evi5977
20.08.13,18:33
Som zamestnaná na plný pracovný úväzok. Dĺžka môjho pracovného času je 8 hodín denne. Zamestnávateľ nám však neposkytuje po dobu 8 hodín ani stravu ani inú formu možnosti sa stravovať, teda ani stravné lístky. Napriek tomu musím odpracovať denne 8 hodín. Kolega mi spomínal, že by sa nám v takomto prípade mala skracovať pracovná doba na 6 hodín. Tento paragraf sa mi však nepodarilo nikde v zákonníku práce nájsť, takže neviem, či vôbec niekedy takýto paragraf existoval a len ho zrušili, alebo ani neexistoval a kolega sa len jednoducho mýli. Musím skutočne pracovať 8 hodín denne aj bez poskytovania stravy či inej formy stravovania zo strany zamestnávateľa? Môj zamestnávateľ si totiž z faktu, že stravu neposkytuje, príliš ťažkú hlavu nerobí. A ak sa mi pracovná doba neskracuje, akým spôsobom donútiť zamestnávateľa, aby si túto svoju povinnosť plnil? Ďakujem za pomoc.
avalik
20.08.13,16:46
priznam sa, o skracovanii pracovnej doby z tohto dovodu som este nepocula, no mozno iny ano :eek:

ak zamestnavatel nedodrziava ZP obrat sa na Inspektorat prace
ivka70
20.08.13,16:47
Nie, neskracuje sa, a aj pri 6 hodinovej zmene zamestnavatel musi zabezpecovat stravu. Obratte sa na Inspektorat prace.
kremienok76
20.08.13,18:24
kolega to asi myslel tak, že ak zamestnancec pracuje na kratšiu pracovnú dobu nemá nárok na SL ... vy jednoznačne nárok máte, tak je potrebné zamestnávteľovi patrične pripomenúť...
avalik
20.08.13,18:45
ale stravne sa poskytuje aj pri 6 hodinovej zmene
kremienok76
20.08.13,18:49
veď to hej, ale asi v tom má zmätok, tak som to myslela.. ak je to len také, že JPP
veronikasad
20.08.13,19:29
§ 91
Prestávky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.

§ 152
Stravovanie zamestnancov
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.