Tommy Smith
24.08.13,17:24
Zdravím, vospolok - ako som uviedol v nadpise - som v nezávideniahodnej situácii. Presne pred rokom sa môj brat dostal do finančných problémov a ja ako dobrá duša, som bol dotlačený k úveru, ktorý celý išiel do jeho rúk, takisto aj moje súkromné našetrené peniažky. Doposiaľ som sa nedočkal ani jediného eura od neho, zrušil so mnou kontakty - pracuje v zahraničí, teda viem, že nezarába málo, všetky peniaze posiela svojej "manželke" (to je zas na inú debatu).
Teda otázka - je nejak možné právnou cestou tieto peniaze od neho vymôcť? Mne došla trpezlivosť a som odhodlaný ísť si za tým, aby sa ku mne nejak dostali späť. "Slušnou" a mierovou cestou to už nejde.

Ďakujem za každú radu, prajem pekný zvyšok dňa.
sito
24.08.13,15:36
Ako môžeš o takom človeku hovoriť ako o bratovi?

Ale, ak si bol dotlačený, donútený a sú dôkazy, preukázatelné, aj na súde. Zmluva by mala byť neplatná.

To môžeš vyhrať, dá ti súd za pravdu. Ale, či peniaze uvidíš, svoje ... vo hviezdach je.
KEJKA
24.08.13,15:42
prečo duplikuješ otázku?
peniaze z úveru šli priamo na jeho účet alebo na tvoj?
Aký máš dôkaz, že si mu peniaze dal?
Ako svojprávna osoba si nemal byť "dotlačený" k ničomu, v konečnom dôsledku ty si podpísal úver dobrovoľne.
Ak máš dôkazy, že ti dlhuje, najskôr ho píseomne vyzvi na vrátenie dlhu a potom to daj na súd. Ale je to na dlhé lakte s ako už bolo napísané, ano vyhraný súdny spor nie je zárukou, že svoje peniaze uvidíš.
Tommy Smith
24.08.13,16:17
Ďakujem za reakcie.
ad dupla: ospravedlňujem sa, založil som najprv debatu, potom som si uvedomil, že to mala byť otázka. Alebo neviem, nie som tu "inventár", snáď sa nehneváte. Jednu z nich som už nahlásil vedeniu, nech to zmažú.
ad "nútenie": Nuž ... vrámci rodiny to môžeme nazvať aj psychickým vydieraním, ale to je zas o inom. Pôvod úveru nejak nechcem riešiť, snažte sa ma chápať.
ad dôkazy: Čisto teoreticky, ak by to šlo do krajností - je výpis z účtov dostatočným dôkazom? Človeku bez príjmu s dieťaťom na krku len tak, z ničoho nič, 7000 eur na účet nepríde ... Tzv. dlhé lakte beriem do úvahy, rok som už čakal, trpezlivosť ma prešla. Ďalší rok by sa tak či tak nič nestalo ...
Takže vravíte, že by som !teoreticky! mal ťahať za dlhší koniec?
Katy a R
24.08.13,16:29
Tak zase - až také beznádejné to nie je! ;) Urob ako píše Kejka (prípadne navrhni splátkový kalendár pre začiatok) . že si ich poslal - vieš dokázať ... no a vzťahy - to ... :mee::mee:
Tommy Smith
24.08.13,16:37
Ani nie tak poslal ... ono to bolo tak, krátky scenár - výber z môjho bankomatu - peniaze do ruky - vklad v jeho banke - čiže pár minút po sebe, táto situácia činila 1200 (ušetrených), dva dni pred tým to bol ten istý scenár, akurát výber nebol z bankomatu, ale priamo v banke - také bohaté bankomaty na Slovensku nemáme ... :)
Ako sa vraví, za dobrotu na žobrotu, alebo za pomoc dostať h... :(
*vzťahy už určite neriešim, na to už nemám nervy :)
misoft
24.08.13,16:39
K dôkazom: pokiaľ po schválení úveru si dostal peniaze na účet, tie si potom previedol na jeho účet - je to dostatočný dôkaz, že si tie peniaze poskytol - predsa pohyb na účte je jasný - dostal si, preposlal si na jeho zo svojho = ON ich dostal.
Takže - najskôr ho písomne vyzvi, aby požičané peňažné prostriedky vrátil do tebou určenej doby (lehota splatnosti), zároveň ho upozorni, že po tej lehote splatnosti si budeš účtovať úroky z omeškania (vypočítaj z úrokovej miery NBS + 5 percentuálnych bodov http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/udajove-kategorie-sdds/urokove-sadzby/urokove-sadzby-nbs/zakladna-urokova-sadzba-nbs-limitna-urokova-sadzba-pre-dvojtyzdnove-repo -ber základnú), pokiaľ nebude reagovať - jedine súd - platobný rozkaz, ak sa nepohne - zostáva exekúcia (a to už pôjdu po jeho účte, prípadne majetku). Brat-nebrat - prachy vráť.
sito
24.08.13,16:47
To sa stáva, aj mazákom ... Tiež začínali, tu. A aj Znojmo, začalo ...

http://www.youtube.com/watch?v=Qeqqf-AGPpo

Pôrod, či pôvod tu nechceš riešiť, my, áno? Nie! Tvoj problém. Ale čo súd, ten bude chcieť vedieť podstatu. Ako by mohol spravodlivo rozhodnúť, a aj na Slovensku ...

:eek: 7 000 € ???

Či prišlo zo Znojma, Znojmo, dvojmo ...
Katy a R
24.08.13,16:51
.. ono to bolo tak, krátky scenár - výber z môjho bankomatu - peniaze do ruky - vklad v jeho banke - čiže pár minút po sebe, táto situácia činila 1200 (ušetrených), dva dni pred tým to bol ten istý scenár, akurát výber nebol z bankomatu, ale priamo v banke
nuž k tomuto scenáru fakt nemám slov! :eek::eek::eek: akokeby nebol jednoduchší a lacnejší prevod ! mimotemy - ale mi nedalo!
držím palce!
Tommy Smith
24.08.13,17:30
Žiadne mimo témy. Len to má trošku iné pozadie - všetky účty mal v tej dobe blokované exekútorom, musel vkladať priamo banke - mea culpa vo vyjadrovaní sa, ale i tak, bol to kvázi jeho účet ...
Tých cca. 7000 je reálne číslo, bolo nás tam viac, aj rodičia ...
avalik
24.08.13,17:37
vklad na ucet si robil ty alebo brat? vklad bol na bratov ucet alebo na cudzi?
sito
24.08.13,18:01
Žiadne mimo témy. Len to má trošku iné pozadie - všetky účty mal v tej dobe blokované exekútorom, musel vkladať priamo banke - mea culpa vo vyjadrovaní sa, ale i tak, bol to kvázi jeho účet ...
Tých cca. 7000 je reálne číslo, bolo nás tam viac, aj rodičia ...

Za, či nie, za, bite ho!

Nie!

Rodičia by to nedovolili. Kedy to bude jojka vysieľať?

šetky účty mal v tej dobe blokované exekútorom, musel vkladať priamo banke


On? Či ty? Kto musel? A prečo?

Ty musíš, predseda vie, mal by vedieť čo sa môže, čo sa musí.

A teraz si predstav, že bude dedičské konanie?

A ver, že bude ...
buchač
24.08.13,18:06
ad "nútenie": Nuž ... vrámci rodiny to môžeme nazvať aj psychickým vydieraním, ale to je zas o inom......


.... bolo nás tam viac, aj rodičia ...
Tak toto mi vysvetli ........

Ale ja asi radšej neriešim ...
Ja môžem povedať o svojom bratovi , že nie je sexuálna pracovníčka ....
sito
24.08.13,18:08
UVA????
Mária27
24.08.13,20:38
Zmluva o pôžičke je reálnou zmluvou, vznikla odovzdaním peňazí, aj z ruky do ruky. Taká zmluva nemusí byť uzavretá písomne.
Radia ti všetci dobre, vymáhaj si pniaze ako normálny dlh.
sito
25.08.13,03:38
Zmluva o pôžičke je reálnou zmluvou,

Je, Mária, je, je to realita. Veď ktorý dobrý človek nepožičia, nepožičal, keď má z čoho ... a komu, ak nie bratovi ... Ale, ak je to brat, ktorý je naučený len brať.

vznikla odovzdaním peňazí, aj z ruky do ruky.

Ruka, ruku myje a sú čiste. Či čiste sú aj peniaze ...

Taká zmluva nemusí byť uzavretá písomne.

Zvyčajne býva. Ak nie, ako ani keby nebola ...

Radia ti všetci dobre, vymáhaj si pniaze ako normálny dlh.

Podľa mňa je to nenormálne, keď aj rodičia boli pri tom. že jeden syn musel a druhý nemusí ...

Dajme zbierku, jeden cent, každý a bude 70 000 centov. A možno aj viac, ak je viac dobrých ľudí, ochotných pomôcť ... 700 000 ...
sito
25.08.13,03:43
Žiadne mimo témy. Len to má trošku iné pozadie - všetky účty mal v tej dobe blokované exekútorom, musel vkladať priamo banke - mea culpa vo vyjadrovaní sa, ale i tak, bol to kvázi jeho účet ...
Tých cca. 7000 je reálne číslo, bolo nás tam viac, aj rodičia ...

Za, či nie, za, bite ho!

Nie!

Rodičia by to nedovolili. Kedy to bude jojka vysieľať?

šetky účty mal v tej dobe blokované exekútorom, musel vkladať priamo banke


On? Či ty? Kto musel? A prečo?

Ty musíš, predseda vie, mal by vedieť čo sa môže, čo sa musí.

A teraz si predstav, že bude dedičské konanie?

A ver, že bude ...

taiko a nie si ty tajný ko... ko ... rešpodent? Holandský??? :);)