petrikovicova
21.08.13,17:59
Brat mi daroval dom a pozemky, na základe čoho vznikla darovacia zmluva a zmluva s vecným bremenom (brat má doživotné právo užívať dom a pozemky, ktoré sú uvedené v tejto zmluve). Jediným pokrvným príbuzným môjho brata som ja. Nemá manželku (je vdovec), ani deti. Ak by môj brat narobil ešte počas svojho života finančné dlhy, či fyzickým alebo právnickým osobám, chcem sa spýtať, či budem musieť po jeho smrti tieto dlhy vysporiadať ja, ako jeho jediný pokrvný príbuzný, teda dedič.
Tweety
21.08.13,17:04
Do dedičstva idú aktíva aj pasíva. Takže odpoveď je v podstate áno, všetko závisí od toho, či bude čo dediť, keďže aktíva-majetok už zrejme všetky daroval. Dlhy sa totiž môžu dediť len do výšky majetku-aktív.
dmc
22.08.13,08:15
Dedicstvo mozes aj odmietnut. Tym padom nededis pasiva ale samozrejme ani aktiva. ..len pozor pri odmietnuti dedicstva nastupuju dalsi v rade - cize tvoje deti....a podobne. V pripade ak by tvoj brat nevlastnil ziaden majetok je vyhodnesie navrhnut zastavenie dedicskeho konania z dovodu nemajetnosti pozostaleho. V tomto pripade aj veritelia budu mat "smolu"
petrikovicova
22.08.13,15:15
1. Ak brat nemá už žiadne aktíva, tým pádom pasíva nededím? Takže nie som povinná jeho dlhy splatiť?

2. Ak by mal napr. aktíva (pozemky) v hodnote 1000 eur a pasíva (dlhy) v hodnote 1500 eur, mne by zostalo vyrovnať dlh iba vo výške 1000 eur? Zvyšných 500 eur ma nemusí trápiť?Chápem to správne?
petrikovicova
22.08.13,15:20
Môžu odmietnuť dedičstvo aj ďalší v rade...moje deti atď.?
Ak navrhnem zastavenie dedičského konania z dôvodu nemajetnosti pozostalého, obsahom tohoto návrhu budú aj jeho aktíva aj pasíva?
Môžem sa obávať, že dlhy ktoré narobí budú po jeho smrti na mojich pleciach a budem ich musieť platiť?
Alebo sa tomu týmto návrhom na pozastavenie dedičského konania vyhnem?
Tweety
22.08.13,16:21
ÁNo, tak.
dmc
23.08.13,08:59