Liptovčanka
23.08.13,12:02
chcem sa opýtať.Ked podpíšem u lekára reverz,je to len u lekára v karte,aby bol krytý? Ak by sa mi niečo následne stalo,môže mi lekár nanovo vypísať marodku a bude mi zdrav.poisťovňa hradiť ošetrenie a soc.poisťovňa mi bude vyplácať nanovo marodku ak by som musela marodovať dlhšie?Ci podpisom reverzu strácam aj na prípadné ošetrenie a peniaze z marodky nárok? Dakujem...
buchač
23.08.13,10:32
Pozitívny a negatívny reverz :

Pozitívny reverz je súhlas pacienta v písomnej podobe, ktorý je veľmi vhodné si vyžiadať najmä pri osobitne závažných liečebných a vyšetrovacích úkonoch. Medzi osobitne závažné liečebné a vyšetrovacie úkony môžeme zaradiť najmä také, kde je vysoké riziko poškodenia zdravia alebo smrti pacienta.
Pacient môže okrem svojho súhlasu, napriek náležitému vysvetleniu odmietnuť potrebnú zdravotnú starostlivosť, resp. určitý úkon. V takýchto prípadoch si zdravotnícky pracovník musí vyžiadať vyjadrenie o odmietnutí informovaného súhlasu – negatívny reverz. V prípade, že pacient odmietne negatívny reverz podpísať, je potrebné, aby lekár mal svedka, že pacient odmietol potrebnú zdravotnú starostlivosť a odmieta podpísať negatívny reverz.
Na účely posúdenia zodpovednosti lekára za nevykonaný úkon zdravotnej starostlivosti má teda reverz predovšetkým dôkazný význam. Svedčí o tom, že pacient využil svoju zákonnú možnosť odmietnuť navrhovaný úkon. Vďaka svojej písomnej forme poskytuje lekárovi určitú záruku a slúži ako dôkazný prostriedok pre prípad ujmy na zdraví alebo smrti pacienta, ktorá nastala v dôsledku odmietnutia doporučeného úkonu. „Môžeme teda povedať, že negatívny reverz plní určitú zaisťovaciu funkciu.“

„Negatívny reverz by mal obsahovať:
- ktorý lekár, kedy, ktorého pacienta poučil, prípadne na ktorom pracovisku,
- akého náležitého vysvetlenia sa pacientovi dostalo o prípadných následkoch nevykonania potrebných úkonov – teda lekárom odporúčaného zdravotného úkonu alebo inej liečby či starostlivosti,
- stanovisko pacienta o tom, že vzal toto náležité poučenia na vedomie, porozumel mu, nemá na lekára žiadne otázky, a napriek tomuto výslovnému poučeniu konkrétny, v negatívnom reverze výslovne uvedený zákrok odmieta. Malo by tam teda byť výslovne uvedené, že pacient odmieta napríklad hospitalizáciu, diagnostický úkon (napríklad kolonoskopiu), liečebný úkon (napríklad operáciu) alebo transfúziu krvi,
- dátum a podpis pacienta a podpis lekára, ktorý pacienta poučil, poprípade tiež podpis člena zdravotníckeho personálu, ktorý bol pri poučení prítomný.“


Nie celkom sranda taký reverz ...
Poisťovne neriešim , nakoľko neviem čo a ako ...
alaya1
23.08.13,10:34
ak na tu istu diagnozu, na ktoru si sa odmietla liecit , zjavne uz nie.
avalik
23.08.13,11:02
Zákon o zdravotnej starostlivosti

§ 11
Práva a povinnosti osôb pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti
(1) Každý má právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
(5) Poskytovateľ nesmie osobu postihovať alebo znevýhodňovať preto, že osoba uplatňuje svoje práva podľa tohto zákona.
(8) Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má každý právo za podmienok ustanovených týmto zákonom na
d) odmietnutie poskytnutia zdravotnej starostlivosti okrem prípadov, v ktorých podľa tohto zákona možno poskytnúť zdravotnú starostlivosť bez informovaného súhlasu (§ 6 ods. 9),

Za akých podmienok je vyplácané nemocenské je uvedené v zákone o sociálnom poistení - tam sa neuvádza moznost nevyplatenia nemocenskeho z dovodu uplatnenia práva na odmietnutie poskytnutia zdr. starostlivosti.

Predpokladam, ze ta lekar dostatocne poucil o moznych zdravotnych rizikach v pripade prerusenia liecby.


Dalsia vec je uhrada zdravotnej starostlivosti

Zakon o zdravotnom poisteni

§ 22
(2) Poistenec je povinný
a) uhradiť príslušnej zdravotnej poisťovni zdravotnú starostlivosť, ak sa mu poskytla preukázateľne v dôsledku porušenia liečebného režimu14) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274930) alebo užitia návykovej látky,

odkaz 14) § 2 ods. 11 zákona č. 576/2004 Z. z. (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-576#f6267356) o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(11) Liečebný režim je životospráva osoby na podporu liečby, ktorú určuje ošetrujúci lekár.
Liptovčanka
26.08.13,06:13
Ten lekár mi nič nepovedal,len to,že on musí byť krytý.Ze mal prípad,ked sa mu manžel jeho pacientky sťažoval,preco ju nechal na jej ziadosť doma a mal problémy... Len o sebe samom rozprával. Ja som sa ho pýtala,aké by to mohlo mať následky pre mňa,ale nevedel mi nič konkrétne povedať,o ničom ma nepoučil.Stále opakoval len to,že on musí byť krytý.
avalik
26.08.13,06:17
a o aky reverz u teba islo, reverz z nemocnice do domaceho liecenia alebo ukoncenie PN na tvoju ziadost?