mucina
16.03.06,10:50
ahoj poraďáci, mám takú otázku a dosť mi to vŕta v hlave.
Ja som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
mám v tom teraz chaos, neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama. mám v tom chaos. díky za každú odpoveď.
mucina
16.03.06,10:37
asi je to zvláštna otázka, keď sa na ňu nikto nechytá.
Barbara
16.03.06,10:42
ahoj poraďáci, mám takú otázku a dosť mi to vŕta v hlave.
Ja som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
mám v tom teraz chaos, neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama. mám v tom chaos. díky za každú odpoveď.


príjmy z dohôd od 1.1.2005 do 31.8.2005 sa nerátajú do RZ poistného, len príjmy od 1.9.2005 do 31.12.2005 .
viac sa dozvieš keď sem klikneš- na link od p. Mihála:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=22243&highlight=ro%E8n%E9+z%FA%E8tovanie+poistn%E9ho:D
jana32
16.03.06,11:58
Mila Mucinka, nerozumela som celkom Barborkinej odpovedi, ale ponukam ti svoju ako mzdarky : kazda FO ( okrem vynimiek ) ktora mala prijmy vyssie ako 43 968 je povinny si bud podat danove priznanie alebo si poziadat o rocne zuctovnaie dane. Neviem aky prijem si mala ty, ale to je vlastne jedno, lebo ak si mala do maja statut studenta a az potom si zacala pracovat tak ty si v danovom priznani mozes uplatnit nezdanitelnu ciastku na danovnika za cely rok a vlastne vysledok by bol ze by ti danovy urad vratil dan ktoru si mu pocas trvania zamestnania odviedla - ci uz z dohody alebo z pracovnej zmluvy. Mala si moznost poziadat aj o rocne zuctovanie dane, ale to sa robi u zamestnavatela do 15.2. to si uz " presvihla" takze si urob danove priznanie typu A. Tam si na zaklade potvrdenia o prijme spocitas prijem z dohody aj z pracovneho pomeru, uplatnis nezdanitelnu ciastku a mal by ti vyjst preplatok. Ak budes potrebovat k tomu nejaku pomoc daj vediet.
Barbara
16.03.06,12:04
Mila Mucinka, nerozumela som celkom Barborkinej odpovedi, ale ponukam ti svoju ako mzdarky : kazda FO ( okrem vynimiek ) ktora mala prijmy vyssie ako 43 968 je povinny si bud podat danove priznanie alebo si poziadat o rocne zuctovnaie dane. Neviem aky prijem si mala ty, ale to je vlastne jedno, lebo ak si mala do maja statut studenta a az potom si zacala pracovat tak ty si v danovom priznani mozes uplatnit nezdanitelnu ciastku na danovnika za cely rok a vlastne vysledok by bol ze by ti danovy urad vratil dan ktoru si mu pocas trvania zamestnania odviedla - ci uz z dohody alebo z pracovnej zmluvy. Mala si moznost poziadat aj o rocne zuctovanie dane, ale to sa robi u zamestnavatela do 15.2. to si uz " presvihla" takze si urob danove priznanie typu A. Tam si na zaklade potvrdenia o prijme spocitas prijem z dohody aj z pracovneho pomeru, uplatnis nezdanitelnu ciastku a mal by ti vyjst preplatok. Ak budes potrebovat k tomu nejaku pomoc daj vediet.

Prepáč Janka, ale Mucinka sa pýtala na ročné zúčtovanie POISTNÉHO a nie na RZ DANE, preto bola moja odpoveď taká.:p
jana32
16.03.06,12:18
Takze Barbarka beriem to spat, rychlost citania je niekedy na skodu. Skutocne som prehliadla ten maly detail. takze este raz sorry.
Barbara
16.03.06,12:31
Takze Barbarka beriem to spat, rychlost citania je niekedy na skodu. Skutocne som prehliadla ten maly detail. takze este raz sorry.


nič sa nedeje, to je v porádku:p
to je fakt pravda,že niekedy čítame dosť rýchlo, len som ostala pomykove, či som ja odpovedala správne, som musela ešteraz prečítať Mucinku, či som dobre rozumela jej otázke.:D

maj sa
Jana Motyčková
16.03.06,16:16
ahoj poraďáci, mám takú otázku a dosť mi to vŕta v hlave.
Ja som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
mám v tom teraz chaos, neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama. mám v tom chaos. díky za každú odpoveď.

Dohody do 31.8. sa neberú do úvahy ako píše Barbara.

Nie je mi jasné, dokedy si bola evidovaná na úrade práce a odkedy si si sama platila ZP zrejme ako "samoplatiteľ".
Ak si nebola v čase od 1.9. do 20.11. evidovaná na úrade práce, ročné zúčtovanie poistného si musíš podať, len ak Tvoj príjem z dohôd za mesiace 9 a 10/2005 bol vyšší ako 8667 Sk alebo ak si v zamestnaní mala "kolísavé príjmy"- t.j. 1 mesiac pod 43095, druhý mesiac nad 43095 Sk.
V takom prípade, ak si povinná podať RZ poistného, nemôže to za Teba urobiť zamestnávateľ, lebo si časť roka bola samoplatiteľom. RZ podáš na tlačive S alebo X - s prílohami A a C. Do RZ zarátaš dohody za 9 a 10/2005.

Zatiaľ bez záruky - zajtra má prebiehať schvaľovanie vyhlášky.
jery
19.03.06,21:15
dohody do 31. 8. 2005 sa neberu do uvahy? A PRECO????

Zuctovanie:
§ 31a, ods. 2:
Povinnosť vykonať ročné zúčtovanie poistného za rok 2005 sa nevzťahuje na poistenca, ktorý bol v období od 1. januára 2005 do 31. augusta 2005 poistencom, za ktorého platí poistné štát, a v období od 1. septembra do 31. decembra 2005 bol platiteľom podľa § 11 ods. 2 a v období od 1. septembra 2005 do 31. decembra 2005 jeho príjem podľa § 13 ods. 7 nepresiahol 1/2 úhrnu minimálnych miezd

Stat platil do 31. 8. poistne za poistencov:
§ 11, ods. 8:
Štát je platiteľom poistného za poistenca, ktorý nie je samostatne zárobkovo činnou osobou a

a) nie je zamestnancom alebo poistencom podľa odseku 2,
b) je zamestnancom, ale nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa osobitného predpisu. 39a)


Poistenci podla odseku 2 su:
§ 11, ods. 2:
Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti 17a) vyšší ako úhrn minimálnych miezd 19) za každý mesiac rozhodujúceho obdobia


Odkaz 17a) smeruje na § 5 ZDP. Prijmy z dohod patria pod § 5 ZDP.

Cize ak v obdobi do 31. 8. bol prijem z dohod vyssi ako minimalna mzda, zo studenta VS uz neplati poistne stat, ale stava sa samoplatitelom a rocne zuctovanie by mal robit (rovnako aj pri inych dohodaroch). Alebo mam tam niekde chybu?
Jana Motyčková
20.03.06,10:06
dohody do 31. 8. 2005 sa neberu do uvahy? A PRECO????

§31 ods. 9
Vymeriavací základ poistenca podľa §11 ods.2 na účely RZP za rok 2005 sa určí za kalendárne mesiace roku 2005 od účinnosti tohto zákona podľa §13 ods.7 až 9,13, 17 a 18 tohto zákona.

Účinnosť tejto novelky bola od 1.9.2005.
jery
20.03.06,13:07
§31 ods. 9
Účinnosť tejto novelky bola od 1.9.2005.

:eek:
čiže povinnosť odvodu do 31. 8. tu bola (lebo zákon platný do 31. 8. neobsahoval § 31, ods. 9), t. j. preddavky takýto platiteľ v tom čase odviedol a teraz ich dostane v ročnom zúčtovaní nazad??? Dobrý chaos...
Jana Motyčková
20.03.06,14:31
Takýto platiteľ nemal povinnosť platiť preddavky do 31.8. (ani po 1.9.). Ak ich zaplatil, v ročom zúčtovaní ich dostane späť.
helas
20.03.06,15:00
A už je to tu! Začíname debatovať na tému Ročné zúčtovanie poistného.
Žiadny strach, že nebude v Porade o čom hovoriť, ako som čítala v jednom príspevku.
jery
20.03.06,16:34
Takýto platiteľ nemal povinnosť platiť preddavky do 31.8. (ani po 1.9.).

Cize v mojej uvahe v prispevku c. 9 mam chybu? Lebo mne to vychadza, ze mal povinnost platit poistne, ak prekrocil minimum... do 31. 8. 2005.
Ak nemal, tak preco? Ale prosim nie je mozne argumentovat novelou z juna 2005, ucinnou od 1. 9. 2005. Poistenec v prvom polroku 2005 predsa nemohol tusit, ze bude prijata takato novela a riadil sa podla vtedy platneho zakona...
Jana Motyčková
20.03.06,18:15
§ 11, ods. 2 znenia do 31.8.2005 :
Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti 17a) vyšší ako úhrn minimálnych miezd 19) za každý mesiac rozhodujúceho obdobia.

Rozhodujúce obdobie je kalendárny rok (§14), t.j. podľa toho znenia platil poistné ak jeho príjem za kalendáry rok (resp. obdobie kedy spadal pod §11 ods 2) presiahol úhrn minimálnych miezd, t.j. za rok 78000.

Platenie preddavkov je riešené v §16, kde ako platiteľ perddavku nie je definovaná osoba podľa §11 ods.2. T.j. podľa starého znenia preddavky platiť nemali a v ročnom zúčtovaní ak by mali príjem vyśší ako úhrn min.miezd, zaplatili by poistné - to sa ale novelou zmenilo.
jery
20.03.06,18:43
§ 11, ods. 2 znenia do 31.8.2005 :
Platenie preddavkov je riešené v §16, kde ako platiteľ perddavku nie je definovaná osoba podľa §11 ods.2. T.j. podľa starého znenia preddavky platiť nemali a v ročnom zúčtovaní ak by mali príjem vyśší ako úhrn min.miezd, zaplatili by poistné - to sa ale novelou zmenilo.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Mame rovnake znenie zakona??????
Zakon 580/2004 v zneni, aktualnom v case, ked (vraj) osoba podla § 11, ods. 2 nebola definovana ako platitel preddavku na poistne a preddavky platit nemala:

§ 16, ods. 2
Preddavok na poistné sú povinní vypočítať, platiť a odvádzať
d) poistenec podľa § 11 ods. 2 vo výške 14 % z príjmu, ktorý podlieha dani z príjmov,

§ 16, ods. 6
Výška preddavku na poistné
d) poistencov podľa § 11 ods. 2 je najmenej 14 % z minimálnej mzdy a najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy
Jana Motyčková
20.03.06,18:49
Možo máš pôvodné znenie zákona, ktoré bolo novelizované ešte pred dátumom účinnosti zákona 1.1.2005. Číslo novely je 718/2004.
jery
21.03.06,04:40
Možo máš pôvodné znenie zákona, ktoré bolo novelizované ešte pred dátumom účinnosti zákona 1.1.2005. Číslo novely je 718/2004.

Mas pravdu, fakt som to mal bez tej novely, v povodnom zneni...
Dakujem za upozornenie. :)
mucina
21.03.06,10:44
tak ja som z toho blazon. teraz ste ma doplietli este viac.
baninka
21.03.06,11:00
uz su tlaciva na rocne zuctovanie poistneho?
na dva tyzdne som sa tym prestala stresovat, reku nech najprv spravim dan a uz je po pokoji v mojej dusi.
to tu len bude otazok na p. Mihala a spol. v juni ked sa bude blizit termin odovzdavania .........:-(
endrju
21.03.06,11:30
uz su tlaciva na rocne zuctovanie poistneho?
na dva tyzdne som sa tym prestala stresovat, reku nech najprv spravim dan a uz je po pokoji v mojej dusi.
to tu len bude otazok na p. Mihala a spol. v juni ked sa bude blizit termin odovzdavania .........:-(
Tlačivá existujú zatiaľ iba v podobe vzorov. Vyhláška s tlačivami nebude zverejnená v Zbierke zákonov skôr ako na Veľkú noc.
O téme "tlačivá" sú najčerstvejšie informácie "z prvej ruky" k dispozícii tu:
http://www.porada.sk/t18656-navrh-vyhlaky-mz-sr-k-roenemu-zuetpoistneho.html
nika.sum
21.03.06,11:33
Tlačivá zatiaľ sú iba v podobe vzorov. Vyhláška s tlačivami určite nebude zverejnená v Zbierke zákonov skôr ako na Veľkú noc.
O téme "tlačivá" sú najčerstvejšie informácie "z prvej ruky" k dispozícii tu:
http://www.porada.sk/t18656-navrh-vyhlaky-mz-sr-k-roenemu-zuetpoistneho.html

Takze kludne mozeme nechat rocne zuctovanie poistneho az po podani DP. Ja som sa uz na to tiez pytala asi pred mesiacom v zdrav. poistovni a povedali,ze ich este nemaju, tak som to na chvilu vypustila..
jery
21.03.06,12:37
Takýto platiteľ nemal povinnosť platiť preddavky do 31.8. (ani po 1.9.). Ak ich zaplatil, v ročom zúčtovaní ich dostane späť.

Dakujem za vysvetlenia... Mal by som este jednu otazku. V podstate mi to moze byt jedno, ale...
Kto vlastne plati poistne za takehoto poistenca {napr. mal v juli 2005 prijem 20 000 z dohody}. ? Vo vtedy platnom zakone je uvedene, ze poistne plati ten poistenec {ale nemusi si platit preddavky, ako si mi vysvetlila} - nespada pod osoby hradene statom.
Vychadza mi to dobre, ze za studenta / dochodcu / dobrovolne nezamestnaneho bez prijmu zaplatil poistne stat ak nemal ziaden prijem a ak prijem mal, nezaplati poistne nikto... :confused:
Jana Motyčková
21.03.06,13:43
V tom juli zaplatil za neho preddavky štát, ako aj za mesiace, ked nemal prijem. Ked si dotyčný urobí ročné zúčtovanie a vyjde mu tam, že štát platiť nemal, tak sa to prejaví v ročnom zúčtovaní za štát, čiže to čo štát zaplatil na predavkoch sa štátu vráti.
jery
21.03.06,14:04
V tom juli zaplatil za neho preddavky štát, ako aj za mesiace, ked nemal prijem. Ked si dotyčný urobí ročné zúčtovanie a vyjde mu tam, že štát platiť nemal, tak sa to prejaví v ročnom zúčtovaní za štát, čiže to čo štát zaplatil na predavkoch sa štátu vráti.

Ako si moze urobit rocne zuctovanie za jul, ked si ho ma podla zakona robit len za obdobie od 1. 9. do 31. 12. ?

Aj ked som sa v tom juli deklaroval ako platitel podla paragrafu 11. odsek 2 aj tak si ma zdravotna poistovna vykazala ako poistenca statu?
Jana Motyčková
21.03.06,20:40
Ročné zúčtovanie sa robí za celý rok, tam bude mať uvedené obdobie platenia ako samoplatiteľ napr. 9-12 (nie od januára) a príjem len za tie mesiace, obdobie platenia štátom 1-8. Tiež tam zapíše všetky zaplatené preddavky za celý rok, výsledok RZ porovná so zaplatenými preddavkami.

Na strane zdravotnej poisťovne - ZP bude vedieť, koľko dní mal za neho platiť štát a za to obdobie si to vyrovná so štátom.
jery
28.03.06,13:51
Na strane zdravotnej poisťovne - ZP bude vedieť, koľko dní mal za neho platiť štát a za to obdobie si to vyrovná so štátom.

Nemozem si pomoct, ale podla mna za takehoto cloveka nezaplati zdravotne poistenie nikto. Ak si splnil povinnost a ohlasil sa v tom case v zdravotnej poistovni ako platca (bez ohladu na to ci si platil alebo neplatil preddavky ) poistovna ho v tom mesiaci - zrejme - nevykazala ako poistenca statu.
Spätne stat tiez nezaplati, kedze v tom case skutocne nebol poistencom statu - zakon hovori len o tom, ze za obdobie do 31. 8. nerobi rocne zuctovanie a nie ze platitel za toto obdobie je stat. Cize platitelom poistneho v tom obdobi bol on sam, preddavky pritom nebol povinny platit , mal si to vyrovnat v ramci rocneho zuctovania, to ale podla novely robit nebude (resp. nemusi) za obdobie do 31.8.

takze ako "bonus" este stat usetri na poistnom za takehoto cloveka...
Jozef Mihál
29.03.06,06:35
..som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
... neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama...
Ročné zúčtovanie musíte podávať len vtedy, ak:

1. Za september a október ste mali príjem z dohody vyšší ako polovica úhrnu min.miezd za obdobie, kedy ste boli samoplatiteľ, tj. za obdobie od 1.9. do 20.11. Tento limit sa vypočíta takto:

1/2 z (6500 + 6500 + 4334) = 8667

Pričom min.mzda za 20 dní novembra sa určí ako: (6500/30) x 20 = 4334

2. Alebo ak ste v zamestnaní mali jednotlivo aj v novembri aj v decembri započítateľný príjem podľa § 13 ods.1 až 4 vyšší ako 43095 Sk alebo v jednom mesiaci pod 43095 Sk a v druhom nad 43095 Sk.

Ak ste sa našli v jednej alebo druhej podmienke, tak podávate ročné zúčtovanie a to typ S. Podať to musíte sama, prípadne môžete poveriť nejakého zákonného zástupcu.

Zamestnávateľ Vám v takom prípade na Vašu žiadosť vydá tzv. doklad podľa § 19 ods.5 zákona, čo je vlastne potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch.
baninka
29.03.06,08:31
Prosím vás všetkých, minulý týždeň bolo v denníku SME písané niečo o tomto ročnom zúčtovaní a že pán Mikloš požiadal o dva mesiace posunu toho zúčtovania.
Okrem toho - existuje už niekde presný a smerodajný popis toho, ako sa to zúčtovanie bude robiť? alebo stále sa to ešte upravuje a dodatočne mení?
Pamätám si prvý termín, ktorý by som mala dodržať- 7. máj 2006 a dovtedy musím ja ako z-teľ vydať svojim z-ncom potvrdenie o preddavkoch a doklad o príjmoch....
vopred ďakujem za akékoľvek infošky. Pekný upršaný deŇ.
Jozef Mihál
29.03.06,10:02