džirip
15.03.06,20:49
Chcem sa spýtať ,vie mi niekto poradiť : Zamestnávateľ vyplácal mzdu , úkolovú mzdu (koľko kto zarobil v úkole ,zamestnávateľ vyplatil.)Naraz zistili že sa moc zarába ,že okrádame majiteľov s.r.o. ,tak mzdu vyplatili v časovej mzde. Zamestnanci nepodpísali žiadne dodatky k zmluve ,ani nové platové podmienky .Pri vyplácaní v časovej mzde je plat o 2 – 3 000 Sk menší .Vie mi niekto poradiť čo sa dá s tím robiť ? Za všetky odpovede vopred ďakjem.
stuko
15.03.06,19:51
no obavam sa, ze toto nie je moc ciste
nejako sa len skusit dohodnut so zamestnancami a nech podpisu dodatok so spatnou ucinnoostou
Stina
15.03.06,20:20
Zamestnávateľ by mal mať vypracovanú smernicu o odmeňovaní, resp. mzdový poriadok. Otázne je aké sú tieto vnútropodnikové smernice. Ak by tam však pôsobila odborová organizácie, cez kolektívne vyjednávanie je možné dohodnúť sa na mzdových podmienkach. A ak je to reálne v podmienkach zamestnávateľa dohodnúť podmienky na úkolovú a na časovú mzdu.
stuko
16.03.06,17:41
pokial ste zamestnancom doplnam : Ja by som sa obratil v prvom rade na zamestnavatela s informaciou, ze pri vypocte mzdy nepostupoval v zmysle platne uzavretej zmluvy, resp. dodatku, ktory upravuje odmenovanie. Odporucam, podat mu to pisomnou formou a informovat ho, ze v pripade, ze rozdiel sumy nedorovna, budete nuteny si sumu vymahat sudnou cestou.

Zial a to je momentalne asi jedina moznost ak ste v pozicii zamestnanca
nikulik
04.09.06,05:24
Ahojte, poradili by ste mi v tomto?
Od 01.09. sme prijali upratovačku na zmluvu, doteraz bola na dohode u nás, a neviem ako jej mám do pracovnej zmluvy napísať jej výplatu. Väčšinou sa píše buď fixný plat, alebo napr. 50,- Sk/1 hod.
Ale ona dostáva 1 800,- Sk za mesiac ale to len vtedy ak odpracuje celý mesiac. Pracuje pondelok, stredu a piatok na 3 hodiny denne. Ale ona niekedy neodpracuje celý mesiac, to nevadí?
alušik
04.09.06,05:37
Urobíte jej teda pracovnú zmluvy na kratší pracovný čas s úväzkom 9 hod. týždenne.
Ako dohodnete platové podmienky, to je na Vás - ak naďalej chcete vyplácať 1800 Sk mesačne, tak môžete je to viac ako minimálna mzda prepočítaná na jej úväzok. Rozdiel medzi dohodou a pracovnou zmluvou bude v odvodoch a samozrejme v prípade, že do práce z nejakého dôvodu nepríde, tak to budete posudzovať inak. Budete jej musieť na ten deň dať buď čerpanie dovolenky, alebo Vám zdokladuje nejaké prekážky v práci, čo pri dohode samozrejme robiť nemusela.
nikulik
04.09.06,05:47
Urobíte jej teda pracovnú zmluvy na kratší pracovný čas s úväzkom 9 hod. týždenne.
Ako dohodnete platové podmienky, to je na Vás - ak naďalej chcete vyplácať 1800 Sk mesačne, tak môžete je to viac ako minimálna mzda prepočítaná na jej úväzok. Rozdiel medzi dohodou a pracovnou zmluvou bude v odvodoch a samozrejme v prípade, že do práce z nejakého dôvodu nepríde, tak to budete posudzovať inak. Budete jej musieť na ten deň dať buď čerpanie dovolenky, alebo Vám zdokladuje nejaké prekážky v práci, čo pri dohode samozrejme robiť nemusela.

Ale tých 1 800,- bolo pri dohode hrubých, takže čístých bolo menej. Aj keby som jej teraz dala 1 800,- hrubého tak by sa to vošlo do minimálnej mzdy? Ako to mám vypočítať?
Paula
04.09.06,05:50
1800,- : 36 hod. = 50,- Sk/ hodinu
alušik
04.09.06,06:01
Aj minimálna mzda je stanovená vlastne v "hrubom". Prepočítala som to takto - 9/40*6900 to je zaokrúhlene 1553 Sk, no a keďže bude mať 1800 Sk v hrubom, tak je to s rezervou viac a určite bude spĺňať aj minimálny mzdový nárok na hodinu.;)
nikulik
04.09.06,06:46
Ďakujem veľmi pekne.
zuzanavo
21.09.06,09:07
Už som si prečítala mnoho názorov a stanovísk k riešeniu porušenia prac. disciplíny. Väčšinou sa hrubé porušenie (ak je považované za hrubé) rieši výpoveďou.
Keďže je však dosť ťažké s v súčasnosti nájsť relatívne dobrých robotníkov, rozhodli sme sa, že budeme voči nim trochu zhovievaví a neriešili by sme to výpoveďou hneď. To je ľahké spraviť, ale kto potom bude robiť?Práve riešime problém - alkohol. Nie, že by ho užívali na stavenisku, ale stáva sa, že po nočmom fláme ráno "nafúkajú".
Potrebovala by som poradiť, ako by sa to dalo riešiť bez toho, aby bol hneď prepustený.
Predstavu mám asi takúto: za prvé nafúkanie by sme mu zrazili zo mzdy 500 Sk, za druhé už 1000, za tretie 1500(to by už boli spolu tri tisícky), no a pri tom štvrtom by sme to už asi vzdali a rozviazali s ním pracovný pomer. Je samozrejmé, že hneď pri zistení by sme spísali zápis a čerpal by dovolenku, no na pracovisku by chýbal a tým by spôsobil firme škodu. Bude to v poriadku, ak sa do prac. poriadku zakomponuje takýto postih? Neporušíme žiadne práva zamestnancov, alebo prípadne neopomenieme nejaké zákonné povinnosti zamestnávateľa?