Leske
20.08.13,08:19
Dobrý deň, dostala som "bločky" (finančné denné uzávierky) o predaji tovaru. Je tu malý problém, zamestnávateľ (konateľ) je platcom dph od júla tohto roku. Doniesol mi júlové "bločky", na ktorých nie sú všetky rozpísané s DPH. Mám na to upozorniť zamestnávateľa, aby to v elektr. pokladni rozpísal alebo mám to dať ako ostatný príjem? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
20.08.13,06:38
Prepáč, ale tvojmu príspevku vôbec nerozumiem. Si externá účtovníčka ? (prečo potom zamestnávatel). Odkedy je firma platitelom DPH ? Za aké obdobie máš tržbu (???) lebo zrejme o tej je reč. Nie sú tie tvoje "bločky" náhodoou dokladom o uhrade faktpr cez ERP ?
Leske
20.08.13,06:50
Robím v jeho firme ako účtovníčka. Firma vznikla v minulom roku a bol neplatca DPH. Od 1.7.2013 už je platcom DPH.
Tržbu som dostala od januára, každý mesiac jednotlivo počítam z dennej uzávierky, lebo konateľ a spoločník nevedia vytlačiť z ERP mesačnú uzávierku.
Od 1.7.2013 keďže je platca DPH, tak musí mať na dennej uzávierke napísané základ dane, DPH, spolu. ( áno je dokladom o úhrade cez ERP) Problém je tu, že nemá na všetkých júlových denných uzávierkách rozpísané DPH. Neviem či mám upozorniť konateľa a spoločníka na to, že aby to opravili cez ERP alebo ako mám ten problém vyriešiť?
kremienok76
20.08.13,06:55
samozrejme že ich na to treba upozorniť, nech zjednajú nápravu je to ich zodpovednoť... a nemôže to byť úhrada FA cez ERP tak ako píše veronikasad...?
veronikasad
20.08.13,06:56
Ak v daný deň mal len tržbu za uhradu faktúry, žiadny rozpis ZD a DPH na páske dennej uzávierky neuvidíš.Úhrada faktúr je mimo režim DPH.Prečo nezavoláš servisného technika, aby ti povedal postup tlače mesačnej uzávierky ?
Leske
20.08.13,07:04
Nie, u nich nie sú úhrady faktúry cez ERP. (Zle som pochopila vernikin príspevok uhrada faktpr- som envedela že faktúry). Cez ERP iba ide predaj tovaru... Som im povedala od mája (vtedy som začala u nich robiť), že nech zavolajú technika alebo nech si to robia podľa návodu, čo bolo priložené k ERP. Odpovedali mi, že ony zvykli len raz ročne robiť celú uzávierku a to na posledný deň v roku. Ale som ho upozornila, že keď je už platca DPH, tak bude treba mesačne (chce mesačne podať daňové priznanie k DPH) a tak vyriešili problém, že mi doniesli dennú uzávierku a mám si to sama vypočítať.
veronikasad
20.08.13,07:14
Tak dávaj do evidencie DPH tržby z dennej uzávierky, nemusíš nič počítať. Ak si účtovníčka vo firme, máte predsa podnikovú pokladňu a tržby účtuješ denne. Vtedy by si mala včas reagovať na to, ak na niektorých páskach je tržba bez DPH, zrejme chybným blokovaním pokladníka, alebo ak ide výdaj priamo zo skladu, zlým nahratím tovaru na sklade.
Leske
20.08.13,07:24
Na to som tiež myslela, že by som denne účtovala tržby. Ale nemám ich k dispozícii každý deň, pretože pracujem v kancelárii mimo prevádzky. (Tak to zariadili konateľ so spoločníkom). Budem to musieť prediskutovať so spoločníkom, lebo konateľ je na takéto veci ľahostajný.
Leske
20.08.13,07:46
I tak ďakujem veľmi pekne za informácie :)
wrong
22.08.13,09:00
Mala som podobný problém s tým, že moja klientka mala povinnosť byť platcom DPH a prihlásila sa až po ôsmich mesiacoch. DPH za dané obdobie som si vypočítala sama z tržby (bolo to jednoduché v tom, že všetok tovar mala s 20% DPH). Potom sa musela prenastaviť ERP
.