jopus
20.08.13,10:02
Cestou autom mi vznika odpad, ako su obaly z mineralok, keksov, cukrikov a podob. Podla nariadeni obci nemozem uskladnit odpad v obci, v ktorej nevznikol. Ten vznikol medzi jednotlivymi obcami, ale ani v jednej z nich. Tento odpad sa mi v aute uz hromadi, prevazam ho, cim porusujem zakon o odpadoch. Viete mi poradit, ako mam dalej postupovat? V aute uz pomaly pre odpad nemam ziadne volne miesto. Poplatok za odvoz komun. odpadu si riadne platim v obci, kde mam trvaly pobyt, a aj v obci, kam cestujem. Dakujem za radu, Jopus.
avalik
20.08.13,08:16
nevytvaraj odpad v aute :)
ak musis, tak zastav v obci, vyprodukuj odpad a nechaj im ho tam
marjankaj
20.08.13,08:16
§77 zákona 582/2004
(7) Ak viacero poplatníkov podľa odseku 2 písm. a) žije v spoločnej domácnosti, plnenie povinností poplatníka môže za ostatných členov tejto domácnosti na seba prevziať jeden z nich. Za poplatníka, ktorý nie je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, plní povinnosti poplatníka jeho zákonný zástupca, prípadne opatrovník. Povinnosti poplatníka nesmie za iného prevziať alebo plniť osoba, ktorá sa dlhodobo zdržiava mimo územia Slovenskej republiky alebo je nezvestná. Tieto skutočnosti, ako aj ich zmeny je osoba, ktorá za iného plní povinnosti poplatníka, povinná oznámiť obci.
jopus
20.08.13,08:30
uskladnovat je myslene vyhodit
buchač
20.08.13,08:37
Ježiši Kriste !!!!!!!!!

Fakt si niekedy myslím ( pri čítaní takýchto " zmysluplných " otázok ) , že poniektorí nie sú svojprávni ...

Na druhej strane je to aj hodné ocenenia , nakoľko väčšina vodičov bordel z auta vyšmarí počas jazdy kade tade ....

Ale , aby som len nekomentoval ...
Veď počas jazdy ( po nej ) pozbieram - položím do igelitky ten odpad a dám do kontajnera - VYHODÍM ....a je v podstate jedno , kde to šmaríš .
Trebárs aj tam , kde neplatíš tie poplatky ...
jopus
20.08.13,08:47
asi nevies, ze ked som sa obci priznal, co robim s odpadom, zacala sa mi vyhrazat vysokou pokutou. Ziadal som totiz od nej iba ulavu na dani za odvoz odpadu, kedze na chalupu chodim len velmi malo. ... a vidis tu odpoved!?
kn-alka
20.08.13,08:52
Vyhodíš tam, kde máš zaplatené poplatky za odpad............... raz by sa mi niekto vyhrážal nejakou pokutou.... môžu byť radi, že ten odpad neskončil niekde v jarku, ale pekne v popolnici.
marjankaj
20.08.13,08:55
Buchy. Asi niekto robil "nábor". Alebo na osobitnej škole mali prednášku.:---
MarcoM
20.08.13,08:55
Tak toto je"perla". :D Prepáč, ale v poslednom čase už pomaly nechodím na poradu poradiť, ale sa skôr zasmiať. Smutné kam sa to dopracovalo.
Kvaka
20.08.13,09:00
Cháp to tak, že ty vytvoríš komunálny odpad tam, kde ho z auta vyberieš. Zákon píše, že sa platí za komunálne odpady, ktoré vznikajú na území obce, "vysyp" teda odpad z auta v obci, kde si platíš, pozbieraj do vrecka a vyhoď do kontajnera. Jednoduchšie je však pozbierať ten bordel ešte v aute, ale to asi vieš.
V podstate máš ale pravdu, platí sa za komunálny a stavebý odpad, tam, kde vznikol. Zákony umožňujú nielen paušálny poplatok, ale aj množstvový zber, takže ak v obci nemáš nahlásený nijaký pobyt, iba si vlastníkom nehnuteľnosti, platíš za množstvo odpadu, ktoré si dáš vyviezť. Zberné nádoby nemusia byť len "popolnice", či kontajnery. Môžu to byť aj vrecia. My ich máme a zriedkavo ich použijeme. Platíme si v mieste trvalého pobytu za celý rok nemalú sumu a tak si v igelitke prinesieme vytriedený odpad (plasty, papier, sklo) a po zaparkovaní vyhodíme tri sáčky do príslušného kontajnera. Veď ak som na "chalupe", nerobím tento istý odpad doma, ale doma si zaň platím, prečo by som to nemohla robiť? Ak by bol zákon inak napísaný, nemuseli by sme prevážať.
Zákon by mal na toto pamätať a umožniť, aby som sa mohla v mieste trvalého pobytu na mnou určený čas odhlásiť. Vtedy by som neprevážala, ale naplnila by som vrece na "chalupe", nalepila naň nálepku ako doklad o zaplatení za vrece.
My sme tri dni na chalupe, dva dni doma, v zime tam bývame pomenej. Takže by som nahlásila, že v byte bývam napríklad 6 mesiacov, na chalupe 6. Inak je naozaj nezmyselné platiť za niečo, čo nevyužívam.
jopus
20.08.13,09:03
zial, kazda obec sa odpadu z auta brani, prevazat ho nemozes, ... vyhodit v inej obci takisto nie, porusujes zakony a nariadenia, ... smiat sa netreba zo mna, ale z tych, ktori to vsetko takto vymysleli a uzakonili, darmo, Slovensko ma kocurkovske zakony.
kopretinka
20.08.13,09:05
preboha,papier z horalky alebo konzerva od lanšmídu....jaké prevážanie odpadu? si kompletný? šak to drbni do škarpy pri ceste,keď máš problém zahodiť to doma do kontajnera pri trvalom bydlisku
buchač
20.08.13,09:15
Nemáš žiadať úľavy - to po prvé ...
Po druhé - na chalupu máš chodiť častejšie ...
Po tretie - ja vyhadzujem aj na chalupe a keď sú kontajnery plné , tak beriem tie papieriky od keksíkov a cukríkov domov ...
buchač
20.08.13,09:18
Kua ........

Marco ...my sme potom tie svine ....žeby na roztrhanie ?????
Nakoľko :

Čo je sväté, nedávajte psom, ani svoje perly nehádžte sviniam, aby ich nepošliapali, neobrátili sa a neroztrhali vás!
veronikasad
20.08.13,09:26
Nemá náhodou jopus problém práve s tým platením poplatkov za odpad na chalupe ? Píše že žiadal o úlavu na platenie poplatkov za odpad, tak zrejme dostal od obecného úradu otázku, čo s odpadom vyprodukovaným na chalupe robí ...
arizona
20.08.13,09:26
Toto je vyrok roka : " V aute uz pomaly pre odpad nemam ziadne volne miesto.Viete mi poradit, ako mam dalej postupovat? "

To ti robi taky problem vzdy po vysadnuti z auta pred vlastnym barakom zobrat odpadky do sacka a vyhodit ich doma do smeti,alebo do kontajnera pred barakom?

To musis cakat,pokym sa ti auto nezaplni odpadkami az po strechu a zakladat priblble temy na nete???
Hlavne ze mas prestudovany zakon o odpadoch :eek: :confused:
kopretinka
20.08.13,09:28
ale aký má problém,veď píše,že platí aj v trv.bydlisku aj na chalupe.keď platí,tak nech produkuje.
marjankaj
20.08.13,09:54
A čím sa ti vyhráža? ˇYe keď tam nebudeš odkladať odpad, tak ti vráti tvoje poplatky, či si tam zaplatil?:eek:
Kvaka
20.08.13,15:42
Jopus, vy tam nemáte množstvový zber?
Kvaka
20.08.13,16:17
Práve som dopila pivo, doma v byte, mohla som aj na chalupe, plechovka by išla do kontajnera v každom prípade len jedna a tu.
jopus
21.08.13,12:14
pozabudla si na zakaz prepravy komunalneho odpadu bez povolenia, kde sa ani o jeho mnozstve nepise, inac suhlasim s tym, co si napisala, ale keby ti dokazali, ze odpad bol privezeny z ineho uzemia, ako je obec, porusujes zakon, aspon prikladam moju komunikaciu s mestom:

vykonávať zber a prepravu odpadov môže len podnikateľ, ktorý je zaregistrovaný na obvodnom úrade životného prostredia.

Obec je zo zákona o odpadoch zodpovedná za nakladanie s komunálnym odpadom obce a s drobným stavebným odpadom, ktorý vznikol na území obce. Ďalej je povinná zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre papier, plasty, kovy, sklo a biologicky rozložiteľné komunálne odpady. S odpadovým hospodárstvom sú spojené nemalé náklady, ktoré znáša každá obec. Takou činnosťou, ktorú nižšie opisujte, by sa zvýšili náklady v BB (znižovanie kapacity v kontajneroch, zvýšené poplatky za monožstvo uloženého odpadu na skládke a pod.) a zároveň by došlo k porušeniu VZN Mesta Banská Bystrica č. 12/2013 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na Území mesta Banská Bystrica, kde sa v § 6, odst. 4, písmeno l) uvádza: zakazuje sa do zberných nádob na území mesta ukladať odpady, ktoré nevznikli na území mesta.

Možno to na prvý pohľad nemá logiku, ale odpadom sa stávajú napr. obaly až vtedy, keď je vyprázdnený ich obsah. To znamená, že vy ste si tovar zakúpili v jednej obci a následne odpad vznikol v inej, za ktorý zodpovedá táto obec. V zákone by potom muselo byť uvedené, že obec zodpovedá za odpady, ktoré vznikli z tovaru zakúpeného na jej území, čo je v praxi nerealizovateľné.

ja som Vám nižšie popísal právny stav, ja legislatívu netvorím. V súčasnosti sa pripravuje nový zákon o odpadoch, bude tam pripomienkovacie konanie, kde sa má možnosť každý vyjadriť resp. tvorbu a znenie zákona ovplyvniť.
jopus
21.08.13,12:17
ako som napisal, poplatky si a som aj riadne platil, s tym naozaj problem nemam, venuj sa viac teme, a nie dohad
stormcatcher
21.08.13,12:28
už som sa zmieril aj s tým, že stretávam mimizomšťanov. Toto je teda záludná otázka