monika1991
21.08.13,11:21
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, na katastri som našla isté parcely po nebohej babke, kt. neboli zahrnuté v dedičskom konaní a kt. by som chcela previesť na seba darovacou zmluvou,darcami by boli mama a jej 2 sestry. Viete mi tak približne niekto popísať ako mám postupovať + aké môžem očakávať poplatky.Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede
Katy a R
21.08.13,09:40
ak mama a jej sestry tieto parcely nevlastnia, tak ti ich ani nemôžu darovať.
Najskôr treba doriešiť dedičstvo po babke...
buchač
21.08.13,09:42
1. Vyhotoviť darovaciu zmluvu so všetkými náležitosťami
a. ak sama budeš vedieť - bez poplatku
b. ak notár - poplatok podľa sadzobníka
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/notari-poplatky/

2. Dať vklad do katastra nehnuteľnosti
poplatok 66 €
http://katasternehnutelnosti.sk/2467-zakon-o-spravnych-poplatkoch-kataster-nehnutelnosti/

Ale viď vyššie aj príspevok od Katy and R....
monika1991
21.08.13,11:52
babka je po smrti už viac ako 10 rokov a v katastri stále figuruje ona ako vlastník,mama a jej sestry boli dedičmi, pričom mama je jediným vlastníkom,kt.zdedila všetky pozemky(lúky,pasienky,hory),takže mi odporúčaš zaoberať opäť dedičským konaním?? Ďakujem za odpoveď
Katy a R
21.08.13,15:05
keď je vlastníkom stále babka ... tak mama tie pozemky zatiaľ nezdedila. To ale už ona (alebo súrodenci) vedia, že prečo to tak je - možno zabudli ?????
V každom prípade - darovať ti môže len to, čo skutočne (oficiálne) vlastní ona ..
monika1991
22.08.13,11:08
Ďakujem za odpoveď
AmmiS
10.09.13,19:57
Postup ako dostat pozemky do vasho vlastnictva:

1/ zakonni potomkovia nebohej babky (vasa mamka a jej sestry) podaju na sud v mieste posledneho trvaleho bydliska babky navrh na prejednanie novoobjaveneho majetku
2/ v navrhu uviest meno nebohej, rod. c., adresa posledneho trv. bydliska, datum umrtia, kedy a kde sa konalo dedicke konanie, oznacit notara, cislo konania, a uviest - identifikovat parcely, ktore ste objavili na jej mene presne podla LV
3/ kolky v hodnote € 6,50, ak hodnota pozemku neprekrocila € 3600
4/ sud poveri notara, ten prejedna novy majetok a dedicmi sa stanu vasa mamka a jej sestry - zijuci potomkovia
5/ s nimi spisete darovaciu zmluvu, overite u notara a s navrhom na vklad zaslete na zapis do prislusneho katastra
6/ vlastnickou sa stanete dnom zapisu do KN
monika1991
19.09.13,13:25
Ďakujem za odpoveď