Natalia93
19.08.13,05:29
Dobrý den, som zaciatocnik v uctovnictve a potrebujem poradit. Zakladam firmu ktora bola zapisana do OR dna 25.1. 2013 ale obchodá spolocnost bola zalozena spolocenskou zmluvou zo dna 11.1 2013. Od ktoreho datumu mam uctovat? a ako mam zacat ked uctujem restauraciu a nejake veci nakupili uz pred tym? a taktiez nejake faktury maju uz pred zalozenim firmy. Napriklad za najomne a elektriku zapltaene v hotovosti. Musim zacat uctom 701? Ovplivni to nejako uctovnictvo ked s tym nezacnem? dakujem
stiby2
19.08.13,13:53
uctujes od 25.1., naklady suvisiace so zalozenim spolocnosti mozes uctovat. najomne iba vztahujuce sa k obdobiu podnikania
lianett
19.08.13,14:34
Postupy účtovania pre PÚ inú možnosť pri otváraní účtovných kníh ani nepripúšťajú, t.j. otváraš účtovné knihy=začneš účtom 701.

§ 7
Otvorenie účtovných kníh


(1) Účty hlavnej knihy sa otvoria účtovnými zápismi. Konečné zostatky jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania sa zaúčtujú ako začiatočné stavy jednotlivých súvahových účtov majetku, záväzkov a vlastného imania k prvému dňu bezprostredne nasledujúceho účtovného obdobia.

(2) Začiatočné stavy súvahových účtov sa pri otvorení účtovných kníh účtujú účtovnými zápismi na ťarchu účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a v prospech príslušných novootvorených účtov záväzkov a vlastného imania a účtovnými zápismi v prospech účtu 701 - Začiatočný účet súvahový a na ťarchu príslušných novootvorených účtov majetku.
Natalia93
20.08.13,09:26
konecne zostatky?? Sak firma sa zakladala tento rok od 25.1. 2013 takze firma nema mat ake konecne zostatky. A ako to vyzera v praxi? nic ine tam nebude iba ZI a tie veci co nakupili uz pred otvorenim napr zariadenie restiky ako su pohare taniere stolicky atd..?
lianett
20.08.13,11:46
Natalia, pozri prosím ods.2, ten hovorí nie o konečných, ale o začiatočných stavoch. Tak napr.to ZI ak je 5.000, účtuješ ZS 5.000 701 Md / 411 D cez Interný doklad.