andrea123
21.08.13,07:55
Dobrý deň, prosím o radu, ako by bolo čo najlepšie spraviť nasledovnú záležitosť. Ja som majiteľka s.r.očky, zatiaľ iba ako konateľ, teda nemám ani pracovnú zmluvu, ani som zatiaľ nemala podiely na zisku, nie som platca DPH a podobne, proste s.r.o existuje cca 2 mesiace, takže zatiaľ zbieram doklady.
Priatel je šofér z povolania - teda cca 16 ročná prax. Teraz ukončil pracovný pomer, lebo dostal zaujímavú ponuku na šoférovanie diaľkového autobusu. Problém je v tom, že dotyčná firma mu povedala, že oni ľudí nezamestnávajú,ale že by si mal vybaviť živnostenský list. Ja vo svojich činnostiach s.r.očky nemám takúto činnosť ako dopravné služby. Je výhodnejšie mať ja s.r.očku a on živnosť, alebo ja s tou firmou uzatvoriť nejaký obchodný vztah a ja by som "vtiahla" priatela do mojej s.r.očky ako zamestnanca? (spolumajiteľom nechce byt, ani konateľom, necítí sa na to). Totiž ak ja si rozšírim činnosti mojej s.r.o ešte na dopravné služby,či ja na to dačo nepotrebujem, alebo či to možem tak brať, že som spoločnosti poskytla šofera, ktorý je u mna zamestnany...neviem...možno ak by som mu spravila iba dohodu o pracovnej činnosti na pravidelný príjem, tak by sa nemusel piplať s odvodmi z minimálnej mzdy, aj ak by bol bez príjmu (samozrejme, že pokiaľ spolu žijeme, tak peniaze možeme točiť akokoľvek, čo mu nedám vo výplate, si možem vyplatiť ja ako podiel a "podelíme sa" :-)
Ake by ste mi navrhli riešenie? On mi tvrdí, že to možno ani nepojde, lebo že ja so soferovanim ozaj nemam nič spoločne, že na to potrebuje koncesiu či čo, že on nemože vo svete sa prezentovať nejakou dohodou o pracovnej činnosti, ale riadnym oprávnením - tak neviem. Lebo ak si dá živnosť, aj tak sú papiere jeho na mojej hlave - účtovníctvo a tak...a účtovanie živnostníka som robila cca 2x v živote, kdežto mzdy robím 10 rokov..
Ďakujem za pomoc a želám pekný deň
Andrea
Ice dive
21.08.13,06:05
V podstate jednoduchšie je vytvoriť si živnosť, je to koncesovaná živnosť, t.j. vybavovať sa bude tak či tak... (či už ako sro, alebo ako SZČO), pričom pri sro sú náklady vyššie o zmenu v ORSR... (66 € príp. 33 € elektronicky...) vo svete sa on pokiaľ by bol pod sro prezentoval ako zamestnanec sro a nemusel by ukazovať nejakú pracovnú zmluvu, ak by bol živnostník vtedy sa prezentuje sám za seba a potrebuje o tom doklad... otázne však je, že ako bude daná firma priateľa platiť... nakoľko ich predstava asi nie je o tom, že by platili priateľovi toľko aby na tom zarábala ešte aj sro.... a zase ako živnostník má 19 % daň, a ak by bol pod sro tak tam je daň z príjmu 23 %....
veronikasad
21.08.13,06:16
Nepôjde v uvedenom prípade o živnosť "Vedenie cudzieho motorového vozidla"?
andrea123
21.08.13,07:18
Ano, v uvedenom prípade pojde o živnosť - vedenie cudzieho motorového vozidla - ja teda určite v majetku žiadny autobus nemam :-)
Ale toto su skutočne cenne informácie - čo sa týka toho, či oni budú priateľa platiť tak, aby s.r.o na tom zarábala, tak to určite nie, ale s daňou asi takto - príklad
Mal by nárok trebárs na 1000 Eur. Ja by som vyfakturovala 1000 Eur, oni by mi to poslali na účet. Z toho by som mu spravila mzdu, aby som sa do tej sumy "Pichla" aj s odvodmi zamestnávateľa a tak...a tam by sa to vlastne aj zdanilo - tam už asi je bezpredmetné že s.r.o platí 23% nu daň, ked vlastne celý príjem 1000 Eur miniem na jeho mzdu a odvody, čo sú nákladové položky nie? nemám dovodu si zisk nechávať v s.r.očke, tie peniaze mu patria...či to zle chápem?
Ice dive
21.08.13,07:24
no neviem celkom presne, avšak "vedenie cudzieho motorového vozidla" je živnosť voľná t.j. vôbec sa nekontroluje... a myslím, že ako vodič diaľkového autobusu potrebuje nejaké zdravotné prehliadky, psychotesty a pod... (napr. kamionisti bez čipovej karty do tachografu nemôžu ani sadnúť...) takže neviem či sa takto nedá obísť zákon.. firma kúpi autobus a prenajme ho vodičovi čo má takto zriadenú živnosť na vedenie cudzieho MV... a tým pádom nepotrebujú koncesiu??? (toto je len čisto teoretická úvaha... )
Ice dive
21.08.13,07:26
ako živnostník si z tých 1000 € môže uplatniť paušálne náklady, z ktorých daň a odvody neplatí, v sro toto urobiť nemôžte a odvodové zaťaženie bude tým pádom vyššie...
Ice dive
21.08.13,07:28
dalšia vec ako zamestnanec má nárok na dovolenku, gastrolísky a pod... a toto mu daná firma určite preplácať nebude, čo ty ako sročka budeš musieť, t.j. v tejto časti podnikania budeš stratová...
andrea123
21.08.13,08:02
Ano to su dobré otázky. Poviem to takto - priateľ si vie samozrejme sám odkontrolovať všetko čo potrebuje. Pretože aj ked bol zamestnaný ako vodič autobusu, takisto ho nepustili za volant bez psychotestov, kvalifikačnej karty, výpisu z karty vodiča, proste on ako zamestnanec je hotový vodič, platné testy, prehliadky, všetko. Možno by koncesiu nepotreboval, neviem...pretože ak by ho tá firma, čo mu chce platiť na živnosť, proste iba zamestnala, tak má pracovnú zmluvu a je to...skor mam dojem, že ja by som potrebovala dajaku "koncesiu" alebo čo. Ako príklad by som uviedla napríklad keby chcel niekto, kto nemá nič s kaderníckymi službami, otvoriť kaderníctvo. Buď musí mať vzdelanie, alebo zodpovedného zástupcu, ktorý musí mať vzdelanie, ktoré majteľ nemá...Viem že toto sú remeselné živnosti a tamto koncesie a voľné, ale asi takto mam dojem, že by to malo byť...keď mu stačila na výkon práce iba pracovná zmluva? Ano vtedy dal pozor zamestnávateľ, aby vodič mal všetky doklady - a to možem urobiť aj ja.
Čo sa týka paušálnych nákladov - uplatniť si ich síce može, otázne, aké bude mať a či vobec...lebo ako sme to riešili,tak neviem vobec, čo si taký vodič može dať do nákladov...
ako zamestnanec má nárok na dovolenku a gastrolístky - to je pravda - ale tým že mu to preplatím, síce s.r.očka stratí, ale znova to dám do nákladov a ved tie gastrolístky, ktoré mu dám, aj tak užívame spoločne :-)
Neprotestujem proti odpovedi, ani stále vlastne neviem ako to mám spraviť, sú to iba veci, ktoré ma pri reakciách napadli
Ice dive
21.08.13,08:25
paušálne výdavky sú také, ktoré netreba zdokladovať... ak by zarábal 1000 € tak z tejto sumy môže ako živnostník odpočítať 40 % max. 420 € akože náklady bez dokladovania plus nezdaniteľnú časť... čo pri sro ako zamestnanec nemôže... tam mu zostáva len nezdaniteľná časť... firma ho chce na živnosť preto, lebo pri živnostníkovi ich to menej stojí... a platia len za ten výkon ktorý urobí... kdežto ty ak by si ho zamestnala tak každý mesiac mu musíš vyplatiť dohodnutú čiastku bez ohľadu na to, či v danom mesiaci niečo odrobil alebo nie....
andrea123
21.08.13,08:30
Ano, ja ho budem musieť vyplácať, ale tie peniaze aj tak užívame obaja. No neviem, toto je skor asi na debatu, písala som Vám sukr.správu, ak možete ozvite sa...
veronikasad
21.08.13,08:52
Andrea, ak si priatel uplatní paušálne výdavky, zostane mu z peňazí zo živnosti oveľa viac ako tebe v s.r.o. V prvom roku podnikania neplatí (povinne) sociálne poistenie, zdr. poistenie len z minima (55,02€ mesačne). Uplatní si mesačnú NČZD a zdaní (19 %) len rozdiel

Tak teda počítajme spolu :
1000 - 55,02 (ZP 14 %) - 44,39 (daň 19 % z 1000-400-311,32-55,02) = 900,59€ mesačne

Treba počítať ešte s nedoplatkom na zdr.poistení, ktorý mu vznikne po vykonaní RZZP za rok 2013,