DobroMirka Grman
26.08.13,13:48
Momentalne som na rodicovskej dovolenke na ktoru som nastupila po ukonceni materskej dovolenky dna 2.9.2012. Teraz som ale znova tehotna a predpokladany termin porodu mam vypocitany na 20.10.2013. Od mojho osetrujuceho gynekologa som dostala doklad na nastupenie materskej dovolenky, bohuzial mi nikto - ani moj zamestnavatel nevie poskytnut informacie, ci na matersku dovolenku nastupit musim.

Problem v mojom pripade je totiz v tom, ze vyska mojej materskej davky bude nizsia ako je rodicovsky prispevok - takze k materskej davke budem dostavat cast rodicovskej davky aby sa vyrovnala suma. Preto by ma zaujimalo, ci nemozem rovno ostat na rodicovskej dovolenke a pokracovat tak v poberani iba tohto prispevku, kedze ak som spravne vyrozumela z informacii na internete aj ked budem mat dve deti do troch rokov veku, vznika mi narok iba na jednu davku. Ide mi o to, ze by som sa rada vyhla zbytocnym "papierovackam", pretoze na to popri starsom synovi nemam cas a moje tehotenstvo teraz uz tazsie znasam.

Dakujem vopred velmi pekne za odpoved
Katy a R
26.08.13,11:57
ale veď to nie je až taký problém - len nejaký ten "papiere" navyše.
Na materské máš nárok 6-8 týždňov pred PTP (vypláca SP je do dávka nem poistenia)
Na RP je nárok len odo dňa narodenia dieťatka - vypláca UPSVaR - je to štátna dávka.
Takže si len uplatni to materské - a potom neskôr požadaj na UPSVaR o doplatok do výšky RP (bude treba asi doložiť rozhodnutie o výške materského zo SP)
DobroMirka Grman
26.08.13,12:02
no, ako to prebieha to viem, len ma zaujima ci sa nemozem vyhnut tolkemu papierovaniu - kedze mam male dieta a tazsie tehotenstvo..
Katy a R
26.08.13,12:12
koľkému papierovanie - teraz by si do SP dala len tú žiadosť o materské - ak ju nedáš, tak do pôrodu dávka nebude - a robiť asi nemôžeš -či? A keď už - aj pošta existuje (ak máš ´daleko?). No a RP by si musela žiadať tak, či tak, tiež bude treba doložiť - len teda jedna príloha navyše bude treba - rozhodnutie, ktoré ti SP pošle domov! A aj tak budeš musieť ísť na SP po narodení dieťatka (doklady) - a aj na UPSVaR.
Chobot
26.08.13,12:16
§168 ods. 4 Zákonníka práce:

(4) Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

Podľa toho sa mi zdá, že ti musí byť poskytnutá materská dovolenka v trvaní najmenej 14 týždňov. Niečo podobné ako dovolenka - tej sa tiež nemôžeš zrieknuť z vlastnej vôle. Raz ti to podľa ZP patrí, tak to máš dostať.

Navyše počas MD sa ti ráta čas ako odpracovaný, takže aj nárok na riadnu dovolenku ti vzniká. Prečo sa chceš toho všetkého vzdať?
DobroMirka Grman
26.08.13,12:19
ale ved ja momentalne uz rodicovsky prispevok poberam - maly ma len jeden a pol roka - takze ci budem poberat matersku vo vyske rodicovskej, alebo rodicovsku je uplne jedno.. Takto musim zajst do SP (v mojom pripade do ba), zaziadat o materske a o papier kde budem mat potvrdene dokedy na materskej budem a to nasledne budem musiet zaniest na upsvar (do senca)..
DobroMirka Grman
26.08.13,13:00
chcem sa toho vzdat iba kvoli tomu, ze nemam cas na vybavovanie papierov a v mojom pripade viem, ze urcite po ukonceni rodicovskej dovolenky k mojmu zamestnavatelovi uz nenastupim (takze ani riadnu dovolenku cerpat nebudem).. Ak si zaziadam o materske vyjde mi vo vyske 160euro a budem si musiet zaziadat o doplatok z rodicovskeho prispevku, ktory mi teraz uz normalne chodi.. Ide mi iba o to, ze nemam cas na vybavovanie a po porode moze ist vybavit tieto veci aj otec dietata (teraz ale kvoli praci na to nema cas) dakujem ale za odpoved..
Katy a R
26.08.13,13:25
Mirka - aj by si nemusela ... ale na UPSVaR musíš aj tak ísť(tomu sa nevyhneš) - treba nahlásiť - a oveľa zložitejšie (podľa mňa) bude toto tvoje riešenie obhájiť. No možno sa mýlim. (ak sa ti chce,pohľadaj si tému o tomto - už s to tu riešilo, lenže to bol iný prípad, pre tú mamičku - na rozdiel od teba, to bolo výhodnejšie. No a dlho to musela riešiť..
s tou materskou môžeš len získať nejaké to euro navyše (nejaký súbeh) .. Veď tú žiadosť už máš - tak pošli poštou (stojí to 1,20 €).
A ako aj chobot píše - K nároku na dovolenku - však zase nejaké to euro získaťš, keď ti ju po skončení PP zamestnávateľ preplatí (musí)
DobroMirka Grman
26.08.13,15:10
s tou dovolenkou suhlasim, aj ked v mojom pripade to nebude take jednoduche :) (cele moje zamestnanie je take zamotane) to, ze treba dalsie dieta nahlasit na upsvar mi je jasne, ale co si pamatam pri prvom synovi - boli to zbytocne papierovacky a posielali ma od okienka k okienku (dokonca na jednej pobocke mi dali jeden papier a iba na druhej mi vedeli vydat ten, kde bolo zdokladovane dokedy moja materska bude trvat - vraj to postou neposielaju a potrebovala som to k tomu, aby mi vedeli vypocitat na urade prace dokedy mi budu davat iba cast rodicovskeho) proste mi to cele pride zbytocne a nemam na to cas.. ked to ale nejde nic ine mi neostava a musim to obehat.. dakujem vam za odpovede obom..
avalik
26.08.13,19:20
§ 3
Nárok na rodičovský príspevok

(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak

a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo



§ 4
Suma rodičovského príspevku

(1) Rodičovský príspevok je 199,60 eura mesačne.

(4) Ak sa oprávnenej osobe vypláca za celý kalendárny mesiac materské16) alebo obdobná dávka ako materské v členskom štáte v sume nižšej, ako je suma rodičovského príspevku podľa odsekov 1 a 2 alebo odseku 3, rodičovský príspevok je počas obdobia vyplácania materského16) alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte v sume určenej ako rozdiel medzi sumou rodičovského príspevku podľa odsekov 1 a 2 alebo odseku 3 a sumou materského16) alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte.