remix-treme
18.08.13,11:27
Zdravím vás. Chcel by som poprosiť o radu niekoho, kto má s danou problematikou skúsenosť.
Pred pár rokmi sme spolu s dvoma chalanmi bývali v spoločnom podnájme, peniaze sme vždy dávali jednému z nich a on ich dával majiteľom bytu (mal dávať). Po pol roku však majitelia bytu prišli s tým, že doteraz žiadne peniaze nedostali. V skratke, chalan si ich nechával pre seba, my zvyšní dvaja sme ho dali na súd, ktorý sme vyhrali a bola nám priznaná plná suma + súdne trovy (samozrejme, doteraz sme nedostali ani cent keďže spomínaný nemá žiadny majetok a exekútor mu nemá na čo siahnuť).
Problém však je v tom, že teraz si majitelia bytu žiadajú od nás všetkých troch náhradu škody (nájomné) + úroky za cca 4 roky + súdne trovy a podali na nás žalobu s tým, že žiadajú celú sumu zaplatiť "SPOLOČNE A NEROZDIELNE". Príde mi to však úplne scestné, pretože evidentne tretí chalan nezaplatí ani cent a my budeme musieť platiť aj za neho.
Chcem sa teda opýtať, či je nejaká možnosť odvolania sa alebo ako môžem postupovať? Ja by som tú jednu tretinu zaplatil, nech už mám svätý pokoj, aj keď viem, že je to neprávom a koniec-koncov prvý súd aj uznal moju/našu pravdu. Chcem sa však vyhnúť problémom a nedajbože nejakým exekúciám a podobne. Vôbec sa v danej téme nevyznám a budem rád za každú radu. Majú vôbec právo žiadať náhradu spoločne a nerozdielne keď medzi nami troma nie je žiadny právny vzťah? Ani manželia, ani súrodenci, nič.
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem.
pepsikova
19.08.13,23:40
...ak tomu dobre rozumiem,súd ste vyhrali-teda chalanisko by mal vám dvom vrátiť peniaze, o ktoré vás pripravil tým, že neplatil nájom...to sa týka vás dvoch,ale nie majiteľov bytu,ktorí vlastne nedostali nič za užívanie svojho majetku vami tromi a preto teraz vymáhajú od vás troch peniaze za nájom,oprávnene,keďže ste im všetci traja spôsobili škodu tým, že ste neplatili...ich nezaujíma, že ste dávali peniaze jednému,pokiaľ nie je v zmluve o nájme uvedené, ktorý z vás troch bude nájom dávať majiteľovi, zodpovední ste všetci traja a teda musíte nájom zaplatiť spoločne a nerozdielne- teda každý svoju zameškanú čiastku..
...ak ste vy dvaja doteraz nedostali súdom určenú dlžnú čiastku, o ktorú vás ten tretí pripravil,treba na neho podať trestné oznámenie pre obohacovanie sa ,sú na to zákony,aby ste od neho dostali peniaze,aj keď nerobí a nemá majetok,ono to zas nie je len tak,aby si niekto prisvojil, čo nie je jeho..
Mária27
20.08.13,04:17
Je to tak, pri spoločnom nájme bytu podľa občianskeho zákonníka platíte spoločne a nerozdielne. To znamená, že aj keby si uhradil svoju časť, zostáva ti podiel na zvyšnom dlhu.
Nepomôže nič len majiteľovi uhradiť nájomné a vymáhať si to od spoločného nájomcu. Inak sa nedoplatíte penálov - a aj tak to budete musieť uhradiť.