slniecko030
23.08.13,13:58
Dobrý deň. Potrebovala by som informáciu ohľadom objednávok a faktúr. Manžel je fyzická osoba, pracuje pre firmu v Čechách. Od danej firmy dostal objednávku emailovou formou, faktúru im poslal poštou- tú však neprebrali, že im stačí faktúru poslať emailom. Ide o to, že keď sme firmu žiadali, aby nám poslali objednávku aj poštou s podpisom aj pečiatkou, a taktiež jedno vyhotovenie faktúry s ich podpisom a pečiatkou, ako doklad o prevzatí faktúry, a vlastne aby sme to mali pekne do účtovníctva (vedieme jednoduché), vyrukoval so zákonom platným v ČR 235/2004 Sb., že vlastne on nie je povinný to dávať s podpisom a pečiatkou, že je to relevantný papier do účtovníctva. Moja otázka teda znie: Je v zmysle našej legislatívy na takýchto účtovných dokladoch (faktúra, objednávka) potrebný podpis a pečiatka zodpovedných osôb? Je tá česká firma povinná nám vydať tieto účtovné doklady s podpismi a pečiatkami? Ďakujem za odpovede :-)
avalik
23.08.13,14:04
nie je povinnost pouzivat peciatku a podpis na objednavke, taktiez nie je povinnost mat spatne potvrdene prevzatie FA s podpisom a peciatkou
marjankaj
23.08.13,14:09
A to ide o fiktívne faktúry? Keďže si iba mailujete? A dodávka žiadna?
slniecko030
23.08.13,14:13
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte... Takže stačí ak si to vytlačíme, ich objednávku, našu faktúru, a založíme medzi ostatné účtovné doklady k DPH? Manžel je štvrťročným platcom DPH. Čiže aj keby nám prišla daňová kontrola, zobrala si na kontrolu všetky papiere, a boli by tam také objednávky a faktúry, bolo by to v poriadku? Nedostali by sme nejakú pokutu?
avalik
23.08.13,14:17
Ďakujem za odpoveď. Ale ešte... Takže stačí ak si to vytlačíme, ich objednávku, našu faktúru, a založíme medzi ostatné účtovné doklady k DPH? Manžel je štvrťročným platcom DPH. Čiže aj keby nám prišla daňová kontrola, zobrala si na kontrolu všetky papiere, a boli by tam také objednávky a faktúry, bolo by to v poriadku? Nedostali by sme nejakú pokutu?

no ved pozri si zakon o DPH § 71 a 74 ... http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222
Tweety
23.08.13,14:25
a Zákon o účtovníctve
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html
slniecko030
23.08.13,14:59
Neide o žiadne fiktívne faktúry.
marjankaj
25.08.13,22:18
Neide o žiadne fiktívne faktúry.
No ak ide o tovar, tak by som faktúru priložil k dodávke tovaru.
Neviem, nad čím špekuluješ. Vy si medzi sebou môžete dohodnúť podmienky aj mimo zákon. Teda či tam má byť pečiatka aj podpis. Zákon to nestanovuje, ale môžete takú dohodu uzatvoriť a potom je to pre vás zákon.
Ty vystavuješ faktúru a zrejme chceš, aby ti ju aj uhradili. Neviem prečo teda nevyjdeš zákazníkovi v ústrety. Veď od teba nechcú nič protizákonné. Ty sa riaď našimi zákonmi.