Dana R
22.08.13,17:22
Dobrý večer, poberateľka starobného dôchodku má príjem zo živnosti a príjem z osobnej asistencie. Zo živnosti dosahuje príjem cca 500 eur ročne a z osobnej asistencie príjem cca 4800 eur za rok. V daňovom priznaní obidva príjmy uvádza v § 6. Sociálna poisťovňa ju vyzvala na nesplnenie oznamovacej povinnosti, nakoľko sa na základe údajov z daňového priznania stala povinne nemocensky a dôchodkovo poistenou osobou. Je to v poriadku, musí platiť aj nemocenské a dôchodkové poistenie? Poradí niekto? Dakujem
Mila123
22.08.13,17:27
v ktorom riadku DP mala príjem priznaný? bol rozdelený na tlačive DP?
Katy a R
22.08.13,17:29
obidva príjmy sú síce podľa § 6 .. ale sú to rôzne druhy príjmu - aj rôzne riadky v DP.
A samozrejme bolo treba správne vyplniť aj 12tu stranu DP .
Myslím, že ak by mala správne vyplnené DP - tak by ju nevyzvali. Ak predsa (však pomýliť sa môže hocikto) - treba to ísť vysvetliť a doložiť!
Sarlotka
22.08.13,17:33
pozrite tuto temu, ja som to tiez riesila tento rok, nazory boli rozne tak som pisala tuto najdete odpoved z soc. poist...
http://www.porada.sk/t98021-p22-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html

z nej vyplyva ze by nemala platit povinne odvody, pre istotu som vsak poslala este daneho zivnostnika s kombinaciou prijmov zivnost a osobna asistencia na socialnu poistovnu, aby mu presne urcili sumu a dal si ju potrvdit... pisal mi len ze tam ide (pripominala som mu termin) takze bol tam ale vysledok este neviem...:)
Dana R
22.08.13,18:29
ano bol rozdelený
Gabhus
23.08.13,02:11
A ako je to, keď osobný asistent zarobí ročne cca 800 eur - dúfam že nemusí podávať ani daňové, ani sa nikde registrovať. Ide o študenta
veronikasad
23.08.13,04:59
Príjem osobného asistenta (aj keď ide o študenta), je zdanitelným príjmom. Ak presiahne 1/2 nezd.časti základu dane, je povinný podať DP. Ak je to len 800€ ročne a nemá žiadny iný príjem (napr. z dohody o BPŠ), DP podať nemusí. Ak má aj iný príjem, DP podáva a príjem z OA do neho zahrnie.
Katy a R
23.08.13,06:58
a pozor! Netreba zabudnúť na ZP ! (oznámenie príjmu z OA)
Gabhus
24.08.13,03:09
Ďakujem