lenkass
22.08.13,18:20
Zdravim.. Mam otazku na dost citlivu temu.. Este pred nedavnom som bola "majitelkou" 3 psov. Jednu fenku som si osvojila z utulku a dalsich dvoch fenku a psa som si zobrala potom ako znameho zatvorili..Mala som ich vsetkych pokope asi rok.. medzi fenkami (staford kriz. s ridgbeckom a pittbull) dochadzalo obcas ku konfliktom, pokial sa naslo nieco,oco mali obe zaujem,ale nikdy to nebolo nic extremne a skoncilo to vzajomnym "osetrovanim" ran. vsetko bolo kvazi v poriadku, kym najstarsiemu so psov nazacali zlyhavat nohy :( podotykam,ze uz bol na 90% slepy,hluchy, trpel epilepsiou a mal problemy s prostatou. uz som sa na to nemohla pozerat a tak som sa rozhodla, ze ho dam uspat.. to bolo asi pred tyzdnom.. vcera vecer, ked som sa vratila z roboty som si nasla svoju fenku v kaluzi krvi mrtvu :( neviem, ci doslo k nejakemu skratu v hlave tej druhej. nemali pri sebe nic,co by mohlo sposobit roztrzku,ziadne hracky, ziadne jedlo. vzdy ked som odchadzala z domu som dala pozor nato,aby boli najedene,mali dostatok vody a nic, co by ich mohlo provokovat. teraz mam ale obavy z toho,ci to neni nasledok toho,ze som dala maleho uspat a fenka,co s nim vyrastala to proste nezvladla... neviem, ci sa jej este da doverovat.. cloveka nikdy nenapadla,ani ineho psa. je kludnej povahy. kazdy konflikt, ktory bol, vyvolala moja fenka , ktoru som mala z utulku. svojim sposobom viem,ze by ani mne a ani synovi neublizila,ale obavy tam su... predsa len- nebola som pri tom a neviem ako sa to stalo. viem,ze vina je na mojej strane.. mohla som ich drzat oddelene,ale zial.... nikdy by som nepovedala,ze k niecomu podobnemu by mohlo dojst.. chcela som pomoct a nakoniec to skoncilo takto :( ak ma chce niekto sudit a davat prednasky,tak prosim,ale buchat si hlavu o stenu dokazem aj sama... len by som bola vdacna za kazdu radu,aky postoj zaujat a co robit...
arizona
22.08.13,18:24
Ozaj tazko radit,svojich psikov poznas najlepsie ty sama.

Je to ozaj zvlastne a nepochopitelne...
alaya1
22.08.13,18:38
Je to uplne jednozacne. Zomrel vodca svorky a feny bojovali o tuto poziciu. Vyhrala ta, ktora ostala. Uz sa nemusis obavat. Svoje miesto si vybojovala.Uz utocit koli postaveniu vo svorke nebude.
kopretinka
22.08.13,19:28
vo svorke má byť vodcom človek,pes až na poslednom mieste
alaya1
22.08.13,19:31
V psej svorke, je vzdy jeden pes vodca predsa. Samec zomrel, suky si vyriesili svoje postavenie.
kopretinka
22.08.13,19:37
kruté
alaya1
22.08.13,19:58
Bola chyba majitela, ze o tomto nevedela, ze to bude tak.
branislavp
23.08.13,01:22
pes, je pes. V niektorých prípadoch ani majiteľ si nevie s ním rady. Po takejto skúsenosti, určite by som mala z neho obavy. Ale ber to ako môj názor. Poznáš situáciu najlepšie.
judit.esam
23.08.13,05:20
podľa mňa tu zlyhala výchova, a preto sa hádali psi o vedúcu pozíciu vo svorke, to je tak ako aj alaya1 píše, ja by som mala obavy, veď ten pes zabil iného psa, na to nezabudne, a keď náhodou bude niekto v rodine dominantnejší ako ten pes, tak je tam riziko útoku, keďže pánom je pes, a nie vy..
alaya1
23.08.13,05:24
Myslim si, ze nebude utocit na cloveka, to by sa prejavila uz vo svorke, kde sa citila silnejsia. Ona si len vydobila miesto v psej spolocnosti. Moze byt z nej poslusna fenocka maznoska, ale do jej teritoria by som ineho psa nebrala uz.
judit.esam
23.08.13,05:35
ako milujem zvieratá aj psi nadovšetko, ale dieťa a pes ktorý zabil psa, to do hromady neide, v žiadnom prípade. vo vyspelejších krajinách okamžite by dali uspať. ten pes zabil, už raz zacítil krv. je to smutné ano, ale dieťa a takýto pes, to nie. ono po tomto skúsenosti je veľmi labilný,a nevyspytateľní, je to trauma pre psa, a predtým nikdy nič podobné sa nestalo, ja by som svoje dieťa tomuto riziku nevystavila. a teraz je vodca svorky, ale rodina je tiež tá svorka, a on je vodca - zabijak... je to len otázka času, kedy začne byť pánom svorky, najprv len skáče na ľudí, potom šteká, občas hryzká a oblíza, a hop už niekoho pohrize a furt to bude horšie,,,, treba sledovať drobné znaky...
alaya1
23.08.13,17:54
Judita, ja si myslim, ze bojovala o svoje miesto medzi psami, neviem, ci je v neustalom kontakte s rodinou, kde sa pes nachadza a nechcem to tu rozoberat v tejto teme, opat sa ukazalo, ake nevyhodne je krizenie tychto ras, povah a sposobu ziskavania dominancie. je to vsak na rozhodnuti majitelky, co urobi.