LenkaDa
21.08.13,12:20
23.8. mi končí rodičovská dovolenka a zamestnávateľ mi navrhuje budúci týždeň, t. j. zvyšok mesiaca čerpať 4 dni dovolenku (1 deň je tam štátny sviatok, ďalšie dni sú soboty a nedele. Pred materskou som mala plat 1000 eur. Od 1. budúceho mesiaca mi navrhuje výpoveď dohodou. Chcem sa opýtať, či mi pri takomto postupe vyjde maximálna podpora v nezamestnanosti? Tie tri dni víkendu a 1 deň sviatok mi to nenarušia? Počula som aj taký názor, že práve kôli tým víkendom mi vyjde podpora menšia. Vie mi niekto poradiť, ako na to? Prosíííím... Šanca zamestnať sa v našom meste je mizerná :-( a žena po materskej už vôbec nie :-(
Tweety
21.08.13,10:23
Môžeš čerpať D,. A výpoveď dohodou? Takýto termín ZP nepozná. Zrejme chce skončenie PP dohodou, s tým ale musíš súhlasiť. Nemá pre Teba miesto? Zrušil ho? Mesiac pred nástupom z RD si oznámila,že sa vraciaš do práce?
LenkaDa
21.08.13,10:30
Nuž, ja by som súhlasila s výpoveďou dohodou podľa par. 76 ods. 2, to som si našla tu na porade. Ak tomu správne rozumiem, mal by mi vyplatiť 4-mesačné odstupné (písm. d). Len potrebujem poradiť, ako sa mám dopracovať k maximálnej podpore v nezamestnanosti. Po skončení rodičovskej dovolenky ostáva do konca mesiaca ešte 8 dní, z toho 3 dni víkend, 1deň štátny sviatok a 4 dni dovolenka. Neviem, či nemáme pracovný pomer ukončiť radšej skôr, ešte v auguste, či by mi to pomohlo alebo nie :-(
Tweety
21.08.13,10:32
Nečítaš? Výpoveď alebo dohoda, ale obidve dokopy, to ZP nepozná. Čerpanie D Ti zvýši VZ na podporu. A kde si prišla k 4-mes. odstupnému? To závisí od dlžky PP.
veronikasad
21.08.13,10:38
Doplň dôvod skončenia prac.pomeru. Bude ti nejakú dovolenku aj preplácať ?
LenkaDa
21.08.13,10:46
Ale veď som napísala, že podľa par. 76 ods. 2 písm d... ??? Robila som tam viac než 10 rokov... A k tej dovolenke: áno, počula, som, že čerpanie D zvyšuje VZ ale neviem, koľko dní treba v mojom prípade čerpať, či by nebolo lepšie čerpať povedzme 2 dni a následne ukončiť PP alebo je to jedno??? Keby som si vedela vypočítať VZ, tak tu neotravujem :-(
Katy a R
21.08.13,10:48
Zrejme ti vychádza zamestnávateľ v ústrety ... a asi ti aj ostane nejaká dovolenka na preplatenie :confused:- to by bolo dobré.
- ak sa dá poraď sa presne s učtovníčkou, aby ti vyšiel max DVZ (dalo by sa podľa mňa) .. alebo doplň presné údaje - možno to tu niekto preráta.
veronikasad
21.08.13,10:50
Lenka, nárok na odstupné vzniká len v prípade, ak pracovný pomer končí výpoveďou zo strany zamestnávatela v zmysle § 63 odst. 1 písm. a alebo b) alebo dohodou z rovnakých dôvodov. Tak najskôr vyriešme ten nárok na odstupné.
wrong
22.08.13,09:28
Základná podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti – poistenec v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní. Predpoklad nároku na dávku v nezamestnanosti je podmienený dobou účasti na poistení v nezamestnanosti.
Ak si bola na materskej, tak za teba nikto SP neplatil a tak nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.
ewita888
22.08.13,09:31
blbosť, ked bola zamestnaná, poistný vzťah trval..
Katy a R
22.08.13,09:48
wrong - nezavádzaj! - čo tak kuknúť do zákona ?
wrong
01.09.13,08:59
vážne?! A čo tak sa spýtať na sociálnej poisťovni? Áno, poistný vzťah síce trvá, ale nikto ho neplatil. Rozmýšľali ste prečo asi pri druhom dieťati, ktoré ste mali počas rodičovskej dovolenky, ste nedostávali materskú ale len rodičovský príspevok? Pretože za vás nebolo platené poistné. Dávky zo sociálnej poisťovne sú na základe zásluhovosti. Napríklad doba, keď ste PN, sa vám tiež nepočíta do platenia poistného. Keď ste na rodičovskej, tak za vás platí poistné štát a nie zamestnávateľ a platí len tú časť do dôchodkového poistenia.
Určite ste dobré účtovníčky, ale toto je už trochu iná oblasť. A zákon som tu citovala.
Katy a R
01.09.13,11:14
wrong - ešte raz! prečítaj si lepšie zákon o SP a nezavádzaj! nebudem ti citovať - si odborníčka;)
- a aj tu na porade nájdeš veľa konkrétnych prípadov !