torr
20.08.13,10:21
ahojte,
zateplili sme rodinny dom (obyvatelna pivnica s 3 radiatormi, prizemie s 5 radiatormi, poschodie s 5 radiatormi), dali sme novy kondenzacny kotol a na kazdy radiator sme dali termostaticky ventil.
Radiatory (liatinove) aj rozvodne potrubia sme nechali povodne.Technik nam napocital efektivitu spalovania plynu novym kotlom 99.5%.

Na jednej strane super vec, na druhej strane, radiator su zrejme predimenzovane a neprehrievaju sa cele. Kurenar povedal, ze je to kvoli tomu, ze su predimenzovane...(to bolo niekedy v Aprili kedy sme to riesili).

Kedze pomaly ide Zima, chcem si byt isty, ze bude sustava spravne fungovat a teda ju pripadne spravne vyregulovat.

Moze mi niekto poradit ako na to?

Vopred dakujem

Tomas
alltracboy
20.08.13,10:51
predimenzovane by boli, ak by si v zime kuril 35 stupnami a mal by si stale moc teplo. Kondeznacny kotol ma dobru ucinost pri nizkej teplote a chladnej spiatocke. Pokial budes kurit na 50 a viac stupnov, kondenzacny kotol moc nema zmysel. Ja by som to nechal na zimu a uvidis aku teplotu vody budes musiet dat na to aby to dobre kurilo. Radiatorove kurenie je zalozene na prudeni tepleho vzduchu, tak tazko povedat ako to bude fungovat. Teoreticky by som dal ku kondenzacnemu kotlu co najvacsie radiatory aby tam mohla ist 35-40 stupnova voda, ale ako sa to zachova vo velkej miestnosti netusim. Sam som dal do podkrovia cca 100m2 2x2m dvojdoskove radiatory s tym, ze tam pojde voda ako do podlahovky.. ale este som to v praxi neskusal. Snad tuto zimu.
torr
20.08.13,10:55
no myslel som predimenzovane v tom slova zmysle, ze ta voda sa stihne rychlo ochladit, v taktom objemnom telese. Co ale nechapem, preco to nerobilo so starym kotlom...

Uvidime co povie pani Zima

T
julysak
20.08.13,11:19
no myslel som predimenzovane v tom slova zmysle, ze ta voda sa stihne rychlo ochladit, v taktom objemnom telese. Co ale nechapem, preco to nerobilo so starym kotlom...

Uvidime co povie pani Zima

T
vyregulovanie je na to, aby voda pretekala "primeranou" rýchlosťou

pri rodinnom dome by som to ani neriešil - to mak vyriešiť projektant - kúrenár
torr
20.08.13,11:37
ide o rekonstrukciu rodinneho domu a ziadneho projektanta nemame.
alltracboy
20.08.13,12:22
ked sa stihne rychlo ochladit, znamena to ze je dobry radiator a odovzda teplo do priestoru :D aj tak je to hlavne o pocite. Ja mam vsade podlahovku + nejake nizkoteplotne radiatory a ked je 23 stupnov tak je pocitovo chladno ked je o stupen viac uz je teplo. prvu zimu som kuril na 35-40 vodu a tuto zimu by to malo byt skor menej kedze stavba viac preschla. Vacsinou sa tocila 25 stupnova voda v systeme.
torr
20.08.13,12:36
hm, len mi nejde do hlavy, preco to nerobilo so starym kotlom - protherm... mozno kvoli tomu, ze tieto kondenzacne kotly (mame viessmann) pracuju s nizsou teplotou v systeme, ktora neprehreje radiator.
alltracboy
20.08.13,13:11
normalne radiator funguje tak, ze tam pride horuca voda 60-70 stupnov, ohreje vzduch ktory stupa k stropu, a vlastne po strope prejde na druhu stranu a tam ide dolu a tak dokola.. teraz ked su zateplene domy s nizkymi stratami, to tak zrejme nefunguje, lebo by si sa uvaril. Jasne ze ked do radiatora nejde dostatocne horuca voda, tak sa nemusi ohriat cely ihned. On sa ohreje casom .. ked bude den kurit na 30 stupnov tak cely radiator bude mat casom 30 stupnov . Ta liatina sa potrebuje nahriat. A mozno mas zavzdusnene radiatory.
Martin1310
20.08.13,15:10
Toto nejak riešiť nemusíš, pokial máš večšie radiatory a na vykúrenie ti stačí relativne nízka teplota vody tak nieje nič zvláštne na tom že sa celí neprehreje , voda v nom postupne chladne takže na výstupe z radiatora môže byť už studená a ked dáš ešte večší radiator tak bude ešťe skôr studená.
Rozdiel oproti predchádzajúcemu kotlu môže spôsobovať to že máte inak nadstavené čerpadlo , môže mať pomalší prietok a voda stíha skôr chladnúť , keby bol prietok vody rychlejší zrejme by sa radiatory zohrievali na večšej ploche ale nieje isté či by to znamenalo nejaké zlepšenie pretože ako bolo spomenuté kondenzačnému kotlu vyhovuje nízka teplota vracajúcej sa vody z radiatorov.
torr
21.08.13,04:59
ahojte,
dakujem vsetkym za odpovede, dava to zmysel.

Tomas