Socci
20.08.13,11:13
Ahojte, ja mám podobnú otázku. Dohodli sme sa s našim novým obch.partnerom z tretej krajiny, že mu zašleme 4 kusy tovaru zadarmo, aby ho videl, vyskúšal a ukázoval svojim zákazníkom. Máme s ním uzavretú zmluvu o distribúcii, kde sa píše, že mu takéto vzorky na začiatku spolupráce zašleme hoci oni ostávajú v našom vlastníctve, a v držbe ich bude mať on. Nie som si však istá, ako postupovať z pohľadu:
- zákona o DPH - môže to byť považované za  bezodplatné dodanie obchodných vzoriek - §8 ods. 3, ktoré sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu?
- zákona o dani z príjmov
- a v súvislosti s tým aj ako účtovať

Poradíte prosím?

A ešte doplňujúca otázka, ako s tým prejsť colnicou?

Vďaka. Aj čiastočné odpovede pomôžu..
lianett
21.08.13,09:21
Skús sa obrátiť na jednu z týchto firiem Dachser, TNT, DHL alebo Fedex, ohľadom prepravy vzoriek a premiestňovania tovaru do tretích krajín majú najväčšie skúsenosti, sú to prepravné spoločnosti a zvyčajne vedia, ako sa v týchto prípadoch postupuje...

Osobne si myslím, že ak ide o obchodné vzorky, kt. majú mať za výsledok zvýšiť predaj a získať nového zakazníka a tým si do budúcnosti zabezpečiť príjem z podnikania a nový trh, aj keď v tretej krajine, tak by sa z tejto vzorky DPH platiť nemala.

Ešte ma napadlo v súvislosti s tou colnicou, skúsiť tento link

http://web.sopk.sk/view.php?cisloclanku=2003113001
Socci
25.08.13,18:20
Ďakujem krásne, Lianett!! popozerám!
Socci
25.08.13,18:27
pozrela som to sopk ale chapem to tak, ze ide o docasny dovoz obchodnych vzoriek, teda by nam ich do 12 mesiacov museli naspat vratit. a to nas pripad nie je, lebo vzorky im nechame nech s nimi manipuluju.