zamotany
25.08.13,14:08
ahojte )) odchádzam do Francúzska. Práve som skončil školu takže ma čaká evidovanie na úrade práce a rád by som sa poradil čo je najrozumnejším riešením pri odchode do zahraničia ... ( poplatky, pokuty, a podobným veciam by som sa rád vyhol ... dufam teda ze to ide ) vopred dakujem :)
veronikasad
25.08.13,12:13
Vo Francúzsku budeš pracovať na pracovnú zmluvu ? Ak ano, skôr ako UP treba riešiť zdravotné poistenie.

Kedy cestuješ do Francúzska ?
zamotany
25.08.13,12:21
ahoj ... do Francúzska cestujem niekedy prvý septembrový týždeň ... a áno budem mať zmluvu ale až od 20. septembra ... dovtedy by som chcel cestovať ... počul som že je to tak, že nemusím mať evidenciu na UP ale budem platiť mesačne ZP ... rád by som sa tu poradil práve aké mám možnosti ... najlepšie teda bez poplatkov ak to vôbec ide ))
Katy a R
25.08.13,12:30
Na úrade práce nemusíš vbec nič ! ani sa tam nemusíš unúvať! (to je len možnosť!)
Ale ak veľmi chceš, môžeš ísť - v tom prípade bude za teba platiť poistné štát (ZP). Potom ťa vyradia.
Treba riešiť to zdravotné poistenie - bude sa treba odhlásiť u nás (dôvd -PP v zaraničí) a ak by si na UPSVaR nešiel - tak si potom doplatíš alikvotnu časť poistného v ZP. (za celý mesiac je to 55,02)
veronikasad
25.08.13,12:32
Do 31.8. si poistencom štátu, ak sa od 1.9. nezaeviduješ na UP, musíš sa v prísl. zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel - mesačná platba 55,02€. Keď budeš mať vo Fr. pracovnú zmluvu, treba sa z poistenia na Slovensku odhlásiť a vrátiť slovenské zdr.preukazy poistenca. Pover niekoho doma, kto za teba urobí odhlášku samoplatitela a odovzdá kopiu pracovnej zmluvy (niektoré ZP požadujú neoverený preklad) a vráti preukaz poistenca.
ivka70
25.08.13,13:51
Veronika, do 31.8. by bol poiztenocm statu len v pripade, ze koncil strednu skolu maturitou, co z jeho prispevku nie je celkom jasne.
Ak koncil VS, moze byt termin, kedy mu konci poistenie, uplne iny.