mondes
26.08.13,17:28
Ahojte, prosím Vás, môj brat je zamestnaný v jednej firme, ale už 3 mesiace nemajú preňho prácu, vraj budú mať až od októbra, tak mu dnes volali, aby požiadal o neplatené voľno do konca septembra. Prosím Vás, je na to nejaký § na základe ktorého môže o to nepl. voľno požiadať? A po druhé, je na to nejaké špeciálne tlačivko, alebo len napíšem normálnu žiadosť? Srdečná vďaka.
Tweety
26.08.13,15:30
Prečo by si mal žiadať NV? Je to prekážka na strane zamestnávateľa, ten ju musí riešiiť podľa ZP. Pozri §142 ZP.

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

(5) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z vážnych prevádzkových dôvodov, môže zamestnávateľ postupovať podľa § 87a; ustanovenie § 90 ods. 9 sa v tomto prípade nemusí uplatniť.
mondes
26.08.13,15:37
Hmm, veď to som vravel bratovi aj ja,ale má dobré vzťahy na pracovisku tak im chce vyhovieť, aj tak by teraz nemohol ísť do práce, lebo sa bude ženiť, tak má iné povinnosti. Čiže aj by mu to vyhovovalo. Len rozmýšľam, že keď 3 mes. zaňho platili, tak by už ten mesiac nemohli? Ktovie, či majú vôbec preŇho nejakú prácu, tak preto to chcú takto riešiť. A mojou "sesterskou" povinnosťou je mu napísať žiadosť tak, aby s ním nevybabrali, čiže dám tam dátum do 30.9.2013. A prosím ťa tweety, je na to aj nejaký § na ktorý sa môžem odvolať, či len sformulujem jednoduchú žiadosť? A musím tam uvádzať aj dôvod? Lebo neviem, aký dôvod by som tam uviedla, teda samozrejme okrem svadby ale to asi nie je dobrý dôvod na NP. Ďakujem pekne.
Tweety
26.08.13,15:39
Stačí len žiadam o NV od do.
mondes
26.08.13,15:42
Super, vďaka.
veronikasad
26.08.13,15:47
Nezabudni, že počas nepl.voľna má prerušené poistenie v soc.poisťovni a v zdr.poisťovni sa musí prihlásiť ako samoplatitel.