zoli192
20.08.13,22:16
dobry vecer. mam vo vlastnicve dva byty v jednom bytomovom dome ktory je spravovany SVB. prvy byt sme kupili v roku 2011. byt bol v povodnom zlom stave nutne potreboval opravu. taktiez na nom bol dlh ktory bol evidovany na spravbyte. tento dlh cinil cca 1500EUR. obehali sme vsetkych plynarov, vodarne aj firmu Tekor dodavatela tepla... aby sme si boli isty ze ziadne ine pozdlznosti na byte nie su... pred kupou sme vyplatili aj dlh na spravbyte. v roku 2013 dostalo spolocenstvo list od exekutora kde bol sudom priznany dlh vo vyske cez 70000EUR. ma to byt dlh na vykurovani v obdoby od roku 2007 az 2010 ktore podla vsetkeho dlhuje spolocenstvo. moja otazka znie. moze exekutor siahnut na moj byt aj ked ja nemam ziadne pozdlznosti voci nikomu? alebo moze sa preniest tento obrovsky dlh scasti aj na mna? mam toto cele riesit aj v tom pripade ze aj jeden aj druhy byt je zatazeny hypotekou a v podstate je zalozeny bankou?
Mária27
20.08.13,20:32
Dlh vznikol tým vlastníkom, ktorí tam v odbobí 2007-2010 bývali. Možno bude zodpovedný aj predseda SVB a dozorná rada, ak dlh nerozpočítali na vlastníkov a nevymáhali ho včas.
Teba sa to nemôže týkať. Navyše, pri prevode bytu muselo dať SVB (či správca) potvrdenie, že na byte neviaznu žiadne nedoplatky - ty máš dokonca potvrdenie, že si dlh vyrovnala.
Hypotéka je o niečom inom, nesúvisí s tým.
zoli192
21.08.13,06:21
dakujem za odpoved, trosku mi odlahlo. mam aj od spravbytu aj od spolocenstva potvrdenie ze na byte nie su pozdlznosti to ano. aj ked exekutor u ktoreho je pripad mi povedal (a potvrdila to aj pravnicka) ze v podstate spolocenstvo tvoria vsetci vlastnici bytov tz. ze ked sa vysetrovanim nedokaze nic ten dlh budeme musiet vsetci splacat. ze moze dojst aj ktomu ze tento dlh prevezme niekto iny, ina firma ktora potom bud zacne spravovat ten bytovy dom alebo ze mozu pristupit k exekucii tou formou ze sa odhadcom ohodnoti byt, ten sa moze v drazbe predat a mne ako vlastnikovy sa vyplati suma ponizena o ten rozpocitany dlh (na byt to vychadza na cca 4000EUR).
3.Štefan
21.09.13,21:36
Myslím, že dlhy celého spločenstva sa prenášajú na každého vlastníka bytu. Ale tebe boli dlhy zatajené a niekto musí za to niesť zodpovednosť. Zrejme sa budeš musieť domáhať, aby ti boli tieto nemalé sumy (pripadajúce na každý jeden byt) uhradené. To vlastne znižuje cenu každého bytu, a o to si mala pri kúpe zaplatiť menej.