lukin
18.08.13,12:07
dobrý deň prosím o radu pre moju mamu: má 55 rokov, u posledného zamestnávateľa pracuje 5 rokov za úplne minimálnu mzdu, má problémy s chrbticou a tak každý rok je cca 2-3 mesiace PN. Aj momentálne je už druhý mesiac na PN a zamestnávateľ jej naznačil že po skončení PN dostane výpoveď - viem že keď mu predloží lek.posudok tak by ju mal preradiť na iné miesto, ale on pre ňu iné miesto nemá a ako sa sám vyjadril "nepotrebuje takú pracovníčku čo je stále na PN". Moja otázka je, čo by mohla mama urobiť aby jej potom vyšla aspoň trochu vyššia podpora - dávka v nezamestnanosti? Počuli sme že je výhodné sa pripoistiť v soc.poisť. ale nevieme ako dho by si to pripoistenie musela platiť, či sa jej to vôbec oplatí a či sa to vôbec dá keď je momentálne PN ... za každú radu budeme vďační ...
Katy a R
18.08.13,19:41
Ak by sa mamka chcela poistiť ako DPO .. tak by to malo význam vtedy, keby nejakú dobu platila toto poistenie a súčasne pracovala - vtedy by sa jej sčítali obidva VZ ... ale aj to by nebolo ktoviečo - keďže sa berie do úvahy priemer za dva roky.
A ak ju naozaj chce zamestnávateľ prepustiť čo najskôr - tak to dobrovoľné poistenie(kôli dávke v nezamestnanosti) podľa mňa netreba.
To sa môže radšej prihlásiť neskôr (kôli nemocenskej dávke) - ak sa jej zhorší zdravotný stav - a potom by mohla poberať nemocenské ako DPO ..