asterix174
25.08.13,20:28
Zdravím, chcem sa spýtať na jednu vec ohľadom dedenia, môj otec má dediť garáž,ale nechce ju, plánuje sa dedičstva vzdať. Má však obavu aby som potom nebol predvolaný na DK ja ako jeho potomok. Ako sa má vzdať dedičstva tak aby dedičské právo neprechádzalo na jeho deti? Treba to notárovi povedať ale je to automatické že dedičské právo neprechádza na deti?. Dakujem.
Mária27
25.08.13,19:29
Prechádza to automaticky na deti, ako by tu nebol. Pedvolali by teba.
Otec ako dedič by to však mohol dedičskou dohodou prenechať niekomu inému, kto to bude chcieť.
marjankaj
25.08.13,22:32
No nakoniec aj ty môžeš to dedičstvo odmietnuť. V čom je problém?
Alebo tú garáž môžeš predať. Iní sa ženú za každým eurom a vy to odmietate?
meha
26.08.13,05:04
Po odmietnutí dedičstva tvojím otcom dedia deti,ak to odmietnu oni,sú dedičmi ich deti,pokiaľ majú.Ak je náhodou problém v tom,že človek po ktorom predmetnú garáž má zdediť otec,mal dlhy,zvážiť pasíva/dlhy/ a aktíva/majetok.Dlhy sa dedia tiež,ale len do výšky nadobudnutého majetku.Pozor ,je rozdie medzi odmietnutím a zrieknutím.
Odmietnutie dedičstva
Na dediča, ktorý dedičstvo odmietol, sa hľadí, ako keby vôbec nededil a na jeho miesto nastupujú ďalší dediči. Odmietnuť dedičstvo sa musí ústnym vyhlásením u notára,ktorý prejednáva dedičstvo alebo mu takéto vyhlásenie treba poslať písomne. Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť, len na základe splnomocnenia, ktoré ho k tomu výslovne oprávňuje. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, kedy ho notár vyrozumel o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia.
Zrieknutie sa dedičstva
Ak sa, naopak, niekto zriekne dedičstva, zostáva dedičom aj naďalej. Zrieknutie sa dedičstva je súčasťou dedičskej dohody. Dedič takto svoj podiel, ktorý mu prislúcha z dedičstva, prenechá niektorému z ostatných dedičov. Svoj podiel môže prenechať za dohodnutú odplatu alebo aj bezodplatne.
asterix174
26.08.13,12:54
ok to som potreboval, takže sa treba dedičstva zrieknuť a nie ho odmietnuť
asterix174
26.08.13,12:55
vzťahy v rodine môžu byť všelijaké takže to netreba rozoberať prečo niekto niečo nechce.
marjankaj
26.08.13,23:07
Ak je jediným dedičom, tak v prospech koho sa ho má zrieknuť? S kým sa dohodne?