MRCIPEL
20.08.13,20:13
V našej 68 bytovke má 36 bytov balkón a 32 balkón nemá. Bytovka je momentálne v štádiu revitalizácie. Zateplil sa komplet plášt, strecha, pivnice a tiež balkóny. Balkóny sú súčasťou plášťa a tak sa na ich financovaní podieľajú aj vlastníci bez balkónov (to je mi celkom jasné). V rámci revitalizácie sa však rozhodlo, že balkóny sa budú nielen zatepľovať ale aj rekonštruovať (tým myslím odstránenie starej podlahy, položenie novej podlahy a výmena starého zábradlia za nové). A predsedníčka rozhodla, že táto rekonštrukcia bude taktiež hradená všetkými majiteľmi, teda aj tými bez balkónov (tu už mi to také jasné nie je). Som povinný platiť tiež túto rekonštrukciu??Jedná sa predsa o súkromné balkóny v bytoch a nepríde mi logické zato splácať úver. Poradťe prosím ak máte skúsenosť alebo doporučte kam sa obrátiť.
Ďakujem
sito
20.08.13,18:41
Nie! To nie je tvoja povinnosť.

Toto je tvoja povinnosť.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

A načo slúžia tie peniaze, je ich možné použiť?

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Čo už, poslanci ... či r?
MRCIPEL
21.08.13,12:31
A čo ak sa rekonštrukcia nehradí z FO?? Žiadna bytovka nemá nato aby z fondu opráv všetko uhradila. My sme brali úver a z neho je to zaplatené. Teraz mi ide o to, či to tiež musím splácať.
Orim
29.09.13,15:10
MRCIPEL z čoho splácate úver ??? Väčšina bytových domov to robí z FO pokiaľ viem, ale nemusí to byť tak.