elpucik
22.08.13,05:55
Mozem vystavit fakturu sukromnej osobe do zahranicia? Moja sro (poskytujuca sluzby v oblasti poradenstva) je na SR (nie som platcom DPH) a dana sukromna osoba je v Taliansku. Vopred dakujem za informacie. S pozdravom, Lucia
Tweety
22.08.13,05:57
Musíš sa registrovať podľa §7a Zákona o dph.
elpucik
22.08.13,06:17
Dakujem za odpoved, Tweety. Ja uz som registrovana podla tohto Zakona o dph. Uctovnicka mi vsak povedala, ze nemozem vystavit fakturu sukromnej osobe (ktora nie je podnikatelom), lebo bude problem s DPH. NIe je mi to uplne jasne!....v danom zakone som sa docitala, ze "Žiadosť o registráciu pre daň zdaniteľná osoba nepodáva, ak dodáva službu nezdaniteľnej osobe z iného členského štátu (napr. občanovi)". Takze by nemal byt problem s DPH....ak tomu spravne rozumiem...
beatam
22.08.13,17:35
§7a
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

§15 ZDPH
2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Takže, ak by bol platiteľ, fakturuje s DPH. Ak nie je platiteľ, fakturuje bez DPH a fakturovaná suma sa počíta do obratu v zmysle §4 ods.1 ZDPH.
elpucik
23.08.13,06:33
Dakujem za odpoved!