Barboretta
16.03.06,07:41
Ahojte,
prosím vás, máme u nás jednu zamestnankynu, ktorá zostala tehotná a pýta sa kolko jej bude vychádzať materská...
Ako to mám zistiť, kolko bude dostávať materskú?
Tweety
16.03.06,06:47
Ahojte,
prosím vás, máme u nás jednu zamestnankynu, ktorá zostala tehotná a pýta sa kolko jej bude vychádzať materská...
Ako to mám zistiť, kolko bude dostávať materskú? Výška materského je 55 % denného alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Výsledná suma materského sa zaokrúhľuje na celé slovenské koruny nahor. Pri výpočte materského je potrebné dbať na to, aby vypočítaný denný vymeriavací základ nepresiahol maximálnu sumu denného vymeriavacieho základu.:cool:
Bližšie: pozri si link
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=305&lang=sk#materske
Barboretta
16.03.06,08:24
Ďakujem veľmi pekne, pozrela som si tu stránku.
Maximálna suma denného vymeriavacieho základu, ak dôvod na poskytnutie nemocenského, ošetrovného alebo materského vznikol zamestnancovi v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004 je 444,1973 Sk.

Maximálna suma denného vym. základu je tých 444,1973 Sk aj dnes? ked je tam písané v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004...
Zita4
16.03.06,10:32
Ďakujem veľmi pekne, pozrela som si tu stránku.
Maximálna suma denného vymeriavacieho základu, ak dôvod na poskytnutie nemocenského, ošetrovného alebo materského vznikol zamestnancovi v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004 je 444,1973 Sk.

Maximálna suma denného vym. základu je tých 444,1973 Sk aj dnes? ked je tam písané v období od 1. januára 2004 do 30. júna 2004...
Maximálna suma DVZ je už zrušená. Počítaj z celých vymeriavacích základov v rozhodnom období. (Hľadaj v zákone č. 121/2005 - úplné znenie zákona o sociálnom poistení. Zákon 461/2003 je už novelizovaný.)
Bambit
16.03.06,18:56
Práve dnes sa dcéra dozvedela,/ je v štvrtom mesiaci tehotenstva/, že čaká dvojičky. V robote zarába len minimálnu mzdu. Ako sa jej bude rátať materská ? Koľko bude asi dostávať materskej, keď sa jej to bude rátať len z tej minimálnej mzdy ? je nejaký rozdiel v tom keď sa narodí jedno dieťa, alebo dve deti ? Ak áno, v čom je hlavne rozdiel ?Myslím finančný.
Zita4
16.03.06,19:10
Práve dnes sa dcéra dozvedela,/ je v štvrtom mesiaci tehotenstva/, že čaká dvojičky. V robote zarába len minimálnu mzdu. Ako sa jej bude rátať materská ? Koľko bude asi dostávať materskej, keď sa jej to bude rátať len z tej minimálnej mzdy ? je nejaký rozdiel v tom keď sa narodí jedno dieťa, alebo dve deti ? Ak áno, v čom je hlavne rozdiel ?Myslím finančný. Ak jej vyjde náhodou nižšia materská z minimálnej mzdy, bude dostávať doplatok do výšky rodičovského príspevku, čo je v tomto čase 4230 Sk. Žiaľ finančne to nebude výhoda, nedostane vyššie materské, ani rodičovský príspevok za to, že sa narodia dve detičky. Príspevok pri narodení dieťaťa bude mať vo výške 4460 Sk na každé dieťa.
Jana Motyčková
16.03.06,19:20
Ako píše Zita4, vzhľadom na to, že zarába minimálnu mzdu, bude k materskej dostávať doplatok do výšky RP. Pri dvojičkách je nárok na materské 37 týždňov namiesto 28. Ale pri danej výške materského je to finančne nepodstatné.

Treba zvážiť možnosť navýšenia materského napr. formou dobrovoľného nemocenského pripoistenia - aj vzhľadom na to, že ženy čakajúce dvojičky bývajú často dlhodobejšie PN aj pred materskou.
Bambit
16.03.06,19:42
Ak jej vyjde náhodou nižšia materská z minimálnej mzdy, bude dostávať doplatok do výšky rodičovského príspevku, čo je v tomto čase 4230 Sk. Žiaľ finančne to nebude výhoda, nedostane vyššie materské, ani rodičovský príspevok za to, že sa narodia dve detičky. Príspevok pri narodení dieťaťa bude mať vo výške 4460 Sk na každé dieťa.To fakt vôbec nie je zohľadnené, či sa narodia dve alebo viac detičiek ? To má tá žena s tých napr. 4230,-Sk vyžiť ? a pritom má doma ešte 3 ročné dieťa. Veď to nemá peniaze ani na plienky preboha. Ako je to s tým dobrovoľným nemocenským pripoistením. To si môže sama od seba doplácať ? A v akej výške ?
ajobs
16.03.06,21:43
To fakt vôbec nie je zohľadnené, či sa narodia dve alebo viac detičiek ? To má tá žena s tých napr. 4230,-Sk vyžiť ? a pritom má doma ešte 3 ročné dieťa. Veď to nemá peniaze ani na plienky preboha. Ako je to s tým dobrovoľným nemocenským pripoistením. To si môže sama od seba doplácať ? A v akej výške ?

Dobrovoľným nemocenským poistením sa v súčasnosti dá zvýšiť materské, ale obávam sa, že keď dotyčná nastúpi na MD, bude to už po 1.8.2006, kedy bude pravdepodobne platiť novela zákona o soc. poistení. Táto (zatiaľ v návrhu) stanovuje ako rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) vždy predchádzajúci kalendárny rok, teda rok 2005.
Manual
17.03.06,04:46
Dobrovoľným nemocenským poistením sa v súčasnosti dá zvýšiť materské, ale obávam sa, že keď dotyčná nastúpi na MD, bude to už po 1.8.2006, kedy bude pravdepodobne platiť novela zákona o soc. poistení. Táto (zatiaľ v návrhu) stanovuje ako rozhodujúce obdobie na výpočet nemocenských dávok (teda aj materského) vždy predchádzajúci kalendárny rok, teda rok 2005.
Otázka na doplnenie.
Ale keby sa dobrovolne nemocensky pripoistila, a keby ju lekár nechal PN tak by aspoň do 30.7.06 mohla dostávať slušnú PN-ku ?
Jana Motyčková
17.03.06,07:01
Súhlas s Manualom a doplním - ak je teraz v štvrtom mesiaci, tak nástup na materskú stihne do 31.7..

Ak má nízke príjmy, môže si požiadať o sociálne dávky, ale neviem aké dávky sa momentálne poskytujú.
Jana Motyčková
17.03.06,07:16
Dobrovoľne nemocensky poistiť sa môže kedykoľvek, výšku si urči suma - VZ musí byť medzi 6900 a maximálnym VZ, ten je 23738 Sk. Ak je zamestnaná, VZ ktorý si určí musí byť v súčte s VZ zo zamestnania nižší ako 23738, t.j. ak má príjem 6900 Sk, môže si určiť VZ pri dobrovoľnom poistení medi 6900 a 16838 Sk (23738-6900) . Z určeného VZ platí mesačene 4,4%. Za dobu PN sa poistné kráti (podľa kalendárnych dní).

T.j. napr. ak si urči VZ 15000, bude mesačne platiť 660 Sk. Ak bude napr. v apríli 10 dní PN, zaplatí 440 Sk. Ale už PN jej bude počítaná aj z tohto poistenia, čiže dostane z tohto poistenia nemocenské 2300 Sk. V prípade materskej bude dostávať materskú z tohto poistenia približne vo výške 275 Sk za jeden kalendárny deň, t.j. za mesiac približne 8250 Sk. K tomu samozrejme materskú zo zamestnania. PN aj materskú je potom treba hlásiť na Sociálnu poisťovňu.
Chobot
17.03.06,07:47
Otázka na doplnenie.
Ale keby sa dobrovolne nemocensky pripoistila, a keby ju lekár nechal PN tak by aspoň do 30.7.06 mohla dostávať slušnú PN-ku ?

Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch?
Dada
17.03.06,07:54
Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch?

Tiež mám ten pocit, že to tak je.
jankasm
17.03.06,07:57
Poistenie 270 dní spĺňa asi z pracovného pomeru. To by sa malo rátať, nie?
Manual
17.03.06,08:12
Nie som si istý, ale nie je náhodou podmienkou pre dobrovoľne nemocensky poistených podmienkou na nárok na nemocenské dávky byť nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch? Ano Chobot, podmienku splňa tých 270 dní. Tu je môj problém, ktorý by som chcel objasniť. Mladá 20r žena, teraz k 31.3.06 jej končí prac. zmluva, je na dobu určitú a zamestnávateľ ju nechce predlžiť. Z úradu práce asi nedostane nič, lebo má odpracované cca len 12 mesiacov. Preto by sa k datumu 3.4.06 šla dobrovolne pripoistiť na NP z max. vym. základu. Termín pôrodu je koncom 10/06. Ak sa má zákon zmeniť od 1.8.06, tak by aspoň PN do konca 31.7.06 mohla čerpať z tohto max. vym. základu /až ju občas vypíše na PN/ Ako sa jej spočíta materská, to asi závisí od toho ako bude schválený nový zákon čo má platiť od 1.8.06. Prosím potvrdte ale vyvráťte mi toto čo tu píšem
Ďakujem:):):)
Dada
17.03.06,08:16
My sme mysleli to dobrovoľné poistenie. To už by nestihla byť poistená 270 dní.
Chobot
17.03.06,08:18
Poistenie 270 dní spĺňa asi z pracovného pomeru. To by sa malo rátať, nie?

Poistenie z titulu pracovného pomeru je povinné nemocenské poistenie, z ktorého je nárok na nemocesnké dávky hneď (§ 33 odst. 1), kým pri dobrovoľnom poistení je až pri splnení tej podmienky (§33 odst. 2).
jankasm
17.03.06,08:20
Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.
Chobot
17.03.06,08:26
Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.

Možno máš pravdu, lebo v tom 2. odseku je uvedené, že "v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní." Nie je tam uvedené, či dobrovoľne alebo povinne.
Dada
17.03.06,08:26
Ja si myslím, že stačí aspoň z jedného poistného vzťahu splniť podmienku poistenia 270 dní. Nemusí byť 270 dní z jedného aj z druhého.

Samozrejme stačí z jedného mať 270 dní. Ale ak by chcela mať lepšiu materskú, tak by sa pripoistila. Ale to už nestíha byť 270 dní.
jankasm
17.03.06,08:26
V § 33 odst. 2 sa píše "dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak bola v posledných dvoch rokoch pred vznikom DPN nemocensky poistená najmenej 270 dní". Nepíše sa, že musí byť dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní.
Manual
17.03.06,08:33
A niečo k príspevku 16 prosím nenapíšete, či tak alebo onak ?
Ď.
jankasm
17.03.06,08:40
Podľa mňa je to tak ako píšeš v príspevku č. 16, kým sa nezmení zákon. Ale názor niektorých je, že musí byť dobrovoľne nemocensky poistená 270 dní pred vznikom DPN, a ak je to pravda v tom prípade by to neplatilo. Čakám aj ja na odpovede skúsenejších.
ajobs
17.03.06,15:02
Poistenie 270 dní spĺňa asi z pracovného pomeru. To by sa malo rátať, nie?

Áno, počítajú sa všetky poistenia, ktoré trvali v období 2 rokov pred termínom pôrodu, teda aj povinné nemocenské poistenie zamestnanca, aj dobrovoľné nemocenské poistenie.
ajobs
17.03.06,15:11
Ano Chobot, podmienku splňa tých 270 dní. Tu je môj problém, ktorý by som chcel objasniť. Mladá 20r žena, teraz k 31.3.06 jej končí prac. zmluva, je na dobu určitú a zamestnávateľ ju nechce predlžiť. Z úradu práce asi nedostane nič, lebo má odpracované cca len 12 mesiacov. Preto by sa k datumu 3.4.06 šla dobrovolne pripoistiť na NP z max. vym. základu. Termín pôrodu je koncom 10/06. Ak sa má zákon zmeniť od 1.8.06, tak by aspoň PN do konca 31.7.06 mohla čerpať z tohto max. vym. základu /až ju občas vypíše na PN/ Ako sa jej spočíta materská, to asi závisí od toho ako bude schválený nový zákon čo má platiť od 1.8.06. Prosím potvrdte ale vyvráťte mi toto čo tu píšem
Ďakujem:):):)

Janko, je to tak, ako som ti napísal s tým, že si myslím, že aj materské by sa malo priznať podľa pôvodných právnych predpisov za predpokladu, že rovno z nemocenského pôjde dotyčná osoba bez prerušenia na MD, pretože platí § 34, ods. 6 zákona o soc. poistení (tento odsek v § 34 sa- aspoň v návrhu-nemení).
Ak sa niečo novelou "nepobabre" v prechodných ustanoveniach.
Jana Motyčková
18.03.06,19:44
Nesúhlasím s Tónom, materské sa jej bude počítať podľa nového zákona. V tom § 34 ods 6, sa len hovorí že prestane poberať nemocenské a začne poberať materské. Výška materského tu nie je spomínaná, tá sa určí bežným spôsobom.

§34 ods.6 :
(6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.
ajobs
18.03.06,21:16
Nesúhlasím s Tónom, materské sa jej bude počítať podľa nového zákona. V tom § 34 ods 6, sa len hovorí že prestane poberať nemocenské a začne poberať materské. Výška materského tu nie je spomínaná, tá sa určí bežným spôsobom.

§34 ods.6 :
(6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.

Osobne si myslím, že ak sa nemocenské priznalo podľa pôvodného právneho predpisu, mala by sa aj iná dávka z nemocenského poistenia, ktorá bez prerušenia nasleduje po tej predchádzajúcej priznať z rovnakého VZ, ale na 100% nie som si istý. Je však fakt, že keď začne poberať nemocenské vypočítané podľa súčasných právnych predpisov, môže ho poberať aj po pôrode (ak nebude mať nárok na materské) - ak to bude vyžadovať jej zdravotný stav - v celkovej dĺžke 52 týždňov. Okrem toho po narodení dieťaťa bude poberať rodičovský príspevok. Tento súbeh žiadny zákon nezakazuje.
Jana Motyčková
19.03.06,07:38
Osobne si myslím, že ak sa nemocenské priznalo podľa pôvodného právneho predpisu, mala by sa aj iná dávka z nemocenského poistenia, ktorá bez prerušenia nasleduje po tej predchádzajúcej priznať z rovnakého VZ, ale na 100% nie som si istý.
Nesúhlasím.



Je však fakt, že keď začne poberať nemocenské vypočítané podľa súčasných právnych predpisov, môže ho poberať aj po pôrode (ak nebude mať nárok na materské) - ak to bude vyžadovať jej zdravotný stav - v celkovej dĺžke 52 týždňov. Okrem toho po narodení dieťaťa bude poberať rodičovský príspevok. Tento súbeh žiadny zákon nezakazuje.
Lenže ona bude mať nárok na materské, t.j. práve kôli citovanému §34 ods.6 jej zanikne nárok na nemocenské.
janiska
27.03.06,12:29
Chcem sa spýtať, či je možnosť dobrovoľného nemocenského pripoistenia aj pre ženy, ktoré boli v minulom roku SZČO. Podľa vyjadrenia Sociálnej poisťovne v Ružomberku by sa jednalo o podvod voči štátu.
Sociálna poisťovňa v Martine tu sa však jednalo o zamestnankyňu dobrovoľne pripoistila bez žiadnych komentárov.
Jana Motyčková
27.03.06,13:27
Nerozumiem celkom otázke, ale spätné dobrovoľné poistenie nie je možné. Ale keď je žena SZČO môže sa dobrovoľne poistiť.
mirozav
30.03.06,09:58
Nerozumiem celkom otázke, ale spätné dobrovoľné poistenie nie je možné. Ale keď je žena SZČO môže sa dobrovoľne poistiť.

Aky zakon prosim Vas hovori o tom, ze sa to spatne neda....
Vdaka.
aktaK
30.03.06,10:16
Mozem sa v tejto teme, aj ja na nieco opytat?

Priatelka, ktora bola dlhodobo v zahranici, samozrejme bola dobrovolne nezamestnanna, zacala v 9/05 podnikat ako SZČO a co cert nechcel, zistila, ze je tehotna:D
Samozrejme, ze si predtym, no a uz ani potom neplatila ani dobrovolne do SP. Uz bolo aj tak neskoro, myslim kvoli materskej.:mee:
Neviete mi prosim Vás pre nu dat informacie, od kedy bude mat narok aspon na rodicovsky prispevok, dufam ze aspon ten dostane... Od 8.4. nastupuje na matersku. A teraz neviem, ci ma narok od nastupu, alebo az od porodu:confused:
A nakolko bude slobodna mamicka, na co este teoreticky by mohla mat narok?

Dakujem, aspon za nejaku orientaciu, co v najblizsej dobe...
Jana Motyčková
30.03.06,12:02
Aky zakon prosim Vas hovori o tom, ze sa to spatne neda....
Vdaka.
Zákon o sociálnom poistení, §23 :
"Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky."
Jana Motyčková
30.03.06,12:05
Mozem sa v tejto teme, aj ja na nieco opytat?

Priatelka, ktora bola dlhodobo v zahranici, samozrejme bola dobrovolne nezamestnanna, zacala v 9/05 podnikat ako SZČO a co cert nechcel, zistila, ze je tehotna:D
Samozrejme, ze si predtym, no a uz ani potom neplatila ani dobrovolne do SP. Uz bolo aj tak neskoro, myslim kvoli materskej.:mee:
Neviete mi prosim Vás pre nu dat informacie, od kedy bude mat narok aspon na rodicovsky prispevok, dufam ze aspon ten dostane... Od 8.4. nastupuje na matersku. A teraz neviem, ci ma narok od nastupu, alebo az od porodu:confused:
A nakolko bude slobodna mamicka, na co este teoreticky by mohla mat narok?

Dakujem, aspon za nejaku orientaciu, co v najblizsej dobe...

Nárok na RP má odo dňa pôrodu. Možno by mohla mať nárok nanejaké sociálne dávky, ale v sociálnych dávkach sa moc nevyznám.
pivko
18.10.07,14:14
Zdravím poradcov
Zaujímalo by ma že ako sa vypočítava materská , hlavne či z hrubej mzdy a ak áno tak ake obdobie sa berie priemer pre výpočet pred nástupom na materskú.
pivko
18.10.07,16:40
Čítaj najprv túto tému http://www.porada.sk/t30393-m-a-t-e-r-s-k-a-2007-a.html
a množstvo ďalších, v ktorých je Tvoja otázka niekoľko desiatok krát zodpovedaná
Napíše mi to niekto prosím dvoma vetami
nemám čas študovať tému ktorá má 94! strán
ďakujem
ajobs
18.10.07,22:35
Napíše mi to niekto prosím dvoma vetami
nemám čas študovať tému ktorá má 94! strán
ďakujem


Dvoma vetami sa to napísať nedá, a ak nemáš záujem študovať to, čo tu už bolo kvalifikovane napísané, potom asi o túto tému nemáš vážny záujem.
Andyke
19.10.07,02:48
Toto je najjednoduchší prípad pre zamestnanca s 1 prac. pomerom: (celý rok
pracovala , namala PN-ku)
Hrubá mzda zamestnanca 20 000 mesačne v roku 2006 (= vymer.základ na nemoc.poistenie v našom prípade)
12x20000= 240.000
240000:365 dní =657,5342 (denný vymer.základ)
657,5342 x 55 % =361,6438 (55 % = výška materského )
361,6438 x 30 (31 záleží koľko má mesiac dní) = suma zaokr. na celé koruny nahor bude mesačná výška materského. ( v roku 2007)


Podmienka nároku na materské:
Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
Andyke
20.10.07,07:52
Pre PIVKO:

Ja už len doplňujem môj príspevok č. 41 , aby som Ťa zle nenasmerovala.
Vymer. základ pre nemocenské poistenie je čiastka, z ktorej sa platí mesačne na nemocenské poistenie ( dnešný strop je 28.142 Sk) Rozhodujúce obdobie je spravidla predchádzajúci
kalendárny rok, ale sú tam aj výnimky. (viď prílohu)
Nakoľko môžu vzniknúť rôzne situácie, vznik nového prac.pomeru, PN, prerušenie nemoc.poistenia atď.prikladám v prílohe časť zo zákona o soc. poistení, v ktorej musíš nájsť Tvoj konkrétny prípad , až ste v inej situácii, ktorý som v príklade uviedla. Výpočet je rovnaký, len vymer.základy a dni sa budú líšiť.