eeevelin
19.08.13,14:54
prosím vás poradte už som zúfala ....neide tu náhodou o Okunov zákon?
ivka70
19.08.13,13:02
julysak
19.08.13,13:09
A načo ti to bude ????????????
eeevelin
19.08.13,13:15
potrebujem to na obhajobu BP...ja by som aj vedela jednou vetou to povedať, len problém je v tom, že to neviem nejako dlhšie rozviť...myslím, že jedna veta mi tam nepomôže ...musím dačo viac k tomu povedať...len v tejto chvíli, mám tak opotrebený mozog, že už nerozmýšľam...dajte ešte dáke typy aby som o tom povedala trošku viac....prosím...
julysak
19.08.13,13:20
Skrátene vravím :
Maturitné vysvedčenie je doklad, že pubiš vie čítať aj písať
Diplom je doklad, že čerstvý dospelák vie aj rozmýšľať

U magorov som nejako v rozpakoch :D :D
mglk
19.08.13,14:43
Tak rast HDP, alebo hospodársky rast, znamená, že reálne HDP vzrástlo oproti predchádzajúcemu obdobiu (rok, kvartál). To znamená, že sa vyrobilo viac. Buď existujúci výrobcovia vyroboli viac, alebo za sledované obodibe na trh prišli nový výrobcovia. Aj v prvom, aj v druhom prípade to znamená toľko, že sa zvýšili investície a s nimi sa samozrejme zvyšuje aj zamestnanosť. Takže ak popisuješ iba tento vzťah, tak tu platí pravidlo, že s hospodárskym rastom rastie aj zamestnanosť.

Ak to chceš viac rozšíriť, tak si naštuduj, čo všetko je potrebné pre hosp. rast (teda, že aj spotreba ľudí, výdavky štátu, atď., príp. povedať, že prečo sa pri meraní hosp. rastu používa reálny HDP a nie nominálny, atď.)

Inak teraz sa obhajuje BP ? To nie na jar ?
buchač
19.08.13,15:22
....a odborníka na ekonomiku - jar88 - by si kde zaradil ???
eeevelin
19.08.13,15:30
ďakujem pekne za odpoveď...rozmýšľam, že by som povedala niečo v tom zmysle, že rast HDP môžeme docieliť zvýšením dopytu po produktoch - buď zvýšením vývozu alebo zvýšením domácej spotreby. Ak chcem zvýšiť domácu spotrebu je potrebné, aby štát prostredníctvom nástrojov fiškálnej politiky ovplyvňoval správanie ekonomických subjektov napríklad tým, že bude zvyšovať platy zamestnancov, prípadne všetkých dávok, kt. vplývajú na celkový príjem každého občana. V dôsledku zavádzania nástroj sa zvýši agregátny dopyt čo vedie k ekonomickému rast. ....aspoň niekto tu nerozpráva o magoroch ako jedno individum v predchádzajúcom komentári. Ďakujem ešte raz :)
mglk
19.08.13,16:38
HDP sa skladá zo štátnych výdavkov, spotreba obyvatelstva, investície a net export. Takže áno, máte pravdu, HDP sa zvýši, ak sa zvýši napríklad spotreba obyvateľov. Lenže pozor. To čo píšete, že zvýšiť spotrebu cez zvýšenie miezd nie je nástroj fiškálnej politiky, ale nástroj dôchodkovej poliky. To len tak pre objasnenie. Cez fiškálnu politiku možno zvýšiť spotrebu obyvatelov znížením daní. Je tam samozrejme viac možností...
eeevelin
20.08.13,13:03
...no áno, máte pravdu: medzi nástroje FP patria napríklad dotácie takže môžem to aj takto povedať...:)