pemas5
22.08.13,09:45
Mám súdny spor so svojou Tetou a jej deťmi. V 70 tych rokoch previedol starý otec na najmladšieho syna dvor (cez ktorý bol jediný prechod k môjmu domu, pozemok pod týmto domom ten istý starý otec v 70 rokch previedol na môjho otca ,aby si postavil dom). Tento dvor sa dovtedy považoval za spoločný pre obe chalupy a tak sme sa k nemu aj správali a používali ho bez nejakých problémov až do roku 2007, kedy zomrel Karol a tým prešiel dvor do majetku jeho ženy a ich detí.Taktiež si vo dvore (so súhlasom jeho otca-vlastníka) začiatkom 70 rokov postavil môj otec hospodársku budovu, ktorú odvtedy používame.
Po súdnom spore o používaní dvora a hospodárskej budovy sudca rozhodol , že nemôžem používať dvor a spor o hospodársku budovu zamietol, taktiež náhradu súdnych trovov nepririekol nikomu.
Teraz sa oni odvolali a žiadajú ,aby som zaplatil polovicu (700€, čo je polovica honoráru za ich právničku).
Nakoľko mi ústne zakazujú prechod cez dvor a chcejú ešte aj hospodársku budovu, tak odmietam platiť ich právničku. Mohol by som ako protislužbu žiadať na ich náklady zriadenie vecného bremena na prechod cez ich dvor k môjmu domu.
Ako by som sa mal zachovať?
Mária27
22.08.13,10:18
Žiadať môžeš, ale právny nárok nemáš. Tak isto ani oni nemajú nárok na súdne trovy, keďže im ich súd nepriznal. Jedine dohoda by to tak vyriešila.
Ak nemáš iný prístup k tvojej stavbe, súd by mohol podľa § 151o obč.z. zridiť vecné bremeno. Ty to však nemusíš riešiť cez súd, lebo si vecné bremeno vydržal: prechádzate tade viac ako 10 rokov so súhlasom bývalého vlastníka. Tak si to daj starosovi a notárovi potvrdiť a zapísať do katastra.
Inak, nerozumiem tomu - ona má dom na vašom pozemku, len dvor je jej? Čo ste žiadali na súde - len užívanie dvora? Ako ste riešili hosp. budovu - neprikázal ju do vlastníctva majiteľky dvora, teda zostala tvoja? Na to by sa mal vzťahovať § 135c.
misoft
22.08.13,17:55
Treba tiež zaútočiť! Ak oni zakazujú prechod a nesúhlasia s VB, žiadajte od nej nájom za zastavaný pozemok jej nehnuteľnosťou - ona užíva váš pozemok bezodplatne a je na ňom asi VB.
pemas5
23.08.13,02:54
Chalupy máme každý na svojom pozemku, ktoré sú popri tom dvore.
pemas5
23.08.13,03:00
Chalupy máme každý na svojom pozemku, ktoré sú popri tom dvore.Oni majú chalupu vpredu pri ceste a ja vzadu za nimi. Oni ma žalovali že užívam ich dvor a chceli moju hospod. budovu na ich pozemku.Súd o hospod. budove žalobu zamietol, nakoľko nikto nepreukázal komu patrí, pretože sa stavala bez stav. povolenia v 60rokoch ako to bolo dovolené (do 25m2).
pemas5
23.08.13,03:04
Čo bysom mal odpovedať súdu?
pemas5
23.08.13,03:47
podľa sudcu pravo vydržania sa nedá použiť.
Mária27
23.08.13,09:00
Mohol si hneď žiadať súd o bremeno - nie právo užívania, ale prechodu a prejazdu. Stavbu na cudzom pozemku si postavil oprávnene (nie § 135c), teda je tvoja. Inak vecné bremeno máš vydržané aj ako prejazd cez dvor, aj pozemok pod stavbou, nemusíš to riešiť cez súd, len si to daj zapísať. Ona by však mohla žiadať nájomné.
pemas5
23.08.13,12:20
Odvolanie prišlo zo súdu a ten ma vyzval aby som sa vyjadril k odvolaniu, ale neviem čo napísať, nerád by som to platil.Právo vydržania sudca neakceptoval.
misoft
23.08.13,12:46
To je potom iné kafé.