podstanom
21.08.13,08:27
prosím poraďte aký je zásadný rozdiel medzi §269 ods.2 a §262 ods.1???? ...v súvislosti so zmluvou o obchodnej spolupráci???
julysak
21.08.13,07:47
myslíš v OZ ?

§ 262

(1) Strany si môžu dohodnúť, že ich záväzkový vzťah, ktorý nespadá pod vzťahy uvedené v § 261, sa spravuje týmto zákonom.

§ 269

(1) Ustanovenia upravujúce v hlave II tejto časti zákona jednotlivé typy zmlúv sa použijú len na zmluvy, ktorých obsah dohodnutý stranami zahŕňa podstatné časti zmluvy ustanovené v základnom ustanovení pre každú z týchto zmlúv.

(2) Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dostatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzavretá.

1, To prvé rozširuje to druhé

2, Môžeš uzavrieť aj netypovú zmluvu - - ale musí v nej byť "dostatočne presne popísané "

3,
Záväzky nemusíš popísať v "zmluve"
Mária27
21.08.13,18:49
§ 262 = že po dohode môžete aplikovať obchodný zákonník aj na neobchodné vzťahy, kde by bez dohody platil občiansky zákonník
§ 269 =podľa obchodného zákonníka môžete uzavrieť nepomenovanú zmluvu, pričom neplatia obmedzenia ako pri § 51 občianskeho zákonníka

Je to dobrovolný obchodný vzťah - posudzuje sa podľa obchodného zákonníka.
podstanom
22.08.13,12:00
je to zml sro medzi sro. Čiže pri porušení zml podla 262 ma môžu riešiť podľa Obč.z. a pri 269 len podľa obch.z. ??? neviem čo je pre mňa lepšie. ide o sprostredkovanie služieb v mene obch. partnera, ale ja ručím za svoje chyby peňažne.