lubomirchmena
26.08.13,22:40
Dobry den prajem,
potrebujem prosim poradit ohladom reklamacie na plastove okna (Salamander)
zakupili sme si okna na rodinny dom (novostavbu) u Slovenskeho predajcu a okna nam prisli z Polska, to vsak nieje problem,aspon myslim, objednali sme ich v octobri 2008, asi 2 roky neskor sme zistili ze sa tazko otvaraju a o rok neskor, ze su pokrivene.
zakladal som si ich sam, pretoze montaz bola poriadne predrazena, predajca nemal ziadne vyhrady voci tomu a tvrdil, ze zaruka tymto nebude niako ovplivnena a pretoze som to dokazal uplne sam kedze som pracoval ako montazista 4 roky a som si isty, ze som odviedol 100% pracu a zalozil ich pekne rovno
po 3 rokoch som kontaktoval osobne predajcu a poziadal o reklamaciu ktoru si zapisal, no ja nemam od toho ziadny doklad. (to je chyba, ja viem)
o tyzden neskor predajca sa prisiel pozriet na okna a uviedol, ze to je chyba montaze co si nemyslim a ze skusi kontaktovat dodavatela (cize Poliakov) a skusi to vyriesit. kontaktoval som ho niekolko krat telefonicky (viem,ze som mal radsej pisomne) a zakazdym ma oddialoval ze sa mu Poliaci este nevyjadrili k danemu problemu. o rok neskor ako som podal reklamaciu kontaktoval som ho emailom, ktory stale mam ako doklad a ziadal som o urychlene odstranenie zavad, vsetko sa tak dloho vlecie, pretoze vecsinou casu som v zahranici ale to nebranilo k oprave a vyrieseniu reklamacie pretoze moji rodicia su neustale doma a maju kluce od rodinneho domu a tom som uviedol aj v emaily spolu s kontaktom na nich.
neustale sa to odtahovalo, ale neskor nam ponukol €400 za rezignaciu reklamacie, ale odmietli sme to a napisali to v emaily, ktory stale mam pretoze tie okna boli naozaj krive a nemohli sme ich otvarat a nakoniec sa podarilo dohodnut stretnutie s dodavatelom (Poliakom) a on toto uznal ako reklamaciu.
a suhlasil o vymene krivych kridiel a nanovo osadenie ramov a tak ich vyrovnanie. prebehlo to zase ovela neskor, ale nakoniec nam to osadili nanovo aj ked rozburali steny okolo okien.
cela tato reklamacia trvala 25 mesiacov co je poriadne dlha doba.
mam neake pravo na predlzenie zaruky z dovodu takto dlho trvajucej reklamacie?
5 rocna zaruka nam konci za 2 mesiace
mali by prevziat zodpovednost za montaz, ked ich teraz nanovo osadili? tymto uz by nemali vznikat pochybnosti o montazi a tak sa vyhovarat a vykrucat?
Poradte mi prosim ako tuto situaciu dalej riesit a co by som este od nich mohol ziadat.

Vopred dakujem za vasu pomoc a rady, Lubo
avalik
26.08.13,20:55
Občiansky zákonník

§ 627

(1) Doba od uplatnenia práva zo zodpovednosti za vady až do doby, keď kupujúci po skončení opravy bol povinný vec prevziať, sa do záručnej doby nepočíta. Predávajúci je povinný vydať kupujúcemu potvrdenie o tom, kedy právo uplatnil, ako aj o vykonaní opravy a o dobe jej trvania.

(2) Ak dôjde k výmene, začne plynúť záručná doba znova od prevzatia novej veci. To isté platí, ak dôjde k výmene súčiastky, na ktorú bola poskytnutá záruka.

len neviem či máš nárok znova na 5 ročnú záruku - pozri do záručného listu ... všeobecná záručná doba je 2 roky
misoft
27.08.13,15:37
Napíšem to takto: 5 ročná záruka sa vzťahuje asi na výrobok (tzv. predĺžená záruka). Dodávateľ mohol kľudne odmietnuť, pretože on ten výrobok neosádzal (inak by potom na stavebné práce platila 2 ročná záruka) a nemá istotu, že výrobok (okná) boli osadené presne podľa montážneho postupu.

A istota, že si odviedol 100% prácu? Tá istota nikdy nie je! Z toho aj pramení to, že dodávateľa si DOTLAČIL k niečomu, čo urobiť nemusel
suhlasil o vymene krivych kridiel a nanovo osadenie ramov a tak ich vyrovnanie. prebehlo to zase ovela neskor, ale nakoniec nam to osadili nanovo aj ked rozburali steny okolo okien. - opravoval TVOJU na 100% fušersky odvedenú prácu.

Ja byť na mieste dodávateľa - pošlem ťa kade ľahšie.
lubomirchmena
27.08.13,20:23
takze tvrdis, ze po 4 odpracovanych rokoch v montaznej firme,ktora osadzala okna po celej SR som odviedol 100% fusersku pracu a este pre seba na svojom rodinom dome?
myslis si, ze naozaj je to tak?
lubko6394
28.08.13,06:45
A teda prečo si si sám to nespravil cez svojho zamestnávateľa ? Možno Vám sadajú múry...
misoft
28.08.13,10:56
I majster tesár sa utne. A ty osobne máš 100% istotu? Nič nie je totiž na 100% - stále sa niečo "nájde".
AdrianaA
28.08.13,11:50
pokiaľ ste si okná osádzali sami, tak záruka je 2 roky. V prípade reklamácie sa posudzuje, či vady neboli spôsobené neodbornou montážou. V tomto prípade má navrch väčšinov predajca. V prípade, že Vám znova osadili akože narovnané rámy Váš problém nevyrieši. Po čase sa to bude opakovať, nakoľko zrejme okno nebolo vyrobené správne s výstuhami tam, kde majú byť. Ak Vám Poliak uznal reklamáciu, tak ste mali žiadať vymeniť celé okno a nechať si ho aj osadiť. Myslím, že vaše problémy sa ešte zďaleka neskončili. Do budúcna je lepšie si objednať okná od renomovaných slovenských výrobcov a zistiť si aj či majú výrobu ( ale nie len nejakú garáž ).