lednj
01.10.04,21:52
Dobry den,chcem sa spytat ci mozem uplatnovat od 1.11.2004 nahradu za km 6,20+benzin som zivnostnik mam auto zakupene na leasing na rodne cislo este pred zacatim podnikania.Leasing mi nechce zmenit na ICO.
Za skoru odpoved vopred dakujem
petovsan
02.10.04,10:34
Náhradu si od 01.11.2004 môžete uplatňovať iba v tom prípade, ak ste v techn. preukaze zapísaný ako vlastník predmetného vozidla. To znamená, že ak ste uzatvorili lesingovú zmluvu pred 01.01.2004, náhradu 6,20 Sk si uplatňovať nemôžete, pretože vlastníkom je určite leasingová spoločnosť. Ja ale nevidím problém v tom, prečo by ste si nemohli uplatňovať leasingové splátky vo výdavkoch ovplyvňujúcich ZD, i napriek tomu, že v LZ nemáte uvedené IČO. Je tam predsa r.č. a je úplne jasné, že sa jedná o tú istú fyzickú osobu. V prípade podnikania fyzickej osoby predsa nerozdeľujeme majetok na ten, ktorý patrí FO podnikateľovi a ten, ktorý je súkromný. Ako podnikateľ ručíte za svoje záväzky celým svojím majetkom a pokiaľ predmetné vozidlo využívate aj na podnikanie, ja by som leasingové splátky zahrnula do výdavkov ovplyvňujúcich ZD príslušným % - podľa toho, v akej miere využívate vozidlo na podnikanie a v akej na súkromné účely.
rene
03.10.04,12:59
Ja by som povedala, že nie je jedno, či je tam IČO alebo nie. Keby tam bolo IČO, účtovala by som do nákladov leas. splátky, ktoré súvisia s podnikaním.

Keď tam nie je IČO, ide o splátky, ktoré sa týkajú síce tej istej FO, ale ako nepodnikateľského subjektu a nemôžem o nich účtovať v účtovníctve do nákladov.

V technickom preukaze sa uvádza IČO pri firemnom aute a RČ pri súkromnom aute u fyzických osôb, takže aj tu je to rozlíšené.

Náhradu si nemôžete uplatňovať , keďže auto je financované cez leasing.
petovsan
06.10.04,03:23
to René:

nemôžem s Tebou súhlasiť, René, aj v zákone o dani z príjmov sa pojednáva iba o fyzickej a o právnickej osobe, v žiadnom prípade nerozlišuje fyzickú osobu podnikateľa a FO nepodnikateľa. Ako príklad uvediem ešte výdavky za súkromnú, t.j. domácu tlf. linku a internet, ak sú využívané aj na dosahovanie príjmov podľa § 6 ZDzP, čo je podľa mňa tak isto faktúra, na ktorej nie je uvedené IČO fyz. osoby - podnikateľa, a predsa je daňovo uznateľná v príslušnom percentuálnom pomere. S leasingom, ktorý je evidovaný na FO bez uvedenia jeho IČO, je to presne rovnaké. Pokiaľ za pomoci takéhoto vozidla dosahuje daňovník aj príjmy z podnikania, nevidím dôvod, prečo by mal prísť o možnosť odpočítať si tieto výdavky od svojho daň. základu.
Biba
06.10.04,06:37
Ahoj Petovsan,
super aj mne si veľmi pomohol. Konecne sa dozviem rozumne vysvetlenie.
Vdaka.
rene
06.10.04,07:22
Nie som celkom presvedčená. Skúsme ešte takýto príklad: Podmienky sú z prípadu lednj.
Budem dávať percentuálnu časť z leas.splátok do nákladov, ale to auto nebude zaradené v podnikaní? Bude teda súkromné použité na podnikanie ?
Čo s ostatnými nákladmi, ktoré s autom súvisia/poistka,PHM,údržba,opravy,prípadné škody ? Ako to budem posudzovať teraz a ako po splatení leasingu, keď sa stanem majiteľom ?
petovsan
06.10.04,18:10
V čase, keď leasing. zmluva ešte trvá, a teda ide o nájomný vzťah, uplatňovala by som vo výdavkoch všetko to, čo mi povoľuje zákon v § 19 s ohľadom na prenajímané vozidlá v príslušnom pomere (firemné; súkromné), na základe najazdených km. Po ukončení leasing. zmluvy, keď vlastnícke právo prechádza na nájomcu, by účtovanie záviselo od skutočnosti, či vložím (už moje) vozidlo do firmy (samozrejme s nulovou obstarávacou hodnotou) alebo mi zostane ako súkromné a budem o ňom tak aj účtovať, ale bez sadzby paušálnej náhrady (pretože obstaranie vozidla už zohľadnené v daňových výdavkoch mám), teda iba PHM. Leasing je predsa forma prenájmu príslušného majetku, ku ktorej daňovník pristupuje väčšinou vtedy, ak nemá dostatok prostriedkov na jeho okamžitý nákup a ja nevidím dôvod, prečo by mal znášať všetky výdavky za používanie prenajatého vozidla iba z vlastných, a teda už zdanených finanč. prostriedkov, ak toto vozidlo využíva aj na dosahovanie príjmov z podnikania. V prípade, že by zo strany DÚ boli k vyššie spomínanému predsa len nejaké námietky, argumentovala by som tým, že je dokonca pre štát výhodnejšie, ak som si vozidlo zaobstarala ako súkromná osoba a uplatňujem si vo výdavkoch iba tie, ktoré sú skutočne vynaložené za účelom podnikania, ako keby som vozidlo zaobstarala na leasing. zmluvu s IČOm a uplatňovala by som si výdavky spojené s leasingom v plnej miere, a vozidlo pritom používala aj na súkromné účely.
Natka
08.10.04,06:05
A ako je to, keď si 2 mesiace pred začatím podnikania kúpila fyzická osoba nepodnikateľ osob.automobil v hotovosti, vložil celé do podnikania. Tohto roku má nárok na odpis? A základná náhrada 6,20 sa tiež neuplatňuje, keď ho používa iba na podnikanie?
Susan
08.10.04,06:57
Natka, kedže máš auto zaradené do majetku, tak si uplatňuješ odpisy. Ďalej máš nárok si dať do nákladov nákup PHM, údržbu auta, cestnú daň, zákonné a havárijné poistenie.