miki158
19.08.13,20:28
Dobrý večer. Priateľke som darovacou zmluvou daroval polovicu bytu, kataster mi však zamietol vklad nakoľko som v darovacej zmluve nenapísal svoje rodné priezvisko, popis spoločných častí a spoločných zariadení domu a pristúpenie k zmluve o výkone správy. Pomôže mi písať odvolanie, aby som nemusel celé konanie absolvovať nanovo? napr. dopísaním dodatku k darovacej zmluve?
buchač
19.08.13,18:35
Odvolanie nepomôže ... náležitosti nutné ku vkladu do katastra sú nemenné ...

Dodatok je možné doložiť v stanovenej lehote , čo by malo byť aj napísané v odôvodnení ( zamietnutí ) vkladu .
miki158
19.08.13,19:54
Nedá sa s tým už vážne nič robiť? Ide mi hlavne o to, že na byte bola ťarcha z banky, ktorej som zaplatil 99,- € a teraz to budem musieť žiadať znova....na moju smolu to od 1.8.2013 zvýšili na 149,- €.
expeeert
19.08.13,20:06
Veď v tom odôvodnení by si mal mať popísané všetko čo máš opraviť - urobiť dodatok ku zmluve a taktiež aj termín, dokedy - spravidla jeden mesiac od vyjadrenia. Pokiaľ toto nesplníš tak môžeš celú procedúru absolvovať znova.
miki158
19.08.13,20:17
nie je tam žiaden termín, kataster vydal rozhodnutie o zamietnutí návrhu na vklad.
buchač
20.08.13,04:06
AK v zamietnutí NIE JE žiaden termín , tak v tej darovacej zmluve museli byť asi veľmi veľké nedostatky , ktoré žiaden doplnok nenahradí ....
Inak sa totiž bežn chybičky bežne dajú opraviť .
Termín na opravu - doplnenie ( oprava ) zvykne byť 30 dní , ktoré v pohode stačí na odstránenie nedostatkov .
Mária27
20.08.13,04:12
Odvolať sa síce môžeš, ale zase bude o tom rozhodovať len správa katastra - a oni sa podržia. Žiaľ, je to tak, do zákona si dali kopu podrobností (až blbostí - rodné priezvisko každého muža), ktoré dôsledne vyžadujú aj keby bolo všetko nepochybné, a teraz len prerušujú a zamietajú vklady, ako by sa v tom vyžívali alebo niečo čakali. Odvolaním len stratíš čas, žaloba na súd potom tiež niečo stojí.

Keby išlo o chyby opraviteľné dodatkom či doložkou, boli by konanie prerušili na 1 mesiac a žiadali to doložiť. To by sa dalo pri rodnom priezvisku a pristúpení k zmluve. Chýbajúce popisy spoločných častí však považujú za podstatné náležitosti zmluvy podľa bytového zákona a to im uznávajú ako dôvod zamietnutia aj súdy. Nikoho nezaujíma, že list vlastníctva je už založený, teda nehnuteľnosť identifikovaná ....úradníci ukazujú svoju silu. Ani originál doklady ti nevrátia, nemali by si čím vypchávať archívy.
Kvaka
21.08.13,06:33
V zákone je napísané, kedy kataster konanie o návrhu na vklad zastaví a kedy návrh zamietne. Posúdili zmluvu, ako píše Mária podľa § 31 ods.1. a zamietli.

(1) Konanie o návrhu na vklad sa zastaví, ak
a) návrh nepodal účastník konania,
b) účastník konania odstúpil od zmluvy10d) pred vydaním rozhodnutia o návrhu na vklad,
c) už bol vo veci zamietnutý návrh na vklad z dôvodu uvedeného v § 31 ods. 1,
d) účastník konania vzal návrh späť a ostatní účastníci konania s tým súhlasili,
e) v určenej lehote nebol zaplatený správny poplatok,
f) účastník konania v určenej lehote neodstránil nedostatky návrhu na vklad, prípadne jeho príloh,
g) vo veci koná iná príslušná správa katastra.

(2) Proti rozhodnutiu o zastavení konania podľa odseku 1 písm. d), e) a g) sa nemožno odvolať. Rozhodnutie o zastavení konania podľa odseku 1 písm. d) sa vyznačí v spise.

Takže ak tvoja mala zmluva také nedostatky, ako píšeš, kataster mal konanie prerušiť a vyzvať na odstránenie nedostatkov v darovacej zmluve, ktorá je prílohou návrhu na vklad.