janci_kgsm
20.08.13,19:32
Ahojte. Pracujem ako programátor na autorský zákon - umeleckú činnosť. Minulý týždeň mi došlo vyúčtovanie zo zdravotnej poisťovne Dôvera a suma, ktorá mi došla k zaplateniu sa mi zdá byť dosť vysoka. Chcem sa ubezpečiť či je táto suma správne vypočítana, nakoľko som sa rozprával aj s inými živnostníkmi a tiež mi potvrdili, že tá suma je neprimerana môjmu príjmu. Skúsim skrátene popísať moje daňove priznanie.

Ako autor som mal len jeden príjem v roku 2012 a to z tejto činnosti ( z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva /ods. 2 písm. a)/ ) vo výške 11 169,08 €. Následne som si uplatnil 40% paušálne výdavky čím mi cena klesla na 6701,49 €. Následne som si odpočítal nezdaniteľnú položku a ako základ dane sa mi brala cena 3056,71€.

Zo zdravotnej poisťovne mi prišlo vyúčtovanie, podľa ktorého by som mal v roku 2012 zaplatiť do ZP odvod vo výške 1046,77€ pričom pravidelnými preddavkami som mal zaplatenú čiastku 572,48 € a následne by som mal doplatiť ešte 474,29 €. Čo ma zaujalo na ročnom zúčtovaní je suma 571,01 €, ktorú by som mal uhradiť ako - poistenec podľa § 11 ods. 2 zákona príjmy podľa § 10b ods. 1 písm. c) a d) zákona -. Keď som sa bol na tejto údaj pýtať v ZP, tak mi bolo povedané že túto sumu musí zaplatiť každý a ja keďže som mal ešte príjem v DP vo výške 6701,49€, tak mam odvod zvýšený o 475,76€.

Chcem sa teda opýtať, či je ten celý výpočet správny. Keďže mne sa veľmi nepozdáva a ako som aj spomínal, iní živnostníci mi povedali, že to mám príliš veľký odvod na to že som mal základ dane sumu 3056,71€.

Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

-----------------------

Doplním ešte jednú nejasnosť. Podľa všetkého ma zdravotná poisťovňa eviduje zároveň ako samoplatiteľa a zároveň ako SZČO. Je táto evidencia správna? Dnes som na stránke poisťovne našiel nasledovný text:

Samoplatiteľom, t.j. dobrovoľne nezamestnanou osobou, ste vtedy, keď:
nie ste zamestnancom,
nie ste samostatne zárobkovo činnou osobou,
nie ste poistencom, za ktorého je platiteľom poistného štát.

Ako teda môžem byť zároveň samoplatiteľ aj SZČO?
Mila123
20.08.13,17:37
a tí iní živnostníci ti nevedie vypočítať RZZP......☻
janci_kgsm
20.08.13,17:38
Myslim, že im toto zučtovanie robia externí pracovníci. Skúšam sa informovať aj na iných miestach, ale chcel som aj tu, keďže viac hláv, viac rozumu.
Andyke
20.08.13,19:54
Ako to počítaš ?
11169,08 boli príjmy , 40 % výdavky 4467,63.
Takže Tvoj základ dane je 6701,45 Eur
janci_kgsm
21.08.13,04:15
Základ dane pre daňové priznanie (ten papier), ktorý mi ostal z daňového priznania to píše ako základ dane. Ale áno, pre výpočet do ZP sa berie hodnota 6701,45; tj. neznížená o nezdaniteľnú položku. Akurát v tom ročnom zúčtovaní túto sumu pranásobili ešte nejakým koeficientom, lebo mám to vypočítané ako 6701,45 ... bez ZP: 3398,32 a 14% daň ako szčo je 475,75. S tým ani problém nemám a táto hodnota myslím, že je správna.
Jana Motyčková
21.08.13,08:02
Súčasne samoplatiteľom a szčo byť nemôžeš. Ale odkedy máš DIČ? To môže byť problém.
Teraz som si všimla tie príjmy podľa §10b písm. c) a d). Možno si mal v daňovom priznaní aj základ dane z kapitálového majetku a z ostatných príjmov, z toho sa tiež platí zdravotné poistenie, ale aj tak by som to rzzp rada videla.

Doplňujem odpoveď o to, čo som dala aj do komentára - treba podať námietku s odôvodnením, že si bol szčo a teda nemôžeš byť súčasne samoplatiteľ. Námietka má odkladný účinok na zaplatenie nedoplatku.
veronikasad
21.08.13,08:39
Pri výpočte nedoplatku ZP pripočítala k základu dane zaplatené zdr.poistenie za rok 2012 a vydelila ho koeficientom 2,14. Výsledok je vymeriavacím základom, z ktorého ti vypočítala ročné poistné 14 % a započítala zaplatené preddavky.

14 % nie je daň, ale zdravotné poistenie SZČO. Prilož RZZP (bez osobných údajov) na Poradu, skontrolujeme. Možno pletieš nedoplatok za rok 2012 s preddavkami na rok 2014.
janci_kgsm
21.08.13,08:43
DIČ mám pridelený už asi 4-5 rokov.
Jana Motyčková
21.08.13,13:48
Ak by si vedel prilepiť rzzp, boli by sme múdrejší. Ešte pre istotu, ako szčo si sa bol v ZP prihlásiť? Resp. v r.2011 problém s rzzp nebol? Ale ešte doplňujem pôvodnú odpoveď.
janci_kgsm
21.08.13,14:50
Doplnil som do prílohy elektronickú podobu RZZP.
janci_kgsm
21.08.13,14:52
Doplnil som elektronickú podobu RZZP ako prílohu. V r. 2011 som bol pol roka po vysokej škole, takže takýto problém som nemal, aj keď suma sa mi tiež veľmi nezdala, ale uhradil som ju; nakoľko nešlo až o takú vysokú čiastku. A áno, v ZP som prihlásený.
veronikasad
21.08.13,15:02
Čo sú toto za príjmy - suma 4 078,68 ? V ktorom riadku DP si ich uvádzal ?
Andyke
21.08.13,15:09
Pôvodný komentár som vymazala.
veronikasad
21.08.13,15:10
prečo ?
Andyke
21.08.13,15:16
VZ samoplatiteľa - prečítala som iba 1. riadok.
A pod tým má napísané, že príjem podľa §10b ods.1c) a d)
Katy a R
21.08.13,15:23
v každom prípade by pomohlo, keby si hneď napísal všetky informácie ... aj ako to bolo s prihlásením, aj aké druhy príjmov sú v DP ??
Andyke
21.08.13,15:56
Mal si príjem aj podľa § 7 a 8 zák.o dani z príjmov ?
janci_kgsm
21.08.13,18:00
Príjem som mal jeden jeden, ten čo som uviedol aj tu a to "z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva /ods. 2 písm. a/ v DP", iný príjem som nemal .. ak dobre pozerám, tak §7 je kapitálový majetok, ktorý som určite nemal a ani §8. Keby som mal takýto príjem tam by sa mi prejavil aj v dani z príjmov (ak sa nemýlim). Mal som celý rok len tento jeden príjem. A presne tu otázku si dávam aj ja. Čo je tých 4078,68€? Ak som správne pochopil, tak je to nejaká suma podľa ktorej by som mal platiť daň ako samoplatca - aspoň tak mi to vysvetlila pani v ZP. Čomu vôbec nerozumiem. Ešte snáď uvediem jednú zaujímavosť čo som videl aj v elektronickej pobočke a došla mi aj na papieri v ročnom zúčtovaní:
V ročnom zúčtovaní sa mi píše niečo takéto:
Prehľad evidovaných platiteľov v roku 2012:
01.01.2012 - 31.12.2012 SZČO, riadok pod tým
01.01.2012 - 31.12.2012 Samoplatiteľ

V elektronickej pobočke mám niečo takéto:
Ostatní platitelia:
Typ 43 - 27.05.2011 - (bez uvedenia konečného dátumu)
Typ 81 - 01.01.2012 - 31.12.2012

Myslím, že práve tu bude ten problém celý. Čo sa týka príjmov, tak nemám čo ďalšie napísať, iný príjem ako som spomenul som nemal a ani som ho v DP neuvádzal.

Ešte čo sa týka prihlásenia do ZP. Keď som sa šiel prihlásiť do ZP, tak mi bolo povedané že sa mám prihlásiť ako samoplatca. To som aj urobil. Neskôr som si všimol v elektronickej pobočke, že existuje tam aj typ SZČO a predpokladal som, že príjem podľa autorského zákonu - umeleckej činnosti spadá pod SZČO, tak som ohlásil prehlásenie pod SZČO. Možno práve tu vznikla táto chyba. Môj predpoklad bol, že z pôvodného samoplatcu ma vyhodia a dajú ma ako SZČO, nakoľko možnosť zrušit typ platiteľa v elektronickej pobočke nie je. Keď som ale bol teraz na ZP a pýtal sa prečo som v oboch, tak mi pani zo ZP povedala, že je to takto správne a majú to takto všetci živnostníci (čo sa mi ale nezdá)
janci_kgsm
21.08.13,18:12
Ešte doplním jednú zaujímavosť čo sa týka tej sumy 4078, 68€. Keď som pozeral na internete, tak toto bola nejaká hraničná suma, ktorá rozhodovala, či budem platiť odvody alebo nie do ZP (SP).

"Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá za rok 2011 dosiahla príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 4 078,68 eur" ... Neviem či je táto suma len náhodou v tom celkom spojení, ale pre istotu to sem prikladám.
Andyke
21.08.13,18:30
Ale my predsa vieme čo znamená suma 4078,68.
Je to minimálny ročný VZ samoplatiteľa za rok 2012.
veronikasad
21.08.13,18:45
27.5.2011 si ukončil vysokoškolské štúdium ? Prečo si sa prihlasoval ako samoplatitel, keď píšeš že DIČ máš už 4-5 rokov ?
janci_kgsm
21.08.13,18:47
No tak mi to vtedy povedala jedná ekonomka v jednej spoločnosti pre ktorú som vytváral pravidelné zákazky, že by som sa mal takto prihlásiť. A áno, vtedy som ukončil VŠ.
veronikasad
21.08.13,18:49
A zabudol si sa odhlásiť, keď si sa prihlasoval ako SZČO ?
janci_kgsm
21.08.13,18:51
Ako SZCO som sa prihlasoval cez internet - elektronická pobočka. A tam nebola možnosť odhlásenia sa. Len pridať nového platiteľa (zrušiť starého tam nie je). Takže je to podľa vás tak ako si myslím? Som súčasne SZČO aj samoplatiteľ aj keď by niečo také nemalo byť možné?
veronikasad
21.08.13,18:54
Zdá sa že je to tak, choď ešte raz osobne na pobočku (o ktorú poisťovňu sa jedná? ), daj spätne k 31.12.2011 odhlášku z poistenia ako samoplatitel a podaj námietku k RZZP (ak ešte neuplynula 15-dňová lehota). Dva typy poistenia súčasne by si mať nemal.
veronikasad
21.08.13,18:58
Pozri ešte do DP, na ktorej strane a v ktorom riadku DP máš uvedené príjmy za rok 2012
janci_kgsm
21.08.13,18:58
Jedná sa o Dôveru. A nie, ešte neuplynula lehota 15 dní, zato som to chcel čim skôr vyriešiť. Takže spokojne môžem dať odhlášku ako samoplatca? A dá sa povedať že o toto som tú pani žiadal v pondelok, keď som bol na pobočke osobne, ale mi povedala, že to mám správne. Takže sa tam ešte raz vrátim. Ďakujem zatiaľ veľmi pekne. Priebežne dám vedieť ako som dopadol.
Andyke
21.08.13,19:08
S dátumom odhlásenia 31.12.2011 od Veroniky súhlasím (RZZP za rok 2011 má už urobené aj zaplatené) Je pravdou, že sme zaregistrovali vyjadrenie od ZP, že pokiaľ bolo RZZP urobené nesprávne, tak ZP môže urobiť dodatočné RZZP – neviem či by uspel aj po roku, keď takúto povinnosť zo zákona nemajú) .
No a čo sa týka RZZP 2012 – podať námietku písomne
§19
12) Proti výsledku ročného zúčtovania poistného uvedenému v oznámení podľa odseku 8 alebo podľa odseku 17 môže platiteľ poistného alebo poistenec do 15 dní odo dňa jeho doručenia podať nesúhlasné stanovisko. Proti výsledku ročného zúčtovania poistného uvedenému vo výkaze nedoplatkov podľa odseku 9 môže platiteľ poistného alebo poistenec do 15 dní odo dňa jeho doručenia podať námietky podľa § 17a.
§17a
(4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do 15 dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.
Andyke
21.08.13,19:31
S dátumom odhlásenia 31.12.2011 od Veroniky súhlasím ( RZZP za rok 2011 má už urobené aj zaplatené) Je pravdou, že sme zaregistrovali vyjadrenie od ZP, že pokiaľ bolo RZZP urobené nesprávne, tak ZP môže urobiť dodatočné RZZP – neviem či by uspel aj po roku, keď takúto povinnosť zo zákona nemajú) .
No a čo sa týka RZZP 2012 – podať námietku písomne

§19
12) Proti výsledku ročného zúčtovania poistného uvedenému v oznámení podľa odseku 8 alebo podľa odseku 17 môže platiteľ poistného alebo poistenec do 15 dní odo dňa jeho doručenia podať nesúhlasné stanovisko. Proti výsledku ročného zúčtovania poistného uvedenému vo výkaze nedoplatkov podľa odseku 9 môže platiteľ poistného alebo poistenec do 15 dní odo dňa jeho doručenia podať námietky podľa § 17a.
§17a
(4) Proti výkazu nedoplatkov možno príslušnej zdravotnej poisťovni podať námietky do 15 dní odo dňa doručenia platiteľovi poistného. Dôvod podania námietok je platiteľ poistného povinný v námietkach uviesť. Na námietky bez zdôvodnenia sa neprihliada.
janci_kgsm
21.08.13,19:39
Ešte sa chcem opýtať. Keď budem podávať tú námietku, tak mám i napriek tomu vyplatiť tu sumu do tých 45 dní od nadobudnutia pravoplátneho výkazu, alebo sa v tomto prípade čaká na vyjadrenie ZP k celému stanovisku?
Andyke
21.08.13,19:48
Práveže nesmieš to uhradiť !! Podáš námietku a čakáš.
Ale 1. krok, že sa odhlásiš ako samoplatiteľ.
janci_kgsm
22.08.13,07:44
Doplním len informáciu. Dnes som bol na pobočke v Dôvere. A dostal som nasledujúce stanovisko. Na základe toho, že už mi bol vystavený nedoplatok za rok 2012, tak už nie je možné spätne od nich odhlásiť ma zo ZP k 31.12.2011. Ale môžem túto skutočnosť uviesť do námietky, ktorú budem zasielať a oni mi to potom, ak to uznajú ako opodstatnené schváliť. Takže idem napísať tú námietku.
lianett
22.08.13,07:53
A napíš potom, prosím, aj ako do dopadlo, som zvedavá ako to zdôvodnia písomne a ako si vyložia zákon.
janci_kgsm
22.08.13,19:18
Do prílohy som ešte pridal obsah námietky, ktorý plánujem zaslať. Ak by tam bol údaj alebo skutočnosť, ktorá sa vám nepozdáva, tak by som bol rád ak by ste mi dali vedieť v priebehu zajtrajška, žeby som to ešte opravil a dal sem finálnu verziu pre budúce generácie. Ďakujem.
veronikasad
22.08.13,21:05
Zmena platitela poistného sa oznamuje písomne. Vyplň toto tlačivo a prilož ho k námietke.

http://www.dovera.sk/download.pl?hash=ZvTt811xlaMBXE22IEnREfC18rwTCyHi&ID=29
janci_kgsm
23.08.13,05:14
Ako dátum zmeny dám 31.12.2011 ? Prip. 27.05.2011 ?
janci_kgsm
09.09.13,07:58
Chcem sa všetkým veľmi pekne poďakovať za pomoc. Už mi prišlo domov nové zúčtovanie vo výške 1.47€ preplatku, ktorý ZP nie je podľa zákona povinná uhradiť. Ak by teda niekto mal podobný prípad, tak odporúčam určite ísť cestou námietky. Celkom rýchlo sa k tomu vyjadrili.