FAA
01.10.04,23:33
Môžem Vás poprosiť o info.?
Má niekto z Vás skúsenosti s par.136 Obch. zák.,pri s.r.o., zákaz konkurencie?
Konkrétne: konateľ je živnostník FO a dodáva služby s.r.o.
konateľ FO má aj iné aktivity ako k s.r.o. k iným firmám v činnosti, ktorá súvisí s činnosťou s.r.o.

v par.136, ods.1(1) Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné, konateľ nesmie:
a) vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody spoločnosti,
c) zúčastňovať sa na podnikaní inej spoločnosti ako spoločník s neobmedzeným ručením a
d) vykonávať činnosť ako štatutárny orgán alebo člen štatutárneho alebo iného orgánu inej právnickej osoby s podobným predmetom podnikania, ibaže ide o právnickú osobu, na ktorej podnikaní sa zúčastňuje spoločnosť, v ktorej vykonáva pôsobnosť konateľa.

mám formulácii "Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné" rozumieť tak, spol. zml. môže povoliť konkurenciu?
Dnes by som chcel ísť na živ.odd. s dokladmi, takže mi to súri.
Ďakujem za odpovede.
elPi
06.10.04,19:55
Ja som sa niekde stretol s takým výkladom, že zákaz konkurencie zamontovaný do ObchZ pri niektorej z nedávnych noviel, stanovil dosť prísne tieto zákazy a formulácia, že "pokiaľ zo spoločenskej zmluvy alebo stanov nevyplýva niečo iné", znamená, že tieto dokumenty môžu zákonom dané zákazy len sprísniť, ale nemôžu povoliť, zľaviť z toho, čo je už priamo zákonom zakázané. Celé to malo slúžiť na zvýšenú ochranu tretích osôb vo vzťahu k sro a obmedziť možnosti reťazenia cez spriaznené osoby a pod. a tak obmedziť možnosť podvodov.
;)
FAA
07.10.04,04:57
Vďaka elPi, už môžem pokojne spávať. Možno by stálo za úvahu vytvoriť prekladový slovník z právnického jazyka, určite by mal taký rozsah ako japonsko / slovenský. faa :)
gray
31.03.06,12:26
Dobrý deň,
Aj ja mam podobný problém. Už som si preštudoval kopu článkov na Porade, ale stále ešte nemám v tom jasnosť, a hlavne mam obavy že pri nejakej kontrole sa môžem dostať do problémov...

Mam živnosť, idem si založiť sro kde budem jediným spoločníkom a konateľom.
Keď budem aj vlastníkom tej sro, tak funkciu konateľa budem vykonávať bez odmeny – to je pochopiteľne, dúfam aj pre kontrolórov.

Otazka 1: Sro bude podnikať v oblasti IT a reklamy, a niektoré predmety podnikania ma sro rovnake s FO, napr. „poradenstvo v oblasti výpočtovej techniky“, „systémová údržba software“... Je to problém s pohľadu zákazu konkurencie pre konateľa?

Prace vo firme budú mať nárazový charakter - podľa objednávok, a preto sro nebude mať zamestnancov, minimálne na začiatku – všetky prace budú dodávané na základe dodávateľských zmlúv.

Otazka 2: Možem byt aj ja jedným s tých dodávateľov – ako FO-živnostnik? Chcem vykazovať tecnhicke prace - Systémová údržba software, poradenstvo, návrh aplikácii ?
Môžem ako konateľ sro uzatvárať obchody so sebou - živnostníkom?

Otazka 3: Môžem ako FO-živnostnik vykonávať podobne prace aj pre iných zákazníkov, nie len pre sro? Môže to byť problém s pohľadu zákazu konkurencie?

Otazka 4: Týka sa zákaz konkurencie aj členov rodiny konateľa (manžel, manželka, brat ...) ?

Otazka 5: čo v praxi znamená par.136, ods.1(1) a): "vo vlastnom mene alebo na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti,"

Prosím, môže niekto poradiť ako sa to dá vyriešiť? Nechcem porušovať zákony...

Ďakujem.
gray
03.04.06,08:33
Ahojte, vie niekto poradiť ? DP už máme za sebou ...