuš bol zamestnancom od 1.januára 2005 do 31.októbra 2005. V roku 2005 nepodnikal, nebol považovaný za SZČO. Od 1.novembra 2005 je na dôchodku - je poistencom štátu.
Ako zamestnanec by pán Bohuš ročné zúčtovanie podávať nemusel – každý mesiac bol jeho započítateľný príjem na úrovni 15 až 20 tis. Sk.
Pán Bohuš však mal v mesiacoch november a december 2005 príjem na dohody o vykonaní práce v úhrnnej výške 14000 Sk. Limit, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie, je daný ako
½ z (6500 + 6500) = 6500 Sk.
Keďže pán Bohuš mal ako poistenec štátu príjem vyšší, ako polovica úhrnu minimálnych miezd (14000 Sk je viac ako 6500 Sk), nesplnil podmienku uvedenú v § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona a preto sa na neho vzťahuje povinnosť podať ročné zúčtovanie (tlačivo typ S).
Príklad
Pani Božena je dôchodkyňa (celý rok 2005). Po celý rok 2005 nebola zamestnancom ani nepodnikala.
Pani Božena si zarába popri dôchodku formou dohôd o vykonaní práce. Jej mesačný príjem je 6000 Sk. Za mesiace september až december 2005 to bolo v úhrne 24000 Sk. Limit, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie, je daný ako
½ z (6500 + 6500 + 6500 + 6500) = 13000 Sk.
Keďže pani Božena mala ako poistenec štátu príjem vyšší, ako polovica úhrnu minimálnych miezd (24000 Sk je viac ako 13000 Sk), nesplnila podmienku uvedenú v § 31a ods.1 zákona a preto sa na ňu vzťahuje povinnosť podať ročné zúčtovanie. Pani Božena sa v zmysle § 11 ods.9 zákona stala samoplatiteľom (dôvod – nie je zamestnancom, nie je SZČO a nie je ani osobou, za ktorú platí poistné štát, pretože nesplnila podmienky uvedené v § 11 ods.9 zákona). Ročné zúčtovanie podá ako samoplatiteľ (tlačivo typ C).
Zamestnanci (a zamestnávatelia)
Zamestnanci a zamestnávatelia platia počas roka preddavky na poistné vypočítavané zo skutočných príjmov zamestnanca. Ak za jednotlivé mesiace platili preddavky z celého započítateľného príjmu (ak príjem zamestnanca v žiadnom mesiaci neprekročil maximálnu hranicu pre mesačný vymeriavací základ, tj. bol najviac 43095 Sk), v ročnom zúčtovaní sa „nič nové nedozvieme“. Výška poistného, vypočítaného z úhrnu celoročného príjmu zamestnanca, bude prakticky rovnaká, ako úhrn preddavkov, ktoré zamestnanec a jeho zamestnávateľ zaplatil.
Z logiky výpočtu preddavkov zamestnancov vyplýva, že výsledkom ročného zúčtovania bude nedoplatok zamestnanca (a zamestnávateľa) len vtedy, ak zamestnanec mal počas roka „kolísavé“ príjmy – teda mal mesiace s príjmom do výšky 43095 Sk a mal i minimálne jeden mesiac, v ktorom mal príjem vyšší ako 43095. V ročnom zúčtovaní takéhoto zamestnanca sa totiž spočítajú jeho celoročné započítateľné príjmy, pričom maximálna hranica je pre rok 2005 suma 517140 Sk. V ročnom zúčtovaní sa potom poistné vypočíta aj z príjmu, z ktorého sa preddavky neodvádzali – výsledkom bude nedoplatok zamestnanca a zamestnávateľa.
Z uvedených dôvodov je v zákone ustanovenie, podľa ktorého povinnosť vykonať ročné zúčtovanie sa netýka takého zamestnanca, ktorý počas roka 2005 nebol ani jediný deň SZČO a súčasne spĺňa nasledujúce podmienky – viď § 19 ods.1 písm. a) zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona:
- ak bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) tak v čase, kedy bol poistencom štátu a nebol zamestnancom, jeho vymeriavací základ (daný ako príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, v praxi pôjde najmä o príjem z dohôd o vykonaní práce alebo dohôd o brigádnickej práci študentov) nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac),
- ak bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, tak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (viď vyššie),
- jeho príjem podľa § 13 ods.1 až 4 zákona (jeho vymeriavací základ z činnosti zamestnanca) vo všetkých mesiacoch roka 2005 u jednotlivých zamestnávateľov nepresiahol sumu 43095 Sk
- v čase, kedy bol zamestnancom, nemal príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou.
Podľa § 19 ods.1 písm. b) zákona ročné zúčtovanie nie je povinný vykonať ani poistenec, ktorý počas uplynulého roka nebol ani jediný deň SZČO a súčasne bol počas celého uplynulého roka zamestnancom a jeho príjem podľa § 13 ods.1 až 4 zákona (jeho vymeriavací základ) vo všetkých mesiacoch u jednotlivých zamestnávateľov presiahol sumu 43095 Sk a nemal príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou.
Príklady



Zamestnávateľ môže vykonať ročné zúčtovanie za zamestnanca
Podľa § 19 ods.2 zákona poistenec, ktorý počas uplynulého roka bol len zamestnancom (nebol SZČO, nebol samoplatiteľ) a nemal ani príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania svojho posledného zamestnávateľa. Ak mal poistenec viacerých „posledných“ zamestnávateľov, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich.
Príklad


Termíny





30. september 2006 = lehota podľa § 19 ods.11 a 12 zákona = vyrovnanie preplatku alebo nedoplatku na poistnom.
atka4
16.03.06,10:05
Mňa by zaujímalo, ako to bude v nasledovnom prípade:
Zamestnanec poberá príjmy v TPP mesačne z max. VZ, pričom v priebehu roka zmenil zamestnávateľa (ale max. VZ platí počas celého roka). Ďalej poberá príjmy v iných spoločnostiach - je v orgánoch, kde sa mu tiež zrážali preddavky... Sám vykoná ročné zúčtovanie, vznikne preplatok. Ktorému zamestnávateľovi bude vrátený, keďže platiteľov bolo súčasne viac? Zamestnancova časť je jasná. Alebo sa vyúčtovanie týka len pomernej časti platieb za zamestnanca.?
Barbara
16.03.06,10:09
Mňa by zaujímalo, ako to bude v nasledovnom prípade:
Zamestnanec poberá príjmy v TPP mesačne z max. VZ, pričom v priebehu roka zmenil zamestnávateľa (ale max. VZ platí počas celého roka). Ďalej poberá príjmy v iných spoločnostiach - je v orgánoch, kde sa mu tiež zrážali preddavky... Sám vykoná ročné zúčtovanie, vznikne preplatok. Ktorému zamestnávateľovi bude vrátený, keďže platiteľov bolo súčasne viac? Zamestnancova časť je jasná. Alebo sa vyúčtovanie týka len pomernej časti platieb za zamestnanca.?


no logicky ja si myslím, že tomu zamestnávateľovi bude preplatok vráteny, ktorého si zamestnanec požiadal o vykonanie RZP:p

a tuším ostatným zamestnávateľom to má oznámiť ten zamestnávateľ:rolleyes: sa mi zdá, že som to takto čítala
matafe
16.03.06,10:26
Mňa by zaujímalo, ako to bude v nasledovnom prípade:
Zamestnanec poberá príjmy v TPP mesačne z max. VZ, pričom v priebehu roka zmenil zamestnávateľa (ale max. VZ platí počas celého roka). Ďalej poberá príjmy v iných spoločnostiach - je v orgánoch, kde sa mu tiež zrážali preddavky... Sám vykoná ročné zúčtovanie, vznikne preplatok. Ktorému zamestnávateľovi bude vrátený, keďže platiteľov bolo súčasne viac? Zamestnancova časť je jasná. Alebo sa vyúčtovanie týka len pomernej časti platieb za zamestnanca.?

V takomto prípade vznikne preplatok všetkým zamestnávateľom tohto zamestnanca a bude vypočítaný alikvótne podľa výšky VZ u jednotlivých zamestnávateľov.
Ten, kto bude robiť ročné zúčtovanie je povinný oznámiť všetkým ostatným zamestnávateľom výsledok ročného zúčtovania- výšku ich preplatku.
sonka1
16.03.06,10:54
Mňa by zaujímalo, ako to bude v nasledovnom prípade:
Zamestnanec poberá príjmy v TPP mesačne z max. VZ, pričom v priebehu roka zmenil zamestnávateľa (ale max. VZ platí počas celého roka). Ďalej poberá príjmy v iných spoločnostiach - je v orgánoch, kde sa mu tiež zrážali preddavky... Sám vykoná ročné zúčtovanie, vznikne preplatok. Ktorému zamestnávateľovi bude vrátený, keďže platiteľov bolo súčasne viac? Zamestnancova časť je jasná. Alebo sa vyúčtovanie týka len pomernej časti platieb za zamestnanca.?
na ročné zúčtovanie použije tlačivo typu X (ak sa do vtedy nezmení) na základe listov XA, ktoré mu vystavý každý zamestnávateľ, kde uvedie vymer. základy a potom sa to bude preratávať koeficientom pre každého zamestnávateľa zvlášť. Ten, kto mu bude robiť ročné zúčtovanie, musí poslať aj ostatným zamestnávateľom oznámenie o tom, koľko majú nedoplatok. otázka je, či zamestnancovi vráti preplatok iba zamestnávateľ, ktorý mu robil roč. zúčtovanie, alebo to bude prepočítané na všetkých...... Preplatok, ktorý mu vznikne je ale príjem podľa par. 8 odst 1 pís k a l, takže si bude musieť za rok 2006 podať daňové priznanie a tento preplatok zdaniť.
nika.sum
21.03.06,09:52
Prosim, kde by som nasla tlacivko na rocne zuctovanie poistneho, ma to kazda poistovna zvlast alebo je jednotne?
Jozef Mihál
21.03.06,20:31
Tlačivko oficiálne ešte neexistuje, v príslušnej téme nájdete návrh tlačív. Tlačivá budú jednotné.
bumpy
23.03.06,14:23
ahojte, neviem ci si mam sama urobit zuctovanie so zdravotnou poistovnou, ked som pocas roka mala prijem ako zamestnanec a mala som prijem aj z dohody o vykonani prace, z tej dohody sa mi strhava len daň, neviem ci aj tento prijem mam zahrnut do vyuctovania o zdravotnom poisteni, dakujem
d.
Tweety
23.03.06,14:28
ahojte, neviem ci si mam sama urobit zuctovanie so zdravotnou poistovnou, ked som pocas roka mala prijem ako zamestnanec a mala som prijem aj z dohody o vykonani prace, z tej dohody sa mi strhava len daň, neviem ci aj tento prijem mam zahrnut do vyuctovania o zdravotnom poisteni, dakujem
d. Na ročné zúčtovanie ZP máš ešte dosť času do 30.6.2006. Ešte nevyšli ani usmernenia k nemu.
Jozef Mihál
24.03.06,06:34
ahojte, neviem ci si mam sama urobit zuctovanie so zdravotnou poistovnou, ked som pocas roka mala prijem ako zamestnanec a mala som prijem aj z dohody o vykonani prace, z tej dohody sa mi strhava len daň, neviem ci aj tento prijem mam zahrnut do vyuctovania o zdravotnom poisteni, dakujem
d.
Ak ste mali príjem z dohody popri zamestnaní, tak na príjem z dohody sa neprihliada - ako keby tento príjem neexistoval, zdravotné poistenie sa z neho neplatí.

Ak budete robiť ročné zúčtovanie, príjem z dohody si do vymeriavacieho základu započítavať nebudete.
bumpy
24.03.06,18:42
dakujem velmi pekne za rady, prajem prijemny vecer
d.
dugilu
18.05.06,07:24
na ročné zúčtovanie použije tlačivo typu X (ak sa do vtedy nezmení) na základe listov XA, ktoré mu vystavý každý zamestnávateľ, kde uvedie vymer. základy a potom sa to bude preratávať koeficientom pre každého zamestnávateľa zvlášť. Ten, kto mu bude robiť ročné zúčtovanie, musí poslať aj ostatným zamestnávateľom oznámenie o tom, koľko majú nedoplatok. otázka je, či zamestnancovi vráti preplatok iba zamestnávateľ, ktorý mu robil roč. zúčtovanie, alebo to bude prepočítané na všetkých...... Preplatok, ktorý mu vznikne je ale príjem podľa par. 8 odst 1 pís k a l, takže si bude musieť za rok 2006 podať daňové priznanie a tento preplatok zdaniť.
Už dlho ma zaujíma odkiaľ tie Vymeriavacie základy zoberie keď sa nikde neuvádzajú alebo áno ? v Doklade o príjme nie sú tak kde sú ? Popritom si myslím, že by mali byť uvedené v minimálnom základe ktorý sa pre zamestnanca rovná jeho VZ (=Príjmy podliehajúce povinne fondeniu )
Úhrn príjmov práve v prípade prekročenia 43095 sa nerovná VZ
Kaktusko
18.05.06,09:17
Ja by som potrebovala vedieť ako je to pri SZČO v oddiele IV. Neviem či sa tam vypisuje PN alebo OČR, ktorú mal SZČO.
Alebo sa to vypisuje v oddiele VI. Neviem si dať s tým rady.
Kaktusko
18.05.06,17:04
Ja by som potrebovala vedieť ako je to pri SZČO v oddiele IV. Neviem či sa tam vypisuje PN alebo OČR, ktorú mal SZČO.
Alebo sa to vypisuje v oddiele VI. Neviem si dať s tým rady.
Poradte mi prosim ako to má byť vypísané.
buba
19.05.06,06:18
keď si zamestnanec robí sám RZ typ S lebo bol konateľ bez príjmu bude mať preplatok 5 SK, mne ako zamestnávateľovi to nemusí hlásiť , pýtam sa bude mu tých 5 Sk vrátených a bude si musieť na rok robiť daňové priznanie
katkaj
19.05.06,06:33
keď si zamestnanec robí sám RZ typ S lebo bol konateľ bez príjmu bude mať preplatok 5 SK, mne ako zamestnávateľovi to nemusí hlásiť , pýtam sa bude mu tých 5 Sk vrátených a bude si musieť na rok robiť daňové priznanie
No čo ja viem tak na preplatky a nedoplatky do 100,-Sk sa neprihliada. Tak predpokladám,že mu nikto tych 5 sk nevrati :-)))
Marína
19.05.06,06:45
Ja by som potrebovala vedieť ako je to pri SZČO v oddiele IV. Neviem či sa tam vypisuje PN alebo OČR, ktorú mal SZČO.
Alebo sa to vypisuje v oddiele VI. Neviem si dať s tým rady. V odd. IV
sa uvádzajú poistenci uvedení v §11 ods.8 písm.a) - i) a k), za ktorých je platiteľom štát. Pozri si všetky písmená. Ja Ti uvediem iba príklad.
písm. b) FO, ktorá poberá dôchodok, ....
písm. c) FO, ktorá poberá rodičovský príspevok
atd.
Tu je rozhodujúce, či Tebou uvádzaná SZČO napr. bola, alebo nebola starobným alebo invalidným dôchodcom a ak áno, či bola splnená podmienka podľa §11 ods.9(jej VZ za 9-12/2005 nedosahuje 1/2 úhrnu minim. miezd za uvedené obdobie).
V odd. V
sa uvádzajú poistenci podľa § 11 ods.8 písm. o)
FO, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné, ....
V odd. VI
sa uvádzajú dni obdobia, kedy poistenec nebol poistencom štátu, čiže podľa § 11 ods. 8 písm. a) až i) a k) a o)
Za 1-8/2005, kedy sa považoval za SZČO
Za 9-12/2005, kedy sa považoval za SZČO a súčasne nebol osobou podľa § 11 ods. 8 písm. a) - i), k), o)
misipka
19.05.06,08:06
Prosím o radu - je potrebné urobiť ročné zúčtovanie a aké tlačivo je nutné pre konateľa slovenskej s.r.o., ktorý má trvalý pobyt v Českej republike, tam platí zdravotné poistenie, na Slovensku nemá žiaden príjem. V roku 2005 nebol prihlásený v žiadnej zdravotnej poisťovni. Diky
Marína
19.05.06,08:17
Prosím o radu - je potrebné urobiť ročné zúčtovanie a aké tlačivo je nutné pre konateľa slovenskej s.r.o., ktorý má trvalý pobyt v Českej republike, tam platí zdravotné poistenie, na Slovensku nemá žiaden príjem. V roku 2005 nebol prihlásený v žiadnej zdravotnej poisťovni. Diky
Prečítaj si tento príklad:
http://www.porada.sk/t25804-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-prklad-typ-b-konate-zahr.html
ivetakli
19.05.06,08:26
Ahojte, prosím Vás o radu. V mesiacoch 9 - 12 sme mali na dohodu 6 dôchodcov. Ich príjem bol za celé toto obdobie od 15000,-- do 22000,--. Musia si podať ročné zúčtovanie? a prosím na akom tlačive. Tlačivo sa musí použiť originálne, alebo aj stiahnuté z internetu? Veľmi pekne Vám ďakujem.
Marína
19.05.06,08:46
Ahojte, prosím Vás o radu. V mesiacoch 9 - 12 sme mali na dohodu 6 dôchodcov. Ich príjem bol za celé toto obdobie od 15000,-- do 22000,--. Musia si podať ročné zúčtovanie? a prosím na akom tlačive. Tlačivo sa musí použiť originálne, alebo aj stiahnuté z internetu? Veľmi pekne Vám ďakujem. Musíš hľadať a odpoveď nájdeš. Viď:
http://www.porada.sk/t25840-zdravotn-poistenie--najastejie-otzky-k-rz-tudenti-a-dchodcovia.html

http://www.porada.sk/t26367-zdravotn-poistenie--ron-ztovanie-komplexne.html
dumap
07.06.06,05:36
Neviem, či to tu bolo spomínané, ale na stránkach ministerstva zdravotníctva a aj www.novezdravotnictvo.sk, je veľmi jasne a zrozumiteľne i s príkladmi vysvetlené ročné zúčtovanie ZP. Sú tam i tlačivá, možné je ich priamo vyplniť, kde zadáte len svoje osobné údaje a príjem a ostatné Vám vypočíta automaticky. Podľa môjho názoru po dlhej dobe bolo niečo zo strany štát.inštitúcií urobené ako pomôcka, nie ako príťaž. Mám to vyskúšané aj u zamestnancov, zamestnanci+živnosť, SZČO aj so zmenou sadzby.
Odporúčam.
alex1
07.06.06,06:24
Mám jednu otázku. Keď dôchodcovi vydám doklad o príjme, kde na dohodu zarobil v období 9-12/05 viac ako 13000 a robí si zúčtovanie sám, ako zistí poistovňa, že si ho spravil???? Mne ako zamestnávateľovi oznamuje len moje preplatky alebo nedoplatky.
alušik
07.06.06,06:27
Mám jednu otázku. Keď dôchodcovi vydám doklad o príjme, kde na dohodu zarobil v období 9-12/05 viac ako 13000 a robí si zúčtovanie sám, ako zistí poistovňa, že si ho spravil???? Mne ako zamestnávateľovi oznamuje len moje preplatky alebo nedoplatky.ˇ

"Dohodárom" doklad o výške príjmu a preddavkoch nevystavuješ... Vystavuje sa len klasickým zamestnancom, ktorým sa zrážajú preddavky na ZP. Za podanie/nepodanie RZP si zodpovedá on sám. Ak Teba, ako zamestnávateľa o RZP nepožiadal, nemáš sa čo trápiť s tým, ako na to ZP príde alebo nepríde...
alex1
07.06.06,06:37
ˇ

"Dohodárom" doklad o výške príjmu a preddavkoch nevystavuješ... Vystavuje sa len klasickým zamestnancom, ktorým sa zrážajú preddavky na ZP. Za podanie/nepodanie RZP si zodpovedá on sám. Ak Teba, ako zamestnávateľa o RZP nepožiadal, nemáš sa čo trápiť s tým, ako na to ZP príde alebo nepríde...

Na zdravotnej poistovni mi povedali, že mu doklad mám vystaviť, tak som vystavila. Ale o to nejde. Mám dôchodcov, ktorí neustále špekulujú, stonajú a nakoniec ani nemusia doplatiť, keďže im na to nikto nepríde???? Tak to ma teda trápiť bude....
alušik
07.06.06,06:46
Na zdravotnej poistovni mi povedali, že mu doklad mám vystaviť, tak som vystavila. Ale o to nejde. Mám dôchodcov, ktorí neustále špekulujú, stonajú a nakoniec ani nemusia doplatiť, keďže im na to nikto nepríde???? Tak to ma teda trápiť bude....
Doplatiť budú musieť, ak im vyplýva povinnosť podať RZP. Do budúcna by mali zdravotné poisťovne spolupracovať s daňovým úradom, takže by sa malo dať skontrolovať, kto mal aké príjmy. Možno na to nepríde zdravotka teraz, ale o dva roky a raz to toho dotyčného určite neobíde a bude to mať potom aj s penálmi. Odpovedala som v zmysle, že sa tým nemusí zaoberať zamestnávateľ... je to predsa povinnosť samotného poistenca zdravotnej poisťovne. Mzdárka mu môže tak nanajvýš v dobrej viere poradiť.
mirecbb
14.06.06,13:17
Prepáčte, ak sa opakujem, čítam už rôzne diskusie a priamu odpoved som nenašiel, poradte, alebo ma aspoň naveďte kde mám hladať. Som zamestnancom na TPP a som sporostredkovateľ SDS.Nemám živnosť! Čítal som, že sprostredkovatel nie je SZČO. Vyplýva mi povinnosť podať ročné zučtovanie-ZP?Všade sa hovorí len o zamest. a zároveň o SZČO.Je mojou povinnosťou sa prihlasiť ako SZČO?
dakujem
Peter
hulala
14.06.06,13:40
Dobry den,
urcite sa to uz niekde spominalo, no je tu tolko otazok a odpovedi, ze to neviem najst. Rada by som sa spytala, ci uhrada preddavkov samoplatitela v januari 2006 za obdobie december 2005 ide do rocneho zuctovania alebo nie.
Dakujem velmi pekne.
alušik
15.06.06,05:00
Dobry den,
urcite sa to uz niekde spominalo, no je tu tolko otazok a odpovedi, ze to neviem najst. Rada by som sa spytala, ci uhrada preddavkov samoplatitela v januari 2006 za obdobie december 2005 ide do rocneho zuctovania alebo nie.
Dakujem velmi pekne.
Áno ide. Do úhrnu zaplatených preddavkov píšeš všetky preddavky za rok 2005, ktoré boli zaplatené do termínu podania RZP.
herbulakova
15.06.06,08:50
Prečo ročné zúčtovanie
Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení zákona č. 718/2004 Z. z., zákona č. 305/2005 Z. z., zákona č. 352/2005 Z. z. a zákona č.660/2005 Z.z. (ďalej len „zákon“) zavádza do systému zdravotného poistenia pojem ročné zúčtovanie poistného.
Podľa zákona sa poistné platí na báze celoročných príjmov poistenca. Počas jednotlivých kalendárnych mesiacov sa platia preddavky na poistné, úlohou ročného zúčtovania je vypočítať poistné za celý kalendárny rok. V ročnom zúčtovaní sa vypočítané (celoročné) poistné porovná s preddavkami, ktoré platiteľ zaplatil počas roka. Ak poistné je vyššie ako úhrn preddavkov, platiteľ poistného má nedoplatok, ktorý musí uhradiť zdravotnej poisťovni. Naopak, aj poistné vypočítané v ročnom zúčtovaní je nižšie ako úhrn preddavkov, platiteľ poistného má preplatok, ktorý mu zdravotná poisťovňa musí vrátiť.
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
SZČO platia v priebehu roka preddavky, výška ktorých je buď odvodená z ich minuloročných príjmov alebo – ak v minulosti nepodnikali – si SZČO určia výšku preddavkov sami.
Zmyslom ročného zúčtovania SZČO je vypočítať poistné z príjmov, ktoré SZČO dosiahla za rok, ktorý sa zúčtováva. Spravodlivo sa tak vypočíta poistné z príjmov za zúčtovávaný rok, výška poistného nie je ovplyvnená bývalými príjmami. Je to porovnateľné s daňovým systémom a daňovými priznaniami.
Všetky SZČO musia povinne vykonať ročné zúčtovanie. Nie je podstatné, či činnosť skutočne vykonávajú, nie je podstatné, či dosahujú príjmy, nie je podstatné, či dosahujú zisk alebo majú stratu.
SZČO, ktorý podniká popri zamestnaní, musí takisto vykonať ročné zúčtovanie – a to sám, nemôže o vykonanie ročného zúčtovania požiadať zamestnávateľa.
Poistenci podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatitelia)
Samoplatitelia platia počnúc septembrom 2005 preddavky, výšku ktorých si určujú sami, obvykle v zákonom stanovenej minimálnej výške 575 Sk.
Podľa § 13 ods.7 zákona s prihliadnutím na § 31 ods.9 zákona, je vymeriavací základ samoplatiteľa za rok 2005 určený ako úhrn príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou (v praxi pôjde najmä o príjem z dohôd o vykonaní práce). Sledujú sa príjmy dosiahnuté v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 v čase, kedy bol poistenec považovaný za samoplatiteľa.
Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 2. zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.
Podľa § 31a ods. 2 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý bol v roku 2005 od 1.januára 2005 do 31.augusta 2005 poistencom štátu a v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 bol samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (typický príklad – dobrovoľne nezamestnaná osoba, rozhodujúca je výška jej príjmu od septembra do decembra 2005).
Naopak ročné zúčtovanie musí podať poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Príklad
Pani Alžbeta je „domáca“. Do 31.augusta 2005 za ňu platil poistné štát. Od 1.septembra 2005 je považovaná za samoplatiteľa. Od septembra do decembra 2005 platila mesačné preddavky 575 Sk.
Pani Alžbeta si zarába formou dohôd o vykonaní práce. Ak jej príjem z dohôd, vyplatený a zúčtovaný za mesiace september až december 2005 bude maximálne suma 13000 Sk, ročné zúčtovanie podať nemusí. Ak ale jej príjem bude 13001 Sk a viac, ročné zúčtovanie musí vykonať.
Príklad



Príklad
Pán Albert bol zamestnancom do 10.septembra 2005. Od 11.septembra 2005 je „dobrovoľne nezamestnaná osoba“, od tohto dňa si platí preddavky ako samoplatiteľ.
Pán Albert má po celý rok 2005 príjmy z dohôd o vykonaní práce a to pravidelne každý mesiac vo výške 5000 Sk.
Do vymeriavacieho základu pána Alberta ako samoplatiteľa sa započíta príjem z dohôd za mesiace október až december 2005. Na príjem z dohôd do septembra 2005 sa neprihliada, pretože ide o príjmy dosahované za mesiace, kedy bol súčasne i zamestnancom (viď § 14 vyhlášky MZ SR). Výsledkom je suma 3 x 5000 Sk = 15000 Sk.
Vypočítajme limit príjmov, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie.
V septembri bol samoplatiteľom 20 kalendárnych dní. Sumu minimálnej mzdy 6500 vydelíme počtom kalendárnych dní za mesiac september a násobíme počtom kalendárnych dní, počas ktorých bol samoplatiteľom:
(6500 / 30) x 20 = 4334 Sk (zaokrúhľujeme na celé Sk nahor)
Za mesiace október až december započítame sumy 6500 Sk:
4334 + 6500 + 6500 + 6500 = 23834 Sk
Polovica z toho a teda limit príjmov je suma 11917 Sk.
Pán Albert za mesiace október až december zarobil na dohody 15000 Sk. Keďže je to viac, ako 11917 Sk, musí podať ročné zúčtovanie.
Pozor, keďže bol do 10.septembra 2005 zamestnancom, od zamestnávateľa si musí vyžiadať doklad podľa § 19 ods.5 zákona a v ročnom zúčtovaní zohľadniť a vypočítať poistné i z príjmov zamestnanca (podáva ročné zúčtovanie na tlačive typu S).
Poistenci štátu
Podľa § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona a § 31a ods.1 zákona nemusí vykonať ročné zúčtovanie poistenec, ktorý v roku 2005 nebol SZČO a súčasne v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 kedy bol poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) a nebol zamestnancom, úhrn jeho príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac.
Ročné zúčtovanie nemusí vykonať ani poistenec, ktorý bol počas celého roku 2005 poistencom štátu ak v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 úhrn jeho vymeriavacích základov podľa § 13 ods.1 až 8 (tj. úhrn vymeriavacieho základu z činnosti zamestnanca, vymeriavacieho základu SZČO a príjmov podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou), nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Naopak ročné zúčtovanie musí podať poistenec, ktorý bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 nebol SZČO, nebol zamestnancom a bol poistencom štátu, ak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd.
Príklad
Pán Bohuš bol zamestnancom od 1.januára 2005 do 31.októbra 2005. V roku 2005 nepodnikal, nebol považovaný za SZČO. Od 1.novembra 2005 je na dôchodku - je poistencom štátu.
Ako zamestnanec by pán Bohuš ročné zúčtovanie podávať nemusel – každý mesiac bol jeho započítateľný príjem na úrovni 15 až 20 tis. Sk.
Pán Bohuš však mal v mesiacoch november a december 2005 príjem na dohody o vykonaní práce v úhrnnej výške 14000 Sk. Limit, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie, je daný ako
½ z (6500 + 6500) = 6500 Sk.
Keďže pán Bohuš mal ako poistenec štátu príjem vyšší, ako polovica úhrnu minimálnych miezd (14000 Sk je viac ako 6500 Sk), nesplnil podmienku uvedenú v § 19 ods.1 písm. a) bod 1. zákona a preto sa na neho vzťahuje povinnosť podať ročné zúčtovanie (tlačivo typ S).
Príklad
Pani Božena je dôchodkyňa (celý rok 2005). Po celý rok 2005 nebola zamestnancom ani nepodnikala.
Pani Božena si zarába popri dôchodku formou dohôd o vykonaní práce. Jej mesačný príjem je 6000 Sk. Za mesiace september až december 2005 to bolo v úhrne 24000 Sk. Limit, pri ktorom nemusí podať ročné zúčtovanie, je daný ako
½ z (6500 + 6500 + 6500 + 6500) = 13000 Sk.
Keďže pani Božena mala ako poistenec štátu príjem vyšší, ako polovica úhrnu minimálnych miezd (24000 Sk je viac ako 13000 Sk), nesplnila podmienku uvedenú v § 31a ods.1 zákona a preto sa na ňu vzťahuje povinnosť podať ročné zúčtovanie. Pani Božena sa v zmysle § 11 ods.9 zákona stala samoplatiteľom (dôvod – nie je zamestnancom, nie je SZČO a nie je ani osobou, za ktorú platí poistné štát, pretože nesplnila podmienky uvedené v § 11 ods.9 zákona). Ročné zúčtovanie podá ako samoplatiteľ (tlačivo typ C).
Zamestnanci (a zamestnávatelia)
Zamestnanci a zamestnávatelia platia počas roka preddavky na poistné vypočítavané zo skutočných príjmov zamestnanca. Ak za jednotlivé mesiace platili preddavky z celého započítateľného príjmu (ak príjem zamestnanca v žiadnom mesiaci neprekročil maximálnu hranicu pre mesačný vymeriavací základ, tj. bol najviac 43095 Sk), v ročnom zúčtovaní sa „nič nové nedozvieme“. Výška poistného, vypočítaného z úhrnu celoročného príjmu zamestnanca, bude prakticky rovnaká, ako úhrn preddavkov, ktoré zamestnanec a jeho zamestnávateľ zaplatil.
Z logiky výpočtu preddavkov zamestnancov vyplýva, že výsledkom ročného zúčtovania bude nedoplatok zamestnanca (a zamestnávateľa) len vtedy, ak zamestnanec mal počas roka „kolísavé“ príjmy – teda mal mesiace s príjmom do výšky 43095 Sk a mal i minimálne jeden mesiac, v ktorom mal príjem vyšší ako 43095. V ročnom zúčtovaní takéhoto zamestnanca sa totiž spočítajú jeho celoročné započítateľné príjmy, pričom maximálna hranica je pre rok 2005 suma 517140 Sk. V ročnom zúčtovaní sa potom poistné vypočíta aj z príjmu, z ktorého sa preddavky neodvádzali – výsledkom bude nedoplatok zamestnanca a zamestnávateľa.
Z uvedených dôvodov je v zákone ustanovenie, podľa ktorého povinnosť vykonať ročné zúčtovanie sa netýka takého zamestnanca, ktorý počas roka 2005 nebol ani jediný deň SZČO a súčasne spĺňa nasledujúce podmienky – viď § 19 ods.1 písm. a) zákona v súčinnosti s § 31 ods.9 zákona:
- ak bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 poistencom štátu (nezaopatrené dieťaťa, dôchodca, poberateľ rodičovského príspevku atď.) tak v čase, kedy bol poistencom štátu a nebol zamestnancom, jeho vymeriavací základ (daný ako príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, v praxi pôjde najmä o príjem z dohôd o vykonaní práce alebo dohôd o brigádnickej práci študentov) nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (suma minimálnej mzdy na tento účel je daná ako 6500 Sk za každý celý kalendárny mesiac),
- ak bol v roku 2005 v čase medzi 1.septembrom 2005 a 31.decembrom 2005 samoplatiteľom, tak v tomto čase jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, nepresiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd (viď vyššie),
- jeho príjem podľa § 13 ods.1 až 4 zákona (jeho vymeriavací základ z činnosti zamestnanca) vo všetkých mesiacoch roka 2005 u jednotlivých zamestnávateľov nepresiahol sumu 43095 Sk
- v čase, kedy bol zamestnancom, nemal príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou.
Podľa § 19 ods.1 písm. b) zákona ročné zúčtovanie nie je povinný vykonať ani poistenec, ktorý počas uplynulého roka nebol ani jediný deň SZČO a súčasne bol počas celého uplynulého roka zamestnancom a jeho príjem podľa § 13 ods.1 až 4 zákona (jeho vymeriavací základ) vo všetkých mesiacoch u jednotlivých zamestnávateľov presiahol sumu 43095 Sk a nemal príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou.
Príklady



Zamestnávateľ môže vykonať ročné zúčtovanie za zamestnanca
Podľa § 19 ods.2 zákona poistenec, ktorý počas uplynulého roka bol len zamestnancom (nebol SZČO, nebol samoplatiteľ) a nemal ani príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania svojho posledného zamestnávateľa. Ak mal poistenec viacerých „posledných“ zamestnávateľov, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich.
Príklad


Termíny





30. september 2006 = lehota podľa § 19 ods.11 a 12 zákona = vyrovnanie preplatku alebo nedoplatku na poistnom. na akom tlacive podava zuctovanie zamestnanec, ktory bol aj sudnym prekladatelom
JK-M
15.06.06,13:14
Mam otazku ake tlacivo mam vyplnit ak som od 7.10.2005 SZCO ale zaroven som aj student. Dakujem
alušik
15.06.06,14:25
Mam otazku ake tlacivo mam vyplnit ak som od 7.10.2005 SZCO ale zaroven som aj student. Dakujem
Už som Ti odpovedala v inej téme... Tlačivo typu B.
oronka
16.06.06,06:39
prave vyplnam tlacivo a chcela by som vas velmi poprosit o radu r.29 mam nizsi ako 7800, tabulku v oddieli VI.vyplnim vsade po 6500,- SK? ziadna PN, len skratka nizky danovy zaklad.
dakujem!!!
Jozef Mihál
16.06.06,18:20
oronka, ak ide o tlačivo typ B, tak potom:
- ak máte v položke 29 sumu VZ nižšiu ako 78000,
- ak ste bola po celý rok SZČO,
- a ak po 1.9. ste nepoberali nemocenské dávky,

tak VI. oddiel sa vyplniť nemusí, v VII. oddieli zapíšete do položky 52 sumu 78000 Sk.
komarka
20.06.06,06:37
Ospravedlňujem sa vopred, neviem kam pišem. Som tu 1x, snažim sa preklikat - čo a kde. Naučim sa, len mi prosim skuste poradiť:
Študent-1.roč.VŠ v ČR, české občianstvo,
trvalý pobyt na SR - aj zdravotne poistený,
brigáduje v ČR - príjem vyšší ako 13 000 za 9-12/05
Čo s ročným zúčtovaním zdravotného - robí na SR?
Veľmi pekne ďakujem
Gabriela Horváthová
26.06.06,08:20
Dobrý deň.
prosím pomôžte!!!!
Manžel je SZČO, základ dane má 44998,- zaplatil do VšZP 10430,-
riadok 29 mu vyšlo 25901,- Sk menej ako 78 000,- Sk.
A teraz neviem, že v VI. oddieli 41 a 42 čo mám napísať? Počet dní v kalendárnom mesiaci alebo počet pracovných dní v mesiaci a celkový príjem za každý mesiac?
Vopred Vám ďakujem.
gigi
Jozef Mihál
26.06.06,08:25
Ospravedlňujem sa vopred, neviem kam pišem. Som tu 1x, snažim sa preklikat - čo a kde. Naučim sa, len mi prosim skuste poradiť:
Študent-1.roč.VŠ v ČR, české občianstvo,
trvalý pobyt na SR - aj zdravotne poistený,
brigáduje v ČR - príjem vyšší ako 13 000 za 9-12/05
Čo s ročným zúčtovaním zdravotného - robí na SR?
Veľmi pekne ďakujem
Nerobí RZ.
Jozef Mihál
26.06.06,08:26
Dobrý deň.
prosím pomôžte!!!!
Manžel je SZČO, základ dane má 44998,- zaplatil do VšZP 10430,-
riadok 29 mu vyšlo 25901,- Sk menej ako 78 000,- Sk.
A teraz neviem, že v VI. oddieli 41 a 42 čo mám napísať? Počet dní v kalendárnom mesiaci alebo počet pracovných dní v mesiaci a celkový príjem za každý mesiac?
Vopred Vám ďakujem.
gigi
VI. oddiel ani nevypisujte, ak od septembra do decembra nepoberal nemocenské dávky.

Stačí do p.52 zapísať sumu 78000.
Monika68
26.06.06,10:04
Mohli by ste mi prosím niekto napísať, kde nájdem prehľad všetkých sadzieb minimálneho zdravotného poistného od r. 1996? Jeden človek mi doniesol na spracovanie RZ ZP, platil poistné všelijako, asi kedy mal koľko peňazí, alebo kedy ho koľko napadlo, alebo proste neviem, podľa čoho.... no a neviem sa v tom vyznať, čo mám do ktorého roku zarátať, musím pozrieť spätne viac rokov.
Ďakujem vopred.
Gabriela Horváthová
26.06.06,10:25
Ďakujem.
gigi
Gabriela Horváthová
26.06.06,15:00
Ďakujem.
gigi
linko
26.06.06,17:17
Dobrý deň, neviem, či som dobre zaradila moju otázku, ale predsa,
od 1,1,2005 som bola SZČO a platila som si mesačne 910,- preddavok do 31,3,2005. Nemala som žiadne príjmy. Od 1,4,2005 som nastúpila na Materskú dovolenku. Prosím poradte mi aké tlačivo mám vyplniť , dakujem, Oli
Melnick
26.06.06,17:31
Dobrý deň, neviem, či som dobre zaradila moju otázku, ale predsa,
od 1,1,2005 som bola SZČO a platila som si mesačne 910,- preddavok do 31,3,2005. Nemala som žiadne príjmy. Od 1,4,2005 som nastúpila na Materskú dovolenku. Prosím poradte mi aké tlačivo mám vyplniť , dakujem, Oli
Tlačivo TYP "B"
linko
26.06.06,17:33
dakujem, Oli
simonka
27.06.06,06:00
Január zamestnmanec s minimálnou mzdou. Od 2-8 platil poistenie štát. Od 9-11 samoplatieľ bez príjmu. Od 12/2005 evidovaný na UP. Je povinný podať RZ?
Jozef Mihál
27.06.06,06:03
simonka:
1. Ako zamestnaec nemal mesiac s príjmom nad 43095
2. 2-8 ak platí štát, dôvod na RZ to nie je
3. 9-11 samoplatiteľ, keďže príjem nemá, dôvod na RZ to nie je
4. 12 úrad práce, dôvod na RZ to nie je.

Nenašli sme žiaden dôvod - povinnosť - podať RZ.
Výsledok: RZ sa podať nemusí.
simonka
27.06.06,06:07
Ďakujem za odpoveď.
schevka
27.06.06,07:16
na ročné zúčtovanie použije tlačivo typu X (ak sa do vtedy nezmení) na základe listov XA, ktoré mu vystavý každý zamestnávateľ, kde uvedie vymer. základy a potom sa to bude preratávať koeficientom pre každého zamestnávateľa zvlášť. Ten, kto mu bude robiť ročné zúčtovanie, musí poslať aj ostatným zamestnávateľom oznámenie o tom, koľko majú nedoplatok. otázka je, či zamestnancovi vráti preplatok iba zamestnávateľ, ktorý mu robil roč. zúčtovanie, alebo to bude prepočítané na všetkých...... Preplatok, ktorý mu vznikne je ale príjem podľa par. 8 odst 1 pís k a l, takže si bude musieť za rok 2006 podať daňové priznanie a tento preplatok zdaniť.

Podľa § 8 odsek 3 zákona o dani z príjmov 595/2003 v znení neskorších predpisov (534/2005) sa do základu dane (čiastkového základu dane) zahŕňajú zdaniteľné príjmy neznížené o výdavky, ak ide o (...) c) príjmy podľa odseku 1 písm. k (vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku poistného). Z toho podľa mňa vyplýva, že sa v konečnom dôsledku bude nedoplatok aj preplatok z RZZP chovať rovnako - ako doplatok poistenia, či už plusom alebo mínusom, ktoré ovplyvní základ dane.
Prečo by si teda mal podávať daňové priznanie? Podľa mňa bude môcť požiadať zamestnávateľa o RZD ako obvykle.
Jámbi
28.06.06,13:56
Dobrý deň!
Som SZČO a aj v roku 2005 som bola celý rok. Základ dane na riadku 42 daňového priznania som mala 140.507,- Sk. Už som zistila, že mám robiť tlačivo B RZZP. Neviem ako mám vyplňiť riadok 27,28,29. Základ dane z daňového priznania je už znížený o preddavky na zdravotnú poisťovňu, lebo tie sa zahŕňaju do výdavkov. Preddavky som zaplatila vo výške 11.088,- Sk. čo mám uviesť na vyššie uvedených riadkoch? VI. oddiel treba vyplniť?
Jozef Mihál
28.06.06,18:02
26 = zaplatené preddavky za rok 2005 bez ohľadu na to, kedy boli zaplatené.
27 = základ dane z r.42 daň.priznania
28 = suma výdavkov, o ktoré ste znížili základ dane v ďaňovom priznaní a šlo o platby do ZP
29 = (27 plus 28) deleno 2,14

Ak na r.29 vyjde suma menšia ako 78000 a poberali ste nemocenské dávky v čase od 1.9. do 31.12., vyplníte VI. oddiel. Inak netreba.
glana
29.06.06,19:41
Som študentka, pracovala som na dohodu počas celého roka. Môj príjem za rok 2005 bol cca 76OOO,-, v mesiacoch sept.-december činil 36OOO,-. Podávam zúčtovanie iba z čiastky 36 tisíc alebo celej, t.j.76000? Úprimne ďakujem za neoceniteľné informácie.
Melnick
29.06.06,19:47
Som študentka, pracovala som na dohodu počas celého roka. Môj príjem za rok 2005 bol cca 76OOO,-, v mesiacoch sept.-december činil 36OOO,-. Podávam zúčtovanie iba z čiastky 36 tisíc alebo celej, t.j.76000? Úprimne ďakujem za neoceniteľné informácie.
Dohody,ktoré boli vyplatené a zúčtované za 1-8. mesiac nie sú predmetom RZZP.
glana
29.06.06,19:56
Dohody,ktoré boli vyplatené a zúčtované za 1-8. mesiac nie sú predmetom RZZP.

srdečná vďaka, aj tak je to pre mňa veľa... Makám na školu....
Melnick
29.06.06,20:23
Viem. Ľutujem .
VladimiraS
03.07.06,11:55
Mám jeden dotaz k RZ :
1. mám študenta celý rok 2005 a popri tom má zmluvu o sprostredkovaní od 1.1.2005 - nemal z nej žiaden príjem. Urobila som mu RZ typ B, to znamená, že teraz si v RZ doplatí za 01-08/2005 po 910,-Sk?
2. mám ešte fyz. osobu vedenú na ÚP celý rok 2005, tiež má celý rok zmluvu o sprostr., urobila som jej B ale s tým rozdielom, že ona si doplatí v RZ celý rok 2005, lebo na ňu sa novela od 1.9.2005 nevzťahuje? Tak ma informovali na ZP - v zákone je možný súbeh SZČO so štátom iba po písm. k, a to až od 1.9.2005? Takže niekto kto poberá soc. dávky si má doplatiť 10 920,-Sk?
Alebo mám RZ opraviť na inom type RZ? napr. C?
abp1
01.08.06,06:45
Nepodala som este rocne zuctovanie na zdr. poistenie, kto mi poradi.Keby som si precitala vsetky prispevky viem ze sa to dozviem ale momentalne nemam cas sediet pri pocitaci, za to som to stale odkladla.
V roku 2005 som do septembra bola riadne zamestnana a od septembra evidovana na urade prace.
Ake tlacivo mam vylnit? Ake udaje k tomu potrebujem?
dakujem
alušik
01.08.06,06:48
Nepodala som este rocne zuctovanie na zdr. poistenie, kto mi poradi.Keby som si precitala vsetky prispevky viem ze sa to dozviem ale momentalne nemam cas sediet pri pocitaci, za to som to stale odkladla.
V roku 2005 som do septembra bola riadne zamestnana a od septembra evidovana na urade prace.
Ake tlacivo mam vylnit? Ake udaje k tomu potrebujem?
dakujem

A si vôbec povinná podať RZP? Ak si v žiadnom mesiaci neprekročila s príjmom 43095 Sk, tak ho podávať nemusíš. Ak áno, tak si mohla o RZP požiadať zamestnávateľa, na čo je už samozrejme neskoro. Ak si teda povinná vyplniť tlačivo RZP vzhľadom na príjem, bude to tlačivo A - nakoľko si mala príjmy len zo zamestnania. Potrebuješ k tomu Doklad o výške príjmu a preddavkoch od zamestnávateľa.
Nehľadaj vo všetkých príspevkoch - na pomoc pri vyplnení tlačiva pozri sem: http://www.porada.sk/t25002-zdravotne-poistenie-rocne-zuctovanie-priklady-typ-a.html
mokynka
01.07.07,08:51
ahoj.
viem, že troška pozde sa pýtam, ale všade sa spomína len rok 2005 pri ročnom zúčtovaní poistného. Chcela by som vedieť, či som aj ja mala podať ročné zúčtovanie, keď som bola v roku 2005 na MD a od januára 2006 do augusta som robila na dohodu a bola vedená na ÚP, takže platil za mňa štát a od októbra 2006 mám vybratú živnosť a zdravotné si platím sama vo výške 960,- mesačne, vlastne už 1064,- po novom.
Ďakujem
Jozef Mihál
15.07.07,11:53
Trošku neskoro odpovedám ale snáď ste medzitým už prišli na to, že ročné zúčtovanie za rok 2006 ste mali podať, určite minimálne preto, lebo v roku 2006 ste boli SZČO.
wetham
25.02.08,07:41
po deviatich rokoch mi prisiel dopis zo zdravotnej poistovne ze mam nedoplatok. existuje nejaka premlcacia doba po ktorej sa rusi povinnost zaplatit?
maserati
13.05.08,08:55
Dobry den,
prosim o radu, mam takyto problem: v roku 2007 som ukoncil VS (jun 2007) a potom som bol evidovany na Urade prace ako nezamestnany, potom som pracoval ako zamestnanec v CR od septembra 2007 do 16.11.2007 a tam som mal aj ZP. V obdobi medzi 16.11.2007 a 2.12.2007 som bol dobrovolne nezamestnany a ZP som si platil sam. Od 2.12.2007 som zamestnancom spolocnosti v SR ako zamestnanec. Prosim o radu aky typ tlaciva mam ziadat od zamestnavatela a aky typ tlaziva na RZ ZP a pod.
Dakujem
janka2306
26.05.08,12:16
chcem sa opytat ked som zamestnancom firmy a nepoziadal som zamestnavatela o rocne zuctovanie musim si ho podat sam? kto je vlastne povinny ho podavat?
bartosk
27.05.08,14:04
dobry den, chcem sa opytat:
som v zamestnani a v septembri minuleho roka (2007) som si vybral zivnost, zatial som ale nemal ziadne prijmy z podnikania, iba vydavky. Pokial dobre viem, tak odvody do ZP plati za mna zamestnavatel. Teda mam otazku, ze podla coho mam vypocitat RZ ak som nemal ziadne prijmy?
vaanja
27.05.08,18:54
priatelia nasla by sa dobra dusa a pozrela mi vyplneny formular typ B?
je to dufam posledne posledne tlacivo, co musim otcovi spracovat (ukoncil zivnost, mal tazky uraz,od januara 2008 je na predcasnom dochodku)...

SZCO v roku 2007:
od 3.4.2007 na PN
od 1.8. praceschopny
nasledne od 1.8.2007 priznany invalidny dochodok.
Preddavky platil mesacne 1064 Sk t.j. 12 x 1064 = 12 768 SK
Danovy zaklad = 16 088 SK.

http://obrazky.vaanja.sk/Kontrola.pdf

dakujem pekne.
vaanja
RITA-BA
01.12.08,13:58
ahojte nevie kolko je percent za rok 2007 dobrovolne nezamestnanych alebo ako mam vypisat tlacivo SC