pinusmugo
22.08.13,15:07
Zákon o rodine §28 hovorí, že rodičovské práva a povinnosti, medzi ktoré patrí aj správa majetku maloletého dieťaťa, majú obaja rodičia. Po škaredom rozvode by som chcel upraviť v závete toto ustanovenie a to takto: Po mojej smrti by sa dedilo podľa zákona (teda moje dieťa), ale kým nedosiahne plnoletosť, správcom tohto jeho majetku ako predmetu dedičstva by sa nestala jeho matka, ale niekto z mojej rodiny, koho určím.
Prosím vás: akým spôsobom je to možné spraviť? Závetom, notárskou zápisnicou? Je to vôbec podľa SK zákonov možné? Je to napadnuteľné?
Nejde o pomstu, ale o premyslené rozhodnutie, ktoré má zabrániť znehodnoteniu/strate majetku.
Ďakujem
petereak
22.08.13,14:16
uvažoval by som nad vytvorením nadácie (al. inej právnickej osoby), ktorá by mala v správe majetok a spôsob nakladania s majetkom by bol určený v zakladateľských listinách a správcom by mohla byť nejaká určená osoba; prevediete svoj majetok na nadáciu a za vášho života ju spravujete sám a nástupníctvo v správe nadácie určíte dohodou s odkladacou podmienkou/resp. v zaklad.listine
kremienok76
22.08.13,14:40
Ja som túto otázku riešila asi tri roky dozadu, bohužiaľ naše právo takýto stav nepozná, presne ako píšeš som chcela ako poručníka alebo správcu určiť môjho brata... v tom čase sa to nedalo a myslím, že je tomu stále tak. Akurát pri nehuteľnom majetku a nevim už presen čom môže rozhodnúť o prípadnom predaji súd, ale to neplatí pri hnuteľnom majetku, takže ten môže ísť dolu vodou keď k tomu príde. Našťastie dcéra má už pomaly 17 takže sme za chvíľu za vodou.
kremienok76
22.08.13,14:41
tak toto sa mi zdá dosť komplikované na jednoduchý problém, ktorý má x ľudí... či
petereak
22.08.13,15:12
záleží na veľkosti majetku, pokiaľ ide o malý majetok nemá zmysel sa tým vôbec zaoberať
pinusmugo
23.08.13,07:04
Ďakujem Vám všetkým za rady, ide o rodinný dom - zatiaľ, do dospelosti dieťaťa je 11 rokov, dovtedy to môže byť viac alebo menej. Zistím aké sú náklady na nadáciu (založenie atd) a alternatívne to teda treba skúsiť nejako obísť.
pinusmugo
23.08.13,09:29
obávam sa, že to nie je celkom čistá cesta:
Ministerstvo zápis nadácie do registra nadácií odmietne, ak z predložených dokladov vyplýva, že:
(•nejde o účelové združenie majetku,)
•účel nadácie nie je verejnoprospešný,
(•nadačná listina nie je v súlade o zákonom)
myslím, že v tomto prípade možno o verejnoprospešnosti pochybovať...
petereak
23.08.13,10:57
Verejnoprospešným účelom sa na účely tohto zákona rozumie....plnenie individuálne určenej humanitnej pomoci pre jednotlivca , § 2 ods. 3 ; ale ok, možno založiť aj inú právnickú osobu