andree77
23.08.13,09:12
Dobrý deň. Zaujíma ma, či dávate výplatné lístky zamestnancom na podpis? Musí to byť - nemusí? Ďakujem.
Tweety
23.08.13,07:16
VL nie je na princípe musí, nemusí. Je to zákonná povinosť, Tú si splníš, ak budeš mať podpis od zamestnanca, že bol ním prevzatý.
kn-alka
23.08.13,07:32
MUSÍ !!!!

Zákonník práce
§ 130
Výplata mzdy

(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
VERONIKA6
23.08.13,07:51
Mali sme nedávno kontrolu z IBP a kontrolovali aj či dávame zamestnancom podpisovať prevzatie výplatnej listiny.
Llívia
23.08.13,08:03
Na základe ktorého zákona, § kontrolovali, či bolo podpísané prevzatie? Zamestnávateľ má povinnosť dať zamestnancovi výplatnú pásku, ale nemá povinnosť dať mu podpísať jej prevzatie.
Llívia
23.08.13,08:05
Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi doklad o mzde (výplatnú pásku, výplatný lístok...), ale nie je povinný dať mu podpísť jej prevzatie. Samozrejme, je lepšie nechať si prevzatie podpísať, inak by mohol byť dosť problém pre zamestnávateľa preukázať, že si povinnosť splnil.
kn-alka
23.08.13,08:06
podpisom sa len zamestnávateľ poistí, ako dokáže, že bola listina prevzatá zamestnancom, ak mu to zamestnanec nepodpíše?
.... ale ak má kamerový záznam prevzatia.... môže byť :D :D
Llívia
23.08.13,08:09
Prečítaj si aj poslednú vetu z môjho príspevku - je tam to isté, len v modrom ;-)
Zo zákona táto povinnosť nie je.
kn-alka
23.08.13,08:19
kým som písala ten koment, ešte to tam nebolo :D

Len podotýkam, že SÚHLASÍM s tebou
Llívia
23.08.13,08:29
Ách, tááák! :D :-)
VERONIKA6
23.08.13,08:33
Neviem na základe akého zákona to bolo, bola som práve na dovolenke. Kelgyňa mi tu nechala poznánky, kde bolo "podpisovať aj prevzatie výplatných pások". Mzdy posielame zamestnancom na účet. Nedávali sme im podpisovať, teraz si vytlačím aj prevzatie výplatných pások a dávame na podpis.