matko_tusko
15.03.06,21:44
1. pracovnik nastupi do prace______xx.xx.xxxx
ako_______________xxxxxxxxxxx___________
Miestom vykonu prace budu____xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
2. pracovny pomer je donodnuty na dobu_____ neurcitu_______
3. so skusobnou dobou 3 mesiace
4. mzdove dojednanie- xxxx brutto a odmeny az do 3-nasobku hrubej mzdy
5. Pred uzavretim pracovnej zmluvy oboznamil zamestnavatel pracovnika s pravami a povinnostami, ktore pre neho vyplyvaju z pracovnej zmluvy a s pracovnymi a mzdovymi podmienkami, za ktorych ma pracu vykonavat. pri nastupe do prace musi byt pracovnik riadne oboznameny s pracovnym poriadkom a s pravnymi a ostatnymi predpismi na zaistenie BOZP, ktore musi pracovnik pri praci dodrziavat. Odo dna, ked vznikne pracovny pomer, je zamestnavatel povinny pridelovat pracovnikovi pracu podla pracovnej zmluvy, platit mu za vykonanu pracu mzdu, vytvarat podmienky pre plnenie jeho pracovnych uloh.
6. Pracovnik je povinn, podla pokinov zamestnavatela vykonavat osobne prace podla pracovnej zmluvy v urcenom case a dodrziavat pracovnu disciplinu.
7. Dalsie dohodnute podmienky: zamestnanec sa zavazuje, ze neposkytne informacie ziskane pocas doby posobenia v XXXXXXXXXX, ani po uplynuti 2 rokov od ukoncenia pracovneho pomeru. Mysli sa tym hlavne informacie ohladom databazy klientov, systemu prace, vyhladavania klientov a pod. Zamestnanec sa zavazuje tuto podmienku akceptovat v plnom rozsahu a v pripade porusenia suhlasi s financnou pokutou minimalne vo vyske 100 000 SK (slovom jednostotisic korun).
8. Zmeny v pracovnej zmluve sa mozu vykonavat len pisomne. Ostatne prava a povinnosti tu nedohodnute sa riadia ustanoveniami ZP a dalsimi pracovnopravnymi predpismi.


Je to totizto zmluva, ktora je podla mojich informacii nekompletna podla § 130 a ani v zakonnej lehote neboli doplnene chybajuce informacie.
a samozrejme chybaju vyplatne pasky, co sa tu uz ale pretriasalo prednedavnom.
Stina
15.03.06,20:59
V pracovnej zmluve by malo byť presne vypísané aké práce bude dotyčný vykonávať (teda nielen funkcia, ale konkrétnejšie rozpísať), výmera dovolenky, výplatné termíny, pracovný čas ....
dana9
16.03.06,09:42
Súhlasím s prvým príspevkom a dopĺňam: v zmluve chýbajú viaceré údaje, ktorých absencia spôsobuje neplatnosť zmluvy:

druh práce a
jeho stručná charakteristikaChýba tiež: výplatný termín, pracovný čas, výmera dovolenky a dĺžka výpovednej doby, postačuje však, ak sú tieto veci riešené v kolektívnej zmluve. Tieto nemajú vplyv na platnosť zmluvy, ale to, že chýbajú, znamená, že ZĽ porušil predpisy, je možný postih zo strany príslušných orgánov, napr. inšpektorát práce.;)
STRELEC
16.03.06,10:46
Súhlasím s prvým príspevkom a dopĺňam: v zmluve chýbajú viaceré údaje, ktorých absencia spôsobuje neplatnosť zmluvy:

druh práce a
jeho stručná charakteristikaChýba tiež: výplatný termín, pracovný čas, výmera dovolenky a dĺžka výpovednej doby, postačuje však, ak sú tieto veci riešené v kolektívnej zmluve. Tieto nemajú vplyv na platnosť zmluvy, ale to, že chýbajú, znamená, že ZĽ porušil predpisy, je možný postih zo strany príslušných orgánov, napr. inšpektorát práce.;)
Súhlas s vyššie uvádzaným.
Otázka možno bola kladená hlavne pre bod 7.) pracovnej zmluvy. Takéto obmedzenie je sice niekde v obľube, ale je to len na postrašenie zamestnanca. Reálne sa nedá očakávať žiadny výsledok takéhoto bodu.
A ešte skoro drobnosť: pojem "pracovník" a "zamestnanec" sa v tejto citovanej zmluve používa súbežne. Pojem "pracovník" však ZP už nepoužíva. Len pojem "zamestnanec". Aj toto, mimo citovaného príspevku je potrebné opraviť.
matko_tusko
16.03.06,10:48
Obavam sa , ze v tomto pripade nieco take ako kolektivna zmluva neexistuje... predpokladam, ze by som ju musel pri nastupe vidiet a tiez ju podpisat...
Zita4
16.03.06,10:51
Obavam sa , ze v tomto pripade nieco take ako kolektivna zmluva neexistuje... predpokladam, ze by som ju musel pri nastupe vidiet a tiez ju podpisat...
Kolektívnu zmluvu zamestnanci nepodpisujú. Majú sa s ňou len oboznámiť. ;)
STRELEC
16.03.06,10:51
O kolektívnej zmluve nebola reč. Nedostatky pracovnej zmluvy sú zo ZP.
Subjekt, ktorý má kolektívnu zmluvu by podľa mňa ani takúto pracovnú zmluvu nepoužíval.
STRELEC
16.03.06,10:59
K samotnej otázke: áno - táto zmluva je právne napadnuteľná a je neplatná, nakoľko neobsahuje náležitosti podľa ZP. Aj keď je zmluva neplatná, zamestnávateľa aj zamestnanca zaväzuje. Prejav vôle uzatvoriť pracovno-právny vzťah je jednoznačný. Z pozície zamestnanca by som upozornil zamestnávateľa na vážne nedostatky tejto pracovnej zmluvy a požiadal o nápravu.
V pozícii zamestnávateľa by som s takouto zmluvou nebol, takže sa neviem vyjadriť, ako by som postupoval ako zamestnávateľ.
matko_tusko
16.03.06,11:08
Ak je teda takato pracovna zmluva z pravnehoo hladiska neplatna, ako ma clovek postupovat, ked chce skoncit pracovny pomer a zamestnavatel mu v tom vsemozne brani, napriek predchadzajucemu ustnemu dohovoru o podmienkach vzpovede dohodou a odvolava sa hlavne na §78 ZP, a to nahradu majetkovej a nemajetkovej skody vzniknutej neplatnou vypoveduo zmluvy???
STRELEC
16.03.06,11:14
Ak je teda takato pracovna zmluva z pravnehoo hladiska neplatna, ako ma clovek postupovat, ked chce skoncit pracovny pomer a zamestnavatel mu v tom vsemozne brani???
Výpoveď zo strany zamestnanca. Už po podaní výpovede by som dal aj písomný návrh na ukončenie pracovného pomeru dohodou skôr. Tu už by som sa odvolal na neplatnosť zmluvy pre jej rozpor so ZP. Pokiaľ by k dohode nedošlo a UPP by ma veľmi súrilo , prestal by som pracovať a uzatvoril novú pracovnú zmluvu inde. Zamestnávateľovi by som však svojím postupom nemal spôsobiť nejakú vyčísliteľnú škodu. Pre škodu by ma mohol dať na súd (aj keď pochybujem - viď zmluva).
dana9
16.03.06,11:14
Ja by som ešte chcela pre úplnosť doplniť, že v odborných článkoch som sa stretla s názorom, s ktorým sa však celkom nestotožňujem (súhlasím s názorom strelca):
V prípade, že chýba niektorá z podstatných náležitéstí (v tomto prípade vymedzenie druhu práce) potom nie je možné hovoriť o tom, že pracovný pomer vznikol. Dôsledkom absencie niektorej z podstatných obsahových náležitostí pracovnej zmluvy je preto neplatnosť tohto právneho úkonu. Nakoľko na základe neplatného právneho úkonu sa nedá založiť pracovnoprávny vzťah, pôjde v prípade ďaľšieho vykonávanie závislej práce o výkon nelegánej práce v zmysle zákona č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní :confused: .

Domnievam sa, že v tomto prípade išlo o obojstranný prejav vôle smerujúci k uzatvoreniu prac. pomeru, skutočnosť, že zmluve chýbajú niektoré náležitosti je skôr dôvod na sankcionovanie zamestnávateľa, ako na postihovanie ZC aj ZĽ za nelegálnu prácu.
sonka1
16.03.06,11:15
V pracovnej zmluve by malo byť presne vypísané aké práce bude dotyčný vykonávať (teda nielen funkcia, ale konkrétnejšie rozpísať), výmera dovolenky, výplatné termíny, pracovný čas ....
Ahoj, posielam ti tak trocha dlhšií vzor PZ:
PRACOVNÁ ZMLUVA
uzavretá v zmysle ust. §43 zákona č. 311/2001 Z.Z. Zákonník práce v znení n.p.


Zamestnávateľ:
so sídlom:
IČO:
štatutárny zástupca:
(v ďalšom len „zamestnávateľ“)
Zamestnanec: meno a priezvisko
trvale bytom:
dátum a miesto narodenia:
rodné číslo:
číslo účtu, na ktorý sa bude zamestnancovi poukazovať mzda:

(v ďalšom len „zamestnanec“)

sa dohodli na uzavretí tejto pracovnej zmluvy.


I. Druh práce

1.1 Zmluvné strany sa dohodli, že zamestnanec bude vykonávať tento druh práce:
Maliar
1.2 Stupeň náročnosti pracovného miesta : 1


II. Deň nástupu do práce

2.1 Zamestnanec nastúpi do práce dňa: 01.03.2006
2.2 Pracovný pomer sa uzatvára na dobu určitú, do 28.02.2007
2.3 Pracovný pomer je dohodnutý so skúšobnou dobou. Skúšobná doba je 3 mesiace.
2.4 Dĺžka výpovednej doby je ustanovená v § 62 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.


III. Miesto výkonu práce

3.1 Miestom výkonu práce je: XXXXXXXX
3.2 Zmluvné strany sa dohodli, že zamestnávateľ môže zamestnanca vysielať na pracovné cesty na nevyhnutne potrebné obdobie, podľa svojich potrieb, k čomu zamestnanec udeľuje svoj výslovný a bezvýhradný súhlas.


IV. Mzda a výpovedná doba

4.1 Mzda za vykonanú prácu je dohodnutá vo výške 6900,00 Sk mesačne.
4.2 Mzda zamestnanca je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V prípade ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi mzdu pozadu za mesačné obdobie v ktorom zamestnanec ukončil pracovný pomer, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Zamestnávateľ so zamestnancom sa dohodli, že zamestnávateľ bude poukazovať zamestnancovi mzdu na účet vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v SR určený zamestnancom v záhlaví tejto zmluvy. Zmenu účtu sa zamestnanec zaväzuje okamžite písomne oznámiť zamestnávateľovi. V prípade porušenia uvedenej povinnosti zamestnávateľ nenesie zodpovednosť za omeškanie vyplatenia mzdy
4.3 Zamestnanec podpisom tejto pracovnej zmluvy bez akýchkoľvek výhrad a obmedzení vyjadruje svoj súhlas s výkonom práce nadčas nad zákonný ročný limit v rozsahu ďalších 250 hodín ročne.
4.4 Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj pre zamestnanca a riadi sa ustanoveniami Zákonníka práce.
4.5 Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na ukončení pracovného pomeru bez výpovednej doby.
4.6 Zamestnávateľ môže zamestnancovi na základe dohody, pri ukončení pracovného pomeru bez výpovednej doby vyplatiť odstupné, najviac vo výške 2 násobku mesačnej základnej hrubej mzdy.


V. Pracovný čas

5.1 Týždenný pracovný čas zamestnanca je 40 hodín týždenne. Pracovný čas je rozvrhnutý rovnomerne a zamestnanec bude prácu podľa pracovnej zmluvy vykonávať v jednozmennej prevádzke.


VI. Dovolenka

6.1 Výmera dovolenky je daná ustanovením § 103 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
6.2 Podľa ust. §109 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov, za každú neospravedlnene zmeškanú pracovnú zmenu, kráti zamestnávateľ dovolenku o dva dni. Neospravedlnené zameškanie kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.


VII. Práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa

7.1 Zamestnávateľ je odo dňa vzniku pracovného pomeru povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť dohodnutú mzdu a vytvárať vhodné pracovné podmienky.
7.2 Zamestnanec podpisom tejto zmluvy potvrdzuje, že bol oboznámený s vnútornými predpismi zamestnávateľa na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s protipožiarnymi predpismi, s ustanoveniami upravujúcimi zákaz diskriminácie, s právami a povinnosťami, ako aj inými skutočnosťami nevyhnutnými pre riadny výkon jeho práce.
7.3 Zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce dohodnuté v pracovnej zmluve osobne, v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
7.4 V deň skončenia pracovného pomeru je zamestnanec povinný odovzdať zamestnávateľovi všetky dokumenty, ktoré patria alebo majú nejaký vzťah k činnosti zamestnávateľa a ktoré má priamo alebo nepriamo pod kontrolou, čo sa potvrdí na výstupný list, na základe ktorého bude zamestnancovi odovzdaný zápočtový list, prípadne mu bude zaslaný poštou.
7.5 Potvrdenie o zúčtovaných a vyplatených príjmoch fyzických osôb zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse na vyživované deti za obdobie, za ktoré zamestnanec bol zamestnancom spoločnosti, mu bude odovzdané poštou najneskôr do dvoch kalendárnych mesiacov pozadu, vzhľadom na programové spracovávanie miezd.
7.6 Zamestnanec sa zaväzuje oznámiť zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu zmenu mena alebo priezviska, bydliska.
7.7 Zamestnanec podpisom tejto zmluvy výslovne vyjadruje svoj súhlas s použitím svojich osobných údajov v súlade so zákonom č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov pre účely práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov založených pracovnou zmluvou a pre účely plnenia povinností zamestnanca a zamestnávateľa z poistenia v zmysle zákona č. 273/1994 Z.z. o zdravotnom poistení a financovaní zdravotného poistenia a zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
7.8 Zamestnanec je povinný vyžiadať si od zamestnávateľa predchádzajúci písomný súhlas v prípade, že má záujem vykonávať zárobkovú činnosti zhodnú s predmetom činnosti zamestnávateľa podľa jeho výpisu z obchodného registra zamestnávateľa.
7.9 Zamestnanec týmto vyhlasujem, že na jeho strane neexistujú skutočnosti, ktoré mu bránia vo výkone práce podľa podmienok dohodnutých v tejto pracovnej zmluve ani iné skutočnosti, ktoré by mohli zamestnávateľovi spôsobiť akúkoľvek majetkovú alebo nemajetkovú ujmu, v opačnom prípade zodpovedá za škodu takto vzniknutú.


VIII. Osobitné ustanovenia

8.1 Zamestnanec podpisom tejto zmluvy potvrdzujem, že súhlasí v súlade s ust. § 50 ods. 1 zákona č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (Autorský zákon) s tým, že všetky majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu, t.j. dielu, ktoré autor – zamestnanec, vytvoril na splnenie svojich povinností vyplývajúcich mu z pracovnoprávneho vzťahu, vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ.
8.2 Platnosť a účinnosť ustanovení o autorskoprávnych vzťahoch trvá aj po skončení pracovného pomeru bez časového obmedzenia.
8.3 Zamestnanec je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedel pri výkone zamestnania u zamestnávateľa alebo v súvislosti s ním a uvedené skutočnosti nesmie oznamovať alebo inak sprístupniť tretím osobám. Zamestnanec sa zaväzuje,, že skutočnosti, ktoré sa dozvie pri výkone zamestnania u zamestnávateľa alebo v súvislosti s ním, nebude využívať vo svoj prospech alebo v prospech tretích osôb a tieto skutočnosti bude využívať len v rámci pracovnej činnosti pre zamestnávateľa.
Chránené skutočnosti sú predovšetkým, nie však výlučne, informácie tvoriace obchodné tajomstvo zamestnávateľa.





IX. Záverečné ustanovenia

9.1 Dohodnutý obsah tejto pracovnej zmluvy je možné meniť iba na základe dohody oboch zmluvných strán, a to formou písomného číslovaného dodatku podpísaného obidvomi zmluvnými stranami.
9.2 Ostatné práva a povinnosti zmluvných strán vyplývajúce z tejto zmluvy sa spravujú ustanoveniami Zákonníka práce, ostatnými súvisiacimi všeobecne záväznými predpismi a článok 8.4 ustanoveniami Občianského zákonníka.
9.3 Pracovná zmluva je vyhotovená vo dvoch vyhotoveniach s platnosťou originálu, po jednom pre každú zmluvnú stranu.
9.4 Zmluvné strany si pracovnú zmluvu prečítali, právam a povinnostiam z nej vyplývajúcich porozumeli, pričom svoju vôľu uzavrieť túto zmluvu prejavili slobodne a vážne, že táto zmluva nebola uzavretá v tiesni ani za nápadne nevýhodných podmienok a na znak súhlasu ju vlastnoručne podpisujú.




V Hlohovci dňa: 16. mareca 2006






Zamestnanec:...................................... ....................Zamestnávateľ:.............. ................................

Písomná pracovná zmluva je jediná právna skutočnosť, na základe ktorej vzniká pracovný pomer. Jej podstatnými zložkami sú druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. Absencia niektorej z nich má za následok neplatnosť pracovnej zmluvy.
Okrem nich zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie aj ďalšie pracovné podmienky ako sú výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby, prípadne ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody. Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie: dobu výkonu práce v cudzine, menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť, ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách a prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.
Skúšobnú dobu možno uzavrieť iba písomne, a to v pracovnej zmluve. Neskoršie dojednanie po vzniku pracovného pomeru je neplatné. Skúšobná doba je trojmesačná, pokiaľ nebola dohodnutá kratšia skúšobná doba. V priebehu skúšobnej doby možno zrušiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu.
Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť uzavrieť pracovnú zmluvu v písomnej forme (§ 42), avšak s nedodržaním jej formy nie je spojená neplatnosť právneho úkonu (§ 17 ods. 2 ZP). Z toho vyplýva, že platnú pracovnú zmluvu možno dojednať i ústne alebo konkludentným činom, ak inak obsahuje podstatné zložky.
Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce.
STRELEC
16.03.06,11:23
Písomná pracovná zmluva je jediná právna skutočnosť, na základe ktorej vzniká pracovný pomer. Jej podstatnými zložkami sú druh práce, miesto výkonu práce, deň nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. Absencia niektorej z nich má za následok neplatnosť pracovnej zmluvy.
Okrem nich zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie aj ďalšie pracovné podmienky ako sú výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby, prípadne ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné výhody. Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ v pracovnej zmluve ďalej uvedie: dobu výkonu práce v cudzine, menu, v ktorej sa bude vyplácať mzda, prípadne jej časť, ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách a prípadné podmienky návratu zamestnanca z cudziny.

Áno. Len znenie ZP neumožňuje zamestnancovi jednostranne, z titulu neplatnosti pracovnej zmluvy, ukončiť trebárs okamžite, či v nejakej lehote po zistení, pracovný pomer. A o to zrejme hlavne v otázke ide.
matko_tusko
16.03.06,11:29
Co by by sa dalo charakterizovat ako vycislitelna skoda, ak ide o vyucbu???
STRELEC
16.03.06,11:33
Co by by sa dalo charakterizovat ako vycislitelna skoda, ak ide o vyucbu???
No to ma fakt nenapadá. Vo výrobe, bez oznámenia vopred, tam možno niečo "vykázať".
V podstate asi nič. Navyše s čím by zamestnávateľ išiel na súd? Musí predsa predložiť dôkazy a v prvom rade "pracovnú zmluvu". Sudca, ako právnik, by mu asi nemohol byť veľmi naklonený. Teda vôbec nie!
matko_tusko
16.03.06,11:35
tak ked to skusim upresnit, co sa da charakterizovat v pracovnom vztahu anko nemajetkova ujma?
dana9
16.03.06,11:51
Nemajetková ujma bohužiaľ nemá presnú definíciu:( , teória sem však zaraďuje napr. poškodenie dobrého mena, poškodenie reputácie podnikateľa a podobne.:)
matko_tusko
16.03.06,13:39
Hypotetická otázka: Ak by som sa jedneho dna v takomto pripade rozhodol neprist do prace a zamestnavatel by bol nuteny mi dat vypoved pre hrube porusenie pracovnej moralky a chcel by mi sudnou cestou dat k nahrade nejaku ujmu, ci uz majetkovu, alebo nemajetkovu, ako sa mozem ja, ako zamestnanec branit???
Stina
16.03.06,16:12
Ak by sa rozhodol neprísť do práce len v jeden deň (či už o tom upovedomí alebo neupovedomí zamestnávateľa) to by ešte nemal byť dôvod na okomžité rozviazanie pracovného pomeru , aspoň nie pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Mám otázku - máte a ste oboznámení s pracovným poriadkom (jeho teoretickou súčasťou je dicsiplinárny poriadok - s presnejším uvedením porušenia a hrubého porušenia disciplíny) ? Tento je predsa jedným zo základných smerníc .
matko_tusko
16.03.06,19:54
nic take... to asi ani zamestnavatel netusi, co take nieco znamena...zial
matko_tusko
17.03.06,06:16
Vdaka vsetkym za pomoc.

Problem je vyrieseny, teda sa tak aspon zatial tvari. S vedomym, ze pravo je na mojej strane sa mi aj lepsie so zamestnavatelom jednalo a vyzera to tak, ze sme sa dohodli.

Skoncilo to normalnou vypovedou s 2 mesacnou vypovednou lehotou s tym, ze uz tam nemusim sediet 8 hodin, ale len oducim vecerne kurzy. takto mozem bezstarostne sediet cez den na novom mieste a casovo sa mi 2 prace nebiju. Ak by sa v pribehu tych 2 mesiacov nasla za mna nahrada, som volny okamzite dohodou.

Tak tolko. Verim, ze v tomto pripade bude platit zname: "Koniec dobry,...":D:D:D:D:D
AnitaMartinska
17.03.06,06:43
Ked ste uz tak rozbehnuti,prosim o radu aj ja.
Moj manzel pracuje v nemenovanej institucii a kazdy den chodi na smeny,t.j. od 7.00 do 12.30 a od 17.30 do 20.00.
Da sa povedat,ze cely den je zabity,lebo vela casu stravi cestovanim.
Pracuje za zakladny plat.Viem,ze na osobny priplatok nie je pravny narok, preplatenie nadcasov alebo cerpanie nahradneho volna nehrozi, ale nema narok zo zakona na priplatok za zmennost?
Ozvat sa boji, lebo uz treti rok dostava predlzovanie na dobu urcitu.
Ak je narok na priplatok, da sa vymôct spätne za predchadzajucu dobu?
Moc vsetkym dakujem.
Hronská Iveta
17.03.06,06:52
Ked ste uz tak rozbehnuti,prosim o radu aj ja.
Moj manzel pracuje v nemenovanej institucii a kazdy den chodi na smeny,t.j. od 7.00 do 12.30 a od 17.30 do 20.00.
Da sa povedat,ze cely den je zabity,lebo vela casu stravi cestovanim.
Pracuje za zakladny plat.Viem,ze na osobny priplatok nie je pravny narok, preplatenie nadcasov alebo cerpanie nahradneho volna nehrozi, ale nema narok zo zakona na priplatok za zmennost?
Ozvat sa boji, lebo uz treti rok dostava predlzovanie na dobu urcitu.
Ak je narok na priplatok, da sa vymôct spätne za predchadzajucu dobu?
Moc vsetkym dakujem.
Záleží samozrejme od inštitúcie, prípadne od toho, či majú uzatvorenú kolektívnu zmluvu a samozrejme od toho, čo majú v tejto zmluve uzatvorené. Zákonník práce príplatok za zmennosť nerieši. V minulosti bol napríklad aspoň tzv. poobedňajší príplatok, ani tento už však od 1.4.2002 nemá v novom Zákonníku práce oporu.
Jediné, čo je teda v tomto prípade podstatné a z čoho by sa dalo vychádzať je to, čo je uzatvorené v pracovnej zmluve a čo je v kolektívnej zmluve (ak ju nemenovaná inštitúcia má).
dana9
17.03.06,07:03
Ked ste uz tak rozbehnuti,prosim o radu aj ja.
Moj manzel pracuje v nemenovanej institucii a kazdy den chodi na smeny,t.j. od 7.00 do 12.30 a od 17.30 do 20.00.
Da sa povedat,ze cely den je zabity,lebo vela casu stravi cestovanim.
Pracuje za zakladny plat.Viem,ze na osobny priplatok nie je pravny narok, preplatenie nadcasov alebo cerpanie nahradneho volna nehrozi, ale nema narok zo zakona na priplatok za zmennost?
Ozvat sa boji, lebo uz treti rok dostava predlzovanie na dobu urcitu.
Ak je narok na priplatok, da sa vymôct spätne za predchadzajucu dobu?
Moc vsetkym dakujem.


V otázke sa píše, že pracovná zmluva bola už tretí rok predĺžená na dobu určitú. Ak tomu rozumiem správne:confused: , tak bola prekročená max. trojročná doba, kedy može byť prac. pomer dohodnutý na dobu určitú. To stojí za pozornosť, pretože ak neboli splnené zákonné podmienky , tak platí, že pracovný pomer je uzavretý na dobu neurčitú, čo by trochu mohlo zlepšiť vyjednávaciu pozíciu zamestnanca:) .

§ 48 Zákonníka práce

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.
AnitaMartinska
17.03.06,07:47
Dakujem,pojdem skumat,ci maju kolektivnu zmluvu a co ma v pracovnej zmluve.
ajobs
17.03.06,15:57
V otázke sa píše, že pracovná zmluva bola už tretí rok predĺžená na dobu určitú. Ak tomu rozumiem správne:confused: , tak bola prekročená max. trojročná doba, kedy može byť prac. pomer dohodnutý na dobu určitú. To stojí za pozornosť, pretože ak neboli splnené zákonné podmienky , tak platí, že pracovný pomer je uzavretý na dobu neurčitú, čo by trochu mohlo zlepšiť vyjednávaciu pozíciu zamestnanca:) .

§ 48 Zákonníka práce

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky. Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(3) Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) splnenia úlohy vymedzenej výsledkom,
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

BTW, pozri aj § 48, ods. 5, písm. f/ ktorý hovorí, že predĺžiť pracovnú zmluvu na dobu určitú nad 3 roky (prakticky neobmedzene) môže aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva max. 20 zamestnancov.