yrtat
25.08.13,20:21
Dobrý večer, chcel by som Vás poprosiť o radu. Našiel som si prácu, ktorá mi časovo lepšie vyhovuje a je blízko môjho bydliska. Nástup je od 1.10. Navrhol som svojmu terajšiemu zamestnávateľovi, že pracovný pomer ukončím dohodou k 30.09. no však trvá na výpovedi a na výpovednej lehote. Na novej práci mi veľmi záleží a preto zvažujem, že 1.10. nastúpim k novému zamestnávateľovi hoci nebudem mať ukončenie z predchádzajúceho zamestnania. Moja otázočka znie:
1. môžem vykonávať dva pracovné pomery súbežne?
2. vychádza mi to, že tým, že nenastúpim od 1.10. do starého zamestnania - vznikne mi absencia / teda zamestnávateľ mi dá okamžité skončenie / , hoci viem, že najprv mi je povinný poslať výzvu aby som zdokladoval absenciu a až potom mi môže poslať okamžité skončenie.
Tu sa chcem opýtať, čo hrozí mne, aké sankcie alebo pokuty, že nenastúpim do starého zamestnania / ohľadne odvodov, čo môžem žiadať zamestnávateľ , sociálka/?

ďakujem veľmi pekne za odpovede
veronikasad
25.08.13,18:25
Doruč zamestnávatelovi (najlepšie osobne) výpoveď do konca augusta a nemusíš riešiť žiadny problém. Pracovný pomer ukončíš uplynutím výpovednej doby (30.9.2013)
yrtat
25.08.13,18:42
a nie je výpovedná doba dvojmesačná ?
avalik
25.08.13,19:07
a nie je výpovedná doba dvojmesačná ?

§ 62
(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.
yrtat
25.08.13,19:10
Pracujem tu 3 roky, takže na mňa sa vzťahuje už dvojmesačný výpovedná doba, tak teraz neviem ako mám ďalej postupovať.
avalik
25.08.13,19:15
Pracujem tu 3 roky, takže na mňa sa vzťahuje už dvojmesačný výpovedná doba, tak teraz neviem ako mám ďalej postupovať.

pomernu cast dovolenky k 30.9. mas uz vycerpanu?
yrtat
25.08.13,19:28
áno mám
Llívia
26.08.13,06:40
Ak máš dohodnuté v pracovnej zmluve, môžeš využiť aj toto:

Zákonník práce
§ 62 Výpovedná doba
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
avalik
26.08.13,06:46
este pozor na tento §

§ 186
(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.
Llívia
26.08.13,07:15
Ešte máme aj

Zákonník práce
§ 109 Krátenie dovolenky
(3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

§ 117
Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

Krátiť možno aj dovolenku, ktorá už bola vyčerpaná - http://www.porada.sk/t36428-kratenie-dovolenky-absencia.html.
yrtat
26.08.13,09:36
len ja oficiálne výpoveď nedám, aby sa na mňa nesťahovala výpovedná doba, takže zamestnávateľ nemá nárok žiadať jeden plat, keďže mne výpovedná doba neplynula, lebo výpoveď som nedal. Len ak by si mohol žiadať škodu, ale keďže moje zamestnanie je koučing, takže škoda zamestnávateľovi nevznikne, nejde o výrobu.